A Judicial Watch nevű szervezet pert indított a Biden-kormány magyarországi támogatásai miatt. Orbán Balázs szerint a demokraták lépése beavatkozás lehetett a magyar választásokba.
Az amerikai Judicial Watch jogvédő szervezet pert indított az Egyesült Államok külügyminisztériuma ellen, miután az nem válaszolt a FOIA (információszabadságról szóló törvény) keretében benyújtott kérésre – számolt be Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója a közösségi oldalán.
A kereset szerint a
Biden-adminisztráció a leköszönése előtti utolsó napokban több tízezer dollár értékű támogatást nyújtott magyarországi, jellemzően ellenzéki kötődésű médiumoknak és civil szervezeteknek,
köztük a 444.hu-nak, az Átlátszónak, a Klubrádiónak és a Transparency International magyarországi szervezetének.
A bírósági eljárás célja, hogy nyilvánosságra kerüljenek azok a dokumentumok, amelyek az„Ingyenes Média Támogatási Program” keretében nyújtott pénzügyi támogatások részleteit tartalmazzák, beleértve a címzettek listáját, az összegeket, a támogatások célját és a programban részt vevő diplomaták, köztük David Pressman volt amerikai nagykövet kommunikációját – közölte Orbán Balázs.
Joe Biden „utolsó hivatali napján” küldték el a pénzt a Judicial Watch szerint
A Judicial Watch beszámolója szerint a szervezet elnöke, Tom Fitton az üggyel kapcsolatban azt nyilatkozta pár nappal ezelőtt: „Biden külügyminisztériuma Joe utolsó hivatali napján küldött pénzt a magyarországi baloldali, Orbán-ellenes ellenzéki szervezeteknek. Reménykedjünk, hogy az új külügyminisztérium véget vet a titkolózásnak, és nyilvánosságra hozza a dokumentumokat”.
Az ügyre reagálva Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója a közösségi médiában úgy fogalmazott:
„A magyar választásokat nem külföldi kormányok, hálózatok és dollármilliárdosok fogják eldönteni, hanem a magyar emberek”.
Szerinte a Biden-adminisztráció lépése egyértelműen a „baloldali kampány előfinanszírozására” irányult a 2026-os országgyűlési választások előtt.
Orbán Balázs szerint „a szuverenitás nem alku tárgya”, és támogatását fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy a Judicial Watch fellépésével már az Egyesült Államokban is elkezdődött a „nemzetközi liberális hálózat” működésének vizsgálata. A politikus úgy véli,
a támogatások célja nem a független média segítése volt, hanem olyan szereplők megerősítése, „akik nyíltan a kormány megbuktatásán dolgoznak”.
„A Judicial Watch keresete azt is jelzi, hogy ezek a módszerek már az amerikai közvéleményt is aggasztják” – tette hozzá végül Orbán Balázs.
(Híradó)
Borítókép: Orbán Balázs a miniszterelnök politikai igazgatója. Fotó: MTI/Lakatos Péter