Orbán Viktor péntek reggel meghívta Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnököt Magyarországra.
Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök pénteken megköszönte Orbán Viktornak, hogy meghívta magyarországi látogatásra, hogy erkölcsi világosságról tett tanúbizonyságot, és kiállt az igazság mellett.
Köszönöm Orbán Viktor miniszterelnöknek, hogy szívélyesen támogat engem és Izraelt. Szemben azok szégyenletes gyengeségével, akik támogatják az Izrael önvédelmi joga elleni felháborító döntést, Magyarország – amerikai barátainkhoz hasonlóan – erkölcsi tisztaságot mutat, kiáll az igazságosság és az igazság mellett”
– válaszolta a magyar miniszterelnök meghívólevelére az izraeli miniszterelnök.
Előzőleg
csütörtökön a Nemzetközi Bíróság elfogatóparancsot adott ki Izrael miniszterelnöke és nemrégiben leváltott védelmi minisztere, Joáv Galant ellen,
emberiesség elleni és háborús bűncselekményekkel vádolva őket. A hágai törvényszék tagállamai – 124 ország, az Egyesült Államok kivételével Izrael szinte összes szövetségese – elvileg köteles letartóztatni Netanjahut vagy Galantot, ha a területükre lépnek.
(Mandiner / MTI)
Borítókép: Illusztráció. Az izraeli miniszterelnök megköszönte Orbán Viktor meghívását. Fotó: AFP/Menahem Kahana
Megosztja a világot a Benjámin Netanjahu elleni elfogatóparancs
Eltérő reagálásokat váltott ki a világban a Nemzetközi Büntetőbíróság döntése az elfogatóparancsokról.
A Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök és Joáv Galant nemrég leváltott védelmi miniszter ellen kiadott elfogatóparancsa „abszurd, iszlamista, és nem szolgálja a béketeremtést” – jelentette ki Matteo Salvini olasz miniszterelnök-helyettes pénteken.
Hozzátette: az izraeli miniszterelnököt szívesen látják Olaszországban, szavai szerint „az igazi háborús bűnösök mások”. Szerinte Netanjahu egy olyan demokratikus ország vezetője a Közel-Keleten, amelynek lakosai évtizedek óta háborús fenyegetettségben élnek. „Izrael nemcsak önmagát, hanem a szabadságot és a nyugati értékeket is védi. Számomra egyértelmű, hogy az ICC lépése politikai döntés, amelyet a nemzetközi intézményekben többségi jelenléttel bíró iszlamista államok diktáltak” – mutatott rá.
Giorgia Meloni olasz miniszterelnök közleményében úgy foglalt állást, hogy az ICC-nek minden esetben tárgyilagos és politikától független döntést kell hoznia. Hangsúlyozta: kormánya határozott álláspontja, hogy nem lehet ugyanarra a szintre helyezni Izrael és a Hamász terrorszervezet felelősségét.
Antonio Tajani olasz külügyminiszter arról nyilatkozott, hogy tiszteletben tartják a Nemzetközi Büntetőbíróság döntését, de meggyőződésük, hogy annak jogi és nem politikai szerepet kell játszania.
A berlini vezetés alaposan megvizsgálja az ICC Izrael elleni vádjait, de nem tesz további lépéseket egy jövőbeni németországi látogatás tervezése előtt – közölte pénteken a kormányszóvivő. Elmondása szerint „a német kormány a Nemzetközi Büntetőbíróság alapokmányának egyik kidolgozójaként a testület egyik legnagyobb támogatója”. Ezt a hozzáállást a német történelem is befolyásolta, amelyhez az Izraellel fenntartott, egyedülálló kapcsolat kialakítása is hozzátartozik – tette hozzá.
„Nagy-Britannia hivatalos álláspontja továbbra is az, hogy a gázai tűzszünet megkötésére kell összpontosítani” – hangsúlyozta Yvette Cooper brit belügyminiszter. Kitért a Sky News kérdése elől, amely azt firtatta, hogy Netanjahut letartóztatnák-e nagy-britanniai látogatása esetén. A Nemzetközi Büntetőbíróság egy független szervezet, amelynek szerepét az Egyesült Királyság tiszteletben tartja, de a folyamatok követésén túl a véleménynyilvánítást nem tartja helyénvalónak – fogalmazott. „Az Egyesült Királyság álláspontja továbbra is az, hogy a gázai tűzszünet megkötésére kell összpontosítani” – hangsúlyozta a belügyminiszter.
Priti Patel, a brit ellenzék külügyi „árnyékminisztere” aggályosnak és „provokatív lépésnek” nevezte az elfogatóparancsot, és annak elítélésére szólította fel a brit kormányt.
A pekingi vezetés a Nemzetközi Büntetőbíróságot szólította fel arra, hogy az izraeli kormányfő ellen kiadott elfogatóparancs kérdésében a joggal összhangban cselekedjen. Lin Csian külügyi szóvivő hangoztatta: „Kína reméli, hogy az ICC objektív és tisztességes álláspontot fog képviselni, és hatáskörét a nemzetközi joggal összhangban gyakorolja”. Kína Izraelhez és az Egyesült Államokhoz hasonlóan nem írta alá a Nemzetközi Büntetőbíróság statútumát, de a szóvivő elmondása szerint „támogatja a nemzetközi közösség palesztinok ügyében tett összes erőfeszítését a méltányosság és az igazságosság nevében”.
Hoszein Szalami, az iráni Forradalmi Gárda vezetője „Izrael vesztének és politikai halálának” nevezte az izraeli miniszterelnök és korábbi védelmi minisztere ellen kiadott elfogatóparancsot. „Ez a cionista rezsim végét és politikai halálát jelenti, amely jelenleg politikai elszigeteltségben él a világban, és tisztségviselői többé nem utazhatnak más országokba” – hangoztatta a tábornok az iráni állami televízióban sugárzott beszédében. Az elfogatóparancsot „üdvözlendő lépésnek és hatalmas győzelemnek” nevezte a libanoni „ellenállás” szempontjából is.