A Jelenések könyvében tűnik föl a „napba öltözött asszony” alakja. A csíksomlyói Mária-tisztelet évszázadok óta nagy népszerűségnek örvend.


A Székelyföldi Legendárium rajzfilmstúdió új, Babba Mária című alkotásának premierjét a hétvégén tartották az EWTN (Eternal Word Television Network) nemzetközi katolikus világhálózat magyar nyelvű adásában, ugyanis a csíksomlyói Mária-tisztelet az egész magyar nyelvterületen nagyon híres – számolt be a Krónika, erdélyi portál.

Az animációról Fazakas Szabolcs, a Legendárium stúdió vezetője a portálnak elmondta: legközelebb a székelyudvarhelyi adventi vásáron láthatja az erdélyi közönség, de a tervek szerint jövő év elején Kolozsváron is levetítik.

Tudta?

A Babba Mária a Boldogságos Szűz, a „Szép Szűz Mária” régies neve a Székelyföldön, főként Gyimesben és Csíkban használták ezt a nevet

ReklámTas J Nadas, Esq

„Tulajdonképpen kilenc évvel ezelőtt készítettük el a Babba Mária című filmet, amikor elindult a Legendárium stúdiója, de azóta olyan sokat fejlődtünk technikailag, annyi változáson ment át a stúdió, hogy minőségi szempontból muszáj volt újrakészíteni, hogy csatlakozhasson a Legendárium sorozat többi darabjához” – nyilatkozta Fazakas Szabolcs a Krónikának, hozzátéve, hogy ez az animáció mindenképp megérdemli, hogy szép és jó minőségű legyen.

A stúdióvezető arról is beszélt, hogy a film elkészítésében segített nekik Urbán Erik, az Szent Istvánról elnevezett Erdélyi Ferences Rendtartomány vezetője, hiszen a csíksomlyói kegytemplom és a kegyszobor őrzése az ő hatáskörükbe tartozik.

Mindenképp kikértük a véleményét (…) A rendtartomány főnöke mutatta meg a ferencesek csuhájának, a rózsafüzérnek a használatát, segített nekünk rögzíteni az öltözetet, hogy legyen referenciánk” – jegyezte meg. Az alkotó azt is elárulta, hogy a rajzfilmbeli kis zarándokok Botár Gábor 2016-ban elhunyt székelyudvarhelyi plébános megidézett alakjával tartanak a csíksomlyói Nyeregbe.

Tudta?

Botár Gábor székelyudvarhelyi plébános 2016-ban hunyt el tragikusan, az olasz Alpokban történt síbaleset következtében. Ő volt az, aki annak idején az udvarhelyi zarándokcsoportot Csíksomlyóra vitte.

Fazakas Szabolcs a portálnak arról is beszélt, hogy az animációban természetesen megjelenik a csoda is, az a történet, amikor a tatárok nem tudták elmozdítani a Mária-szobrot: a szobor arcát a török–tatár dúláskor sebezték meg, de csodatévő erejének köszönhetően a fosztogatóknak nem sikerült elrabolniuk.

A film végén megjelenik a csángó zarándokok napba nézése is, vagyis a Babba Mária című animáció az ősi csángó hagyományt is megmutatja.

Ilyenképpen igyekeztünk több oldalról megközelíteni a sokakat érdeklő, érintő témát” – fejtette ki Fazakas Szabolcs.

(Mandiner / Székelyföldi Legendárium)

Borítókép: Illusztráció. Elkészült a Legendárium csapatának a csíksomlyói kegyszoborról szóló animációja. Fotó: Képkocka a filmből

SZÓLJON ÖN IS HOZZÁ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ez a honlap Akismet szűrőt használ, hogy kevesebb spam legyen. Olvasson többet arról, hogy hozzászólása, hogyan van feldolgozva.