2025. február 1-én, a patinás Concorde Banquets rendezték meg a Chicagói Magyar Klub szervezésében a Chicagói Magyar Gálabált. A nagymúltú esemény célja változatlan: ünnepelni a közösség összetartását és a magyar kultúra erejét. Az est során egyaránt reflektorfénybe kerültek a múlt értékei és a jövő nemzedékének szerepe. A Bocskai Rádió képviseletében Antal-Ferencz Ildikó szólaltatta meg a szervezőket és vendégeket.

A Chicagói Magyar Klub sok évtizede szervezi ezt a rangos eseményt, amely az amerikai magyar közösség egyik legfontosabb társasági alkalma. Mózsi Gábor, a klub elnöke és a bál egyik szervezője szerint ez az esemény évről évre újabb generációkat szólít meg és kovácsol össze. „Az első bálomon 2016-ban vettem részt, akkor még fotósként. Azóta szervezőként is aktívan közreműködöm, és büszkén mondhatom, hogy az elmúlt évek kihívásai ellenére a hagyomány folytatódik” – mesélte Gábor. Maga a klub 1922 óta működik, az első dokumentált bál 1932-ben álarcosbálként került megrendezésre. A jelenlegi formájában a ’80-as évek óta tartják meg a gálát, amely így már négy évtizedes múltra tekint vissza.

Az est programját egy látványos nyitótánc indította, amelyet a Borozda Néptáncegyüttes mutatott be. „A tánccsoport egész évben erre az estére készül, és mindig lenyűgöző koreográfiát hoz nekünk” – tette hozzá Gábor. A rendezvény további részében átadták a Magyar Lélek-díjat, amelyet idén Demeter András és felesége, Pálma kaptak, valamint hét magyar származású egyetemistát is elismerésben részesített a Chicagói Magyar Klub közösségi tevékenységük és tanulmányi eredményeik alapján.
A bál egyik legmeghatóbb pillanata a hét első bálozó pár keringője volt. Hónapokon át készültek erre a különleges bemutatóra, amely nemcsak eleganciát tükrözött, hanem a generációkon átívelő értékeket is képviselte. „Csodálatos érzés látni, ahogy a fiatalok ápolják ezt a hagyományt, és szüleik büszkén csatlakoznak hozzájuk a táncparketten” – jegyezte meg Mózsi Gábor.

A bál díszvendége Azbej Tristan államtitkár volt, aki hivatalos látogatásának egyik fontos állomásaként érkezett Chicagóba. „Habár soha nem voltam a diaszpóra része, négy évet töltöttem az Egyesült Államokban, és megtapasztaltam azt az erőt, amely az itteni magyar közösségeket összetartja” – mondta beszédében. Az államtitkár kiemelte, hogy Magyarország nem feledkezik meg a diaszpórában élő magyarokról, és ennek egyik ékes bizonyítéka a Kőrösi Csoma Sándor Program, amely fiatalokat küld a diaszpóra szervezetek támogatására.
Azbej Tristan beszélt a Hungary Helps programról is, amely világszerte több mint 50 országban nyújtott támogatást az üldözött keresztény közösségeknek. Elmondása szerint egy iraki keresztény vezető egyszer így fogalmazott: „Magyarország nem a terület vagy a gazdasági ereje miatt nagyhatalom, hanem mert a szív nagyhatalma.”

A Chicagói Gálabál egyik leglátványosabb produkcióját az idei Kőrösi Csoma Sándor Program (KCSP) ösztöndíjasai, Németh Viktória és Deák Bálint mutatták be a Borozda Táncegyüttes tagjaival. A tíz páros dinamikus, lendületes előadása nemcsak technikai tudásával, hanem érzelmi töltetével is lenyűgözte a közönséget. A fiatal ösztöndíjasok mindössze négy hónapja csatlakoztak a közösséghez, mégis gyorsan sikerült beilleszkedniük. A táncanyag összeállításakor bonchidai táncokat vettek alapul, amelyek a magyar, román és cigány kultúra harmonikus együttélését tükrözik. „A csoport külön kérésére nemcsak egy koreográfiát szerettünk volna, hanem egy történetet is, amelyet a nézők is átérezhetnek” – mesélte Viktória. Így született meg a párnás tánc, amely egy lakodalmi menetet idézett meg.
A két ösztöndíjas számára azonban a bál és a tánctanítás csak a kezdet, hiszen most indul az utánpótlás-csoportjuk, mellyel a 13 év felettieket célozzák meg. „Most másfélszer annyian vagyunk, mint szeptemberben, ami hatalmas siker” – mondta lelkesen Viktória.
A Chicagói Magyar Gálabál a jövő generáció támogatásának is fontos eseménye. Az ösztöndíjprogram kedvezményezettjei közül például Paltán Ákos is tanulmányaihoz kapott anyagi segítséget. „Az egyetemi költségeimhez nagy segítség lesz ez az összeg” – mondta Ákos, akinek középiskolás kora óta az az álma, hogy fogorvos legyen.

A Magyar Lélek-díj nevű kitüntetésben olyan személyek részesülhetnek, akik önzetlen munkájukkal és elhivatottságukkal erősítik a helyi magyar közösséget. 2025-ben Demeter Pálma és András kapta meg az elismerést, akik számára az ünnepélyes díjátadó egy váratlan meglepetést is tartogatott. „A legnagyobb ajándék az volt, hogy a lányunk, akit Kaliforniában hittünk, egyszer csak ott állt előttünk” – mesélte meghatódva András. A szervezők ugyanis titokban hozták el a házaspár gyermekét, aki jelenlétével még különlegesebbé tette a pillanatot.
A közösség jövője egyértelműen az utánpótláson múlik. „Ha olyan eseményeket szervezünk, amelyek inspirálók, akkor a fiatalok ráébrednek arra, hogy milyen nagy dolog magyarnak lenni” – mondta Pálma. Demeter András pedig egy merész célkitűzést is megfogalmazott: „Azt szeretném, hogy a Chicagói Magyar Klub még 100 évig fennmaradjon.” Az elkötelezettség és a lelkesedés alapján úgy tűnik, a chicagói magyar közösségnek valóban van jövője.
Dorgay Zsófia
Ha tetszett ez a riport, esemény összefoglaló, kérjük, támogassa a Bocskai Rádiót működtető Magyar Média Alapítványt. Számítunk az önök nagylelkűségére! Évi 52 dollár, azaz heti 1 dollár sokat jelent a külhoni magyar média működésében!