A washingtoni Kossuth Házban március 15-én a diaszpóra tagjai nemcsak a múltat idézték meg, hanem a magyar identitás megőrzésére és továbbadására is hangsúlyt fektettek. A programok során a nemzeti összetartozás és a jövő nemzedékeinek felelőssége került a középpontba. A Bocskai Rádiónak megszólaló vendégek és szervezők kiemelték: az ilyen események kiemelkedő alkalmat biztosítanak a fiatalabb generációk számára, hogy kapcsolatba kerüljenek kulturális örökségükkel.

YouTube player

A március 15-i ünnepségek Washingtonban idén különleges hangsúlyt kaptak, mivel a magyar diaszpóra számára szervezett események nemcsak az itteni magyar közösség összefogását erősítették, hanem a magyar nyelv és kultúra fontosságát is hangsúlyozták. „Szeretnénk kiemelni a magyar nyelv ismeretének jelentőségét, mert a nyelv nélkül a magyarságunk sem teljes” – mondta Takács Szabolcs washingtoni nagykövet. A nemzeti ünnep köré csoportosult eseményeken részt vettek a magyar kormány vezető képviselői: köztük Koncz Zsófia családpolitikáért felelős államtitkár és Nacsa Lőrinc nemzetpolitikáért felelős államtitkár, akik személyesen is demonstrálