Ha vasárnap tartanák az európai parlamenti választásokat, a Szociáldemokrata Párt (PSD) a szavazatoknak a 31 százalékát, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) a 20 százalékát, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) a 19 százalékát, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) a 13 százalékát, a Diana Şoşoacă nevével fémjelezett SOS Románia a 8 százalékát, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) az 5 százalékát szerezné meg – derül ki az Avangarde felmérésének csütörtökön közzétett eredményeiből. A közvélemény-kutatás január 8-22. között készült a PSD megrendelésére.

Felmérés: az AUR 19, Şoşoacă pártja 8, az RMDSZ pedig 5 százalékon áll

A felmérésben a válaszadókat két forgatókönyv alapján kérdezték: egyik szerint az USR önállóan indulna az EP-választásokon, a másik forgatókönyv szerint az Egyesült Jobboldal Szövetség keretében közös jelöltlistát állítana a Népi Mozgalom Párttal (PMP) és a Jobboldal Erejével.

Az első forgatókönyv szerint a PSD 31, a PNL 20, az AUR 19, az USR 13, az SOS Románia 8, az RMDSZ 5, a PMP 2 és a REPER 1 százalékot kapna

– ismerteti az Agerpres.

Reklám
Tas J Nadas, Esq


A második forgatókönyv esetén a pártok támogatottsága a következőképpen alakul: PSD 31, PNL 21, AUR 19, Egyesült Jobboldal Szövetsége 14, SOS Románia 8, RMDSZ 5, REPER 1 százalék.

A megkérdezettek leginkább Marcel Ciolacu miniszterelnökben, Sorin Grindeanu szállításügyi miniszterben, Diana Şoşoacă szenátorban és George Simion AUR-elnökben bíznak.

Arra a kérdésre, hogy kiben bízik inkább, 26 százalék Marcel Ciolacu miniszterelnököt, 23-23 százalék Diana Şoşoacát és George Simiont, 20 százalék Nicolae Ciucă PNL-elnököt, 16 százalék Klaus Iohannis államfőt, 15 százalék Dacian Cioloş EP-képviselőt, 14 százalék Ludovic Orbant, a Jobboldal Ereje vezetőjét, 11 százalék pedig Cătălin Drulă USR-elnököt jelölte meg.

A válaszadók 53 százalékának jó, 8 százalékának nagyon jó véleménye van az Európai Unióról; 26 százalék mondta azt, hogy rossz, és 7 százalék azt, hogy nagyon rossz véleménye van az EU-ról.

Arra a kérdésre, hogy „Ön szerint Románia jövője az EU-n belül vagy kívül van-e?”, a válaszadók 65 százaléka válaszolta azt, hogy az EU-n belül, 25 százaléka pedig azt, hogy azon kívül.

A megkérdezettek közel egyharmada (31 százalék) szerint az idei választások közül az elnökválasztás a legfontosabb, 26 százalék szerint a parlamenti választások, 23 százalék szerint a helyhatósági választások, 14 százalék szerint pedig az európai parlamenti választások.

A felmérés résztvevőinek 55 százaléka könyveli el sikerként, hogy Romániát felveszik a schengeni térségbe a légi és a vízi közlekedésben; 32 százalékuk szerint ez inkább kudarc.

A miniszterek közül Marcel Ciolacu kormányfőnek 27, Sorin Grindeanu szállításügyi miniszternek 25, Alexandru Rafila egészségügyi miniszternek 16, Cătălin Predoiu belügyminiszternek 7, Marcel Boloş pénzügyminiszternek 5, Ligia Deca oktatási miniszternek 4 százalékos a bizalmi indexe.

A felmérés 1150 fős reprezentatív mintán készült, a hibaküszöb 2,9 százalék.

(Székelyhon)

Borítókép: Az AUR nem bíz semmit a véletlenre, már a magyarlakta településekre is eljuttatták a kétnyelvű szórólapjaikat. Fotó: Székelyhon.



SZÓLJON ÖN IS HOZZÁ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.