Száz éve emelkedik Cleveland fölé a Szent Imre-templom tornya. A templom amellett, hogy értékes építészeti örökség, a helyi magyarság lelki otthona is. A szeptember 6-i ünnepi szentmisét Bóna Richárd atya, a templom plébánosa celebrálta, aki a szentbeszédben hangsúlyozta: Isten ma is ugyanúgy jelen van a clevelandi magyar ajkú katolikusokkal, ahogy egykor, a templom építésének idején.

A Szent Imre-plébánia története 1904-ben kezdődött, amikor a clevelandi magyarok a város nyugati oldalán saját egyházközséget alapítottak. A fából készült épület azonban 1916-ban tűzvész áldozata lett. Ezt követően a közösség egy francia katolikus templomot vásárolt meg, de néhány év múlva a vasútépítés miatt azt is el kellett adniuk. A harmadik, immár végleges otthonuk 1926-ban épült fel – pontosan száz évvel ezelőtt. „Ezt a harmadik templomot 1926. szeptember 6-án szentelte fel Joseph Schweitz püspök. Ennek az évfordulóját ünnepeltük most, mert éppen száz éve áll a templomunk” – emelte ki Bóna Richárd atya.

Az épület belső tere nagyrészt a korábbi francia templomból származó berendezésekkel gazdagodott: az oltárok, az oltárrács, a szobrok, a keresztút és a gyóntatószékek mind onnan érkeztek. Az 1950-es évek végén azonban komoly veszély fenyegette a templomot: a falak megrepedeztek a tető súlya miatt, így 1959-ben két évre be is kellett zárni. Azóta oszlopok támasztják a mennyezetet, amelyek eredetileg nem szerepeltek a tervekben, de mára szerves részévé váltak a belső térnek.
A templom egyik legérdekesebb kincse a hetvenes évekből származik: egy freskó, amely a magyar kereszténység ezredik évfordulójára készült. A festmény különlegessége, hogy egy amerikai bélyeget ábrázol, az Apolló–8 űrmisszió emlékére, amelyen a Biblia Teremtés könyvének szavai hangzottak el a Hold körüli pályáról. „Ez egy hiteles kópia egy bélyegről, ami vallásos üzenetet hordoz. Kezdetben sokan furcsállták, de mára mindenki megszokta – sőt, ha eltávolítanánk, hiányozna a híveknek” – mondta Bóna atya a Bocskai Rádió adásában.

A templomhoz valaha 600–700 család tartozott, ma körülbelül 325. Bár a hívek száma lecsökkent, a közösség hite ma is élő. „Régen a környéken laktak a hívek, ma már a város minden részéből bejárnak hozzánk. A legszebb az, hogy mindenki hozza a maga ajándékát, tehetségét, és így közösen építjük a közösséget” – fogalmazott a plébános.
A szentmisén szimbolikus részletek is emelték az ünnep fényét: a plébános egy 120 éves miseruhát öltött magára, és a prédikációt a régi, oldalsó szószékről tartotta. „Úgy gondoltam, jó lenne visszaemlékezni a múltra ezzel a gesztussal. Legutóbb a nyolcvanas években használták rendszeresen a szószéket, így különleges élmény volt onnan prédikálni.”
Bóna Richárd atya 2020 óta a Szent Imre-templom híveinek lelkipásztora. A prédikációban a következő gondolatot szerette volna a hívek szívére helyezni: „A templom nem csupán épület, hanem annak jele, hogy Isten itt van velünk. Az Eucharisztia a legnagyobb kincsünk, ami ott van a tabernákulumban – ez teszi a templomot valóban szent hellyé. Egyben azt is kifejezi, hogy Isten új családot alapított: mi, az ő népe vagyunk. A templom segít minket abban, hogy együtt haladjunk a mennyország felé.”
Az ünnepség családias agapéval zárult: pogácsával, tortával és koccintással, ahogy egy igazi születésnaphoz illik. Csupán a véletlen hozta így, de nagyon különleges, hogy ezen az alkalmon pontosan 100 hívő vett részt a szentmisén.
A jubileumi év azonban nem ért véget:
Szeptember 28-án különleges előadásra hívják a közösséget: Érszegi Márk Vatikán-szakértő Magyarországról érkezik, hogy Mindszenty bíboros életéről és boldoggá avatási ügyéről tartson angol nyelvű előadást. A rendezvényt a magyar kormány támogatásából valósul meg azzal a céllal, hogy az amerikai közönség is jobban megismerje a bíboros alakját és történelmi jelentőségét.
November 9-én pedig – Szent Imre napjához kapcsolódva – ünnepélyesebb megemlékezést tartanak a római katolikus egyházközségben, amelyet bankett is követ majd.
„Imádkozunk és reméljük, hogy a templom még legalább száz évig állni fog, és hogy lesznek magyar hívek, akik megtöltik élettel” – zárta gondolatait Bóna Richárd atya.
Dorgay Zsófia
Ha tetszett ez a riport, esemény összefoglaló, kérjük, támogassa a Bocskai Rádiót működtető Magyar Média Alapítványt. Számítunk az önök nagylelkűségére! Évi 52 dollár, azaz heti 1 dollár sokat jelent a külhoni magyar média működésében!