Támogatják Magyarország törekvését a béke elérésére a magyar nemzet és a magyar családok biztonsága, a közösen elért eredmények megvédése és a folytonosság biztosítása érdekében.
A Magyar Diaszpóra Tanács azt javasolja, hogy 2025 a jövő nemzedék éve legyen. Egyebek között ezt tartalmazza a tanács XIII. ülésén elfogadott zárónyilatkozat, amelyben rögzítették azt is, hogy támogatják Magyarország törekvését a béke elérésére a magyar nemzet és a magyar családok biztonsága, a közösen elért eredmények megvédése és a folytonosság biztosítása érdekében.
Az MTI-hez eljuttatott dokumentum szerint
tisztelettel és megbecsüléssel emlékeznek meg Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős államtitkárról, aki egész életében az egységes magyar nemzet ügyét szolgálta. Életműve előtt fejet hajtva, elkötelezettek az általa végzett munka folytatására – fogalmaztak.
A tanács tagjai kiemelten fontosnak tartják a hétvégi magyar iskolákban zajló folyamatos, színvonalas munkát, és a 2024-ben ismét személyes jelenléttel megvalósult Hétvégi Magyar Iskolák Találkozóján létrejött szakmai módszertani hálózat további bővülését és erősödését.
Köszönetüket fejezik ki a győri Széchenyi István Egyetem Apáczai Csere János Karával megvalósuló hatékony együttműködés által a diaszpórában oktató pedagógusoknak nyújtott szerteágazó szakmai támogatásért. Ennek részeként többek között online platform áll ingyenesen a pedagógusok rendelkezésére a jó gyakorlatok megosztásához.
Üdvözlik, hogy ebben az évben akkreditált mesterkurzussal bővült a képzési kínálat. A tanács tagjai reményüknek adnak hangot, hogy egyre több fiatalt szólítanak meg a hagyományosan sikeres diaszpóra programok, így a Diákok Határok Nélkül (Students Without Boundaries program – Magyarságismereti Mozgótábor) és a ReConnect Hungary – Magyar Birthright Program révén. Bíznak abban, hogy a Külföldi Magyar Cserkészszövetség által szervezett, nagy népszerűségnek örvendő Diaszpóra iskolatábor program minél több új helyszínen segíti elő a magyar fiatalok identitáserősítését.
Örömüknek adnak hangot, hogy a 2021-ben magyar származású egyetemisták számára indult Diaszpóra felsőoktatási ösztöndíjprogram 2024-ben Nyári egyetem képzési elemmel bővült. Támogatják továbbá a fiatalok anyaországhoz és Kárpát-medencéhez való kötődését erősítő programok folytatását, így a Rákóczi Szövetség Diaszpóra programjának működését.
Örömüknek adnak hangot azért is, hogy 2024-ben megnövekedett ösztöndíjas létszámmal folytatódik a Kőrösi Csoma Sándor-program, amelynek köszönhetően a diaszpórában élő magyar közösségek szervezeti élete tovább erősödik.
Üdvözlik a Hazaváró szolgáltatás eredményeit, a hazatérő családokat segítő rendszer zökkenőmentes és ügyfélbarát működését. Támogatják a szolgáltatás további fejlesztését, különös tekintettel közoktatási és felsőoktatási területeken. Bátorítják a magyar közösségeket Klebelsberg Kuno születésének 150. és Jókai Mór születésének 200. évfordulójához kapcsolódó programok szervezésére és megtartására.
Fontosnak tartják az 1956-os forradalom és szabadságharc 70. évfordulójának méltó megünneplésére való felkészülést, megőrizve az ekkor kivándorolt magyarok örökségét.
Kiemelik a diaszpóra közösségek hídszerepét az anyaország és az őket integráló országok között. Elkötelezettek a magyarság Szent István vetette alapokon nyugvó, határokon átívelő, a többi nemzet javát és gyarapodását is szolgáló egységének további erősítésében – olvasható a zárónyilatkozatban.
Borítókép: A Magyar Diaszpóra Tanács ülése Budapesten. Fotó: MTI/Kovács Tamás