Transzilvanizmus témájú kötetet mutatnak be szeptember 27-én, pénteken 18 órától a Székely Nemzeti Múzeum Bartók Béla termében. Az eseményen ugyanakkor kerekasztal-beszélgetésre is sor kerül.
A TRANSZILVANIZMUS. Eszmék, korok, változatok című kötet bemutatóját és az azt követő kerekasztal-beszélgetést többek között Liszt Intézet Sepsiszentgyörgy és a Székely Nemzeti Múzeum szervezi, és utóbbi intézmény Bartók Béla termében kerítenek rá sort pénteken 18 órától, ahol a kiadvány kedvezményes megvásárlására is lehetőség nyílik.
Az eseményen jelen lesz a könyv ötletgazdája, szerkesztője, Boka László irodalomtörténész, a budapesti Irodalomtudományi Intézet tudományos főmunkatársa, valamint Dávid Gyula irodalomtörténész, műfordító, szerkesztő. A megjelenteket a szervezők részéről Vargha Mihály múzeumigazgató és Szebeni Zsuzsanna, a Liszt Intézet Sepsiszentgyörgy vezetője köszönti.
A transzilvanizmus, mint szellemiautonómia-formák gyökerei a Kós Károly által 1921-ben szervezett Erdélyi Magyar Néppárt politikai programjáig nyúlnak vissza, amely később – Balogh Edgár megfogalmazásával élve – „irodalmivá szelídült”. Amint a bemutatandó kötet fülszövegében olvasható, a közölt tanulmányok hézagpótló módon mutatnak rá a legfőbb, legjelentősebb tendenciákra.
Az egyes szerzők – történészek, eszmetörténészek, irodalom- és sajtótörténészek, művészettörténészek és politikai pályát kipróbáló költők – akár egymással polemizálva fejtik ki véleményüket, összegzik az egyes alterületekről ma tudható ismereteket hosszabb-rövidebb írásaikban.
Borítókép: A Kós Károly tervezte Székely Nemzeti Múzeum ad otthont a könyvbemutatónak és a kerekasztal-beszélgetésnek, Fotó: Liszt Intézet Sepsiszentgyörgy