2024-ben van Michael Fabriczy Kováts születésének 300. évfordulója. Emlékezetének megőrzése, hagyatékának népszerűsítése érdekében a Kováts Mihály Baráti Társaság, a Kossuth Alapítvány és Hungary Foundation megalapította a Kováts Mihály Emlékbizottságot és együttműködési megállapodást írtak alá a jubileumi év megnyitásáról. Kováts létfontosságú szerepet játszott az amerikai lovassági egységeinek megszervezésében, vezetésében, és életét adta a szabadság ügyéért 1779. május 11-én. Az Emlékbizottság meglévő és új programokkal hívja fel a figyelmet Kováts örökségére, hősiességének példájára, egyben a magyar-amerikai katonai együttműködés történelmi gyökereire.
Kováts Mihály egy huszárezredes volt, aki – Kazimierz Pułaski lengyel hazafival együtt – elévülhetetlen érdemeket szerzett az Egyesült Államok állandó fegyveres erőinek megszervezésében. George Washingtontól kapta a megbízást az amerikai függetlenségi háborúnak a közepén. Az amerikai lovasság atyjaként számontartott köznemes a magyarországi Karcagon született, és iskolai tanulmányai befejeztével azonnal felcsapott huszárnak. Számos csatában harcolt az 1700-as évek közepén: a poroszokkal, a hétéves háborúban, Mária Terézia alatt. Az amerikai függetlenségi háború kirobbanásának idején levelet írt Benjamin Franklinnek, az Egyesült Államok Franciaországba küldött követének, melyben felajánlja szolgálatait az amerikai szabadság eszméjéért. Még a válasz megérkezése előtt elindult, Bordeaux-ból futott ki az a hajó, 1777 elején, amelyik fedélzetén ott volt Fabriczy Kováts Mihály is. Úgy tudjuk, Kováts volt az egyetlen vezető beosztású magyar, aki személyesen találkozott George Washingtonnal. Azért fontos, hogy beszéljünk róla, mert egy nagyon komoly szolgálatot tett, nemcsak az amerikai szabadság ügyének, de saját személyén keresztül az amerikai-magyar kapcsolatoknak is, hiszen egy olyan origója az amerikai-magyar kapcsolatoknak, ami gyakorlatilag Amerika születéséhez köthető, és ilyen tekintetben szerintem nagyon magasra is teszi a lécet az amerikai-magyar kapcsolatokban – fogalmazott Smith Lacey Anna.
A Fabriczy Kováts Mihály által személyesen vezetett lovasság önfeláldozó kirohanása következtében, Dél-Karolinai Charleston városát ostromló brit hadsereg elállt a város lerohanásának tervétől. A magyar hős viszont életével fizetett ezért. Ahogy az Emlékbizottság tagjai atörténet mélyére ásott, egyre tisztábban látszotthogy a magyar diaszpóra tagjai – különösen az -1970-es években – rendkívül sokat tettek azért, hogy Kováts emléke és szélesebb körben való tisztelete Amerika-szerte elterjedjen. Nem csak szobrok, emlékérmék, kongresszusi megszólalások, életrajzi munkák, de színes, mozgalmas kulturális események, fesztiválok is megemlékeztek Kovátsról. Cartertől Reaganing amerikai adminisztrációk is méltatták Kováts érdemeit.
