A kínai Népi Felszabadító Hadsereg szerdán sikeres tesztindítást hajtott végre egy interkontinentális ballisztikus rakétával, mely a várakozásnak megfelelő tengeri területre esett – közölte a kínai védelmi minisztérium.

A kínai hadsereg rakétahadtestje helyi idő szerint reggel 8 óra 44 perckor indította a rakétát a Csendes-óceán felé. A közlemény szerint a tesztkilövés az éves kiképzési tervük rutinszerű intézkedése, mely összhangban áll a nemzetközi joggal és gyakorlattal – fogalmaztak.

A rakétakísérlet nem irányult egyetlen ország vagy konkrét célpont ellen sem. A kilövés célja a fegyverek teljesítményének és a katonai kiképzésnek tesztelése volt

– tette hozzá Csang Hsziao-kang, a védelmi minisztérium szóvivője.

Reklám

Tas J Nadas, Esq

A kínai állami média jelentésében közölte, hogy Kína előzetesen tájékoztatta az érintett országokat a kilövésről, de

nem részletezték sem a rakéta útvonalát, sem azt, hogy a Csendes-óceán nyílt tengerein pontosan hova érkezett a rakéta.

A kínai média jelentése szerint a kilövés hatékonyan tesztelte a fegyverek és felszerelések teljesítményét, valamint a csapatok kiképzési szintjét, melyek elérték a kitűzött célokat.

Szakértők szerint Kína ritkán lő ki nyilvános bejelentéssel nagy hatótávolságú rakétákat a tengerbe, ehelyett általában elszigetelt tartományokban teszteli őket.

Peking elmondása szerint továbbra is fenntartja tilalmát, mely szerint elsőként nem veti be nukleáris fegyvereit.

Két éve Kína két ballisztikus rakétát is kilőtt, amelyek a Tajvanhoz tartozó Macu-szigetek mellett csapódtak a tengerbe. A tisztségviselők szerint a bombázás megsértette az ENSZ-egyezményeket, megsértette Tajvan területi integritását, emellett megnehezítette a vízi és légi közlekedést is a régióban.

Kína a legfejlettebb interkontinentális ballisztikus rakétáit telepítette 2017-ben az orosz határ közelébe, Moszkva azonban nem tekintette fenyegetésnek a lépést, mert Kína stratégiai szövetségesük.

Egyre beláthatatlanabb távolságba kerül az általános nukleáris leszerelés lehetősége, de még annak megakadályozása is, hogy egyre több ország szerelkezzen fel atomfegyverekkel. Jelenleg a Kína az, aki minden más nemzetet megelőzve fejleszti nukleáris kapacitásait.

Teljes támogatást ígért Oroszországnak az ukrajnai háborúhoz Kim Dzsongun is, az atomfegyverrel rendelkező Észak-Korea vezetője. Moszkvát támogatja a háborúban a szintén atomhatalom Kína is. A NATO-ban egyre idegesebbek, pedig a NATO maga is sorra teszi a háborús lépéseket. A világ kilenc atomhatalma folyamatosan növeli a nukleáris fegyverarzenáljukra fordított kiadásokat, amelyekre csak 2018 óta 387 milliárd dollárt költöttek.

(Origo)

Borítókép: Rakétateszt, illusztráció. Fotó: NurPhoto via AFP / Costfoto/NurPhoto

SZÓLJON ÖN IS HOZZÁ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ez a honlap Akismet szűrőt használ, hogy kevesebb spam legyen. Olvasson többet arról, hogy hozzászólása, hogyan van feldolgozva.