Ami az amerikai-magyar kapcsolatot különlegessé teszi, az a szabadságszeretet. Magyarországnak egy nagyhatalommal van a szabadságon alapuló erős kapcsolata, az Amerikai Egyesült Államokkal. A Hungary Foundation több szállal is fűződik Fabriczy Kováts Mihályhoz, ezt példázza az is, hogy a három évvel ezelőtt elindított – magyar értékeket, emlékhelyeket listázó, térkép alapú – applikációhoz, HuGO-hoz is Karcag híres szülötte adott inspirációt. Smith Lacey Anna elmondta, hogy szimbolikus, történelmi és edukációs jelentősége egyaránt volt annak, hogy egy huszár alakhoz kössék az alkalmazást. Utóbbi azért volt fontos, hogy gyerekek, iskolások is szívesen játszanak vele, ezáltal tanuljanak az Egyesült Államokban fellelhető magyar vonatkozású látnivalókról, emlékhelyekről; találkozzanak magyar éttermekkel, eseményekkel, közösségekkel. Az ingyenesen letölthető applikáció elérhető mind IOS, mind Android eszközökön, és a tízezer (eddigi) felhasználó és több mint ezer aktív tartalom megosztó a bizonyítéka annak, hogy izgalmas amerikai magyar lenyomatok után kutatni. A Fabriczy Kováts Mihály név beütése után is kaphatnak találatokat az applikációban.
Kováts nevét viseli a Charlestoni Katonai Akadémia (The Citadel) kampuszának egyik gyakorló pályája, New York egyik játszótere, az Amerikai Magyar Szövetség pedig a Washingtoni Magyar Nagykövetség mellett állított emlékművet. De különböző amerikai városokban találunk még kisebb lovasszobrokat, domborműveket, falfreskókat, emlékplaketteket. A Clevelandi Magyar Múzeum pedig egy Fabriczy Kováts Mihály állandó kiállítással büszkélkedhet.
A Kováts Mihály Baráti Társaság, a Kossuth Alapítvány és Hungary Foundation által májusban aláírt ünnepélyes együttműködés értelmében megvalósuló első rendezvény egy washingtoni könyvbemutató lesz október 26-án a Kossuth Házban: dr. Pintér Zoltán karcagi történész, gimnáziumi tanár kétnyelvű kiadványban foglalkozik Fabriczy Kováts Mihály életművével. De Charlestonban is új lendületet vett a Kováts kutatást, céljuk fellelni Kováts testét, hogy újratemetésének méltó keretet adhassanak. Az Emlékbizottság kutató munkájának köszönhető hogy először csendülhetett fel nagyközönség előtt a Kováts Mihály emlékére írt Kováts induló, és készülőben van egy művészeti est is Washingtonban, amikor is a zene nyelvén szeretnék elmesélni, hogyan járultak hozzá a különböző nációk – magyarok, a lengyelek, a franciák, németek – az amerikai függetlenségi háborúhoz. A Magyar Posta emlékbélyeget adott ki Kováts Mihály tiszteletére, az Amerikai Magyar Szövetség (AMSZ) pedig már évek óta ad át rangos elismerést az amerikai lovasság atyjáról. A díjat olyan embereknek ítélik oda, akik kimagasló eredményeket értek el az amerikai-magyar kapcsolatépítésekben.
Mi erre generációk óta jelentős hagyományápoló és történelem tisztelő munkára építve szeretnénk minél több eseményt és minél több új hagyományőrző megmozdulást, összefogást, ami emeli Kováts Mihály ismertségét Amerikában– zárta szavait a Hungary Foundation igazgatója. A távlati cél a Kováts-emlékév mögött, hogy az az Egyesült Államok függetlenségének 250. évfordulójáig (2026) olyan alapozó munkát sikerüljön végezni , hogy Kováts emléke méltó helyet kapjon az amerikai függetlenségi forradalom ismertebb európai hősei (Lafayette, Kosciuszko, de Kalb, Pulaski) melett. Ha felkeltette érdeklődését a Kováts-kultusz, a Hungary Foundation.org/michael-kovats-300 oldalon tovább tájékozódhat. Az emlékbizottság tagjai szeretettel várják, ha tudásával, információval bárki szeretne hozzájárulni ehhez az amerikai-magyar emlékezettörténeti gyűjtőmunkához: https://www.hungaryfoundation.org/michael-kovats-300/
Dorgay Zsófia
Ha tetszett ez a riport, esemény összefoglaló, kérjük, támogassa a Bocskai Rádiót működtető Magyar Média Alapítványt. Számítunk az önök nagylelkűségére! Évi 52 dollár, azaz heti 1 dollár sokat jelent a külhoni magyar média működésében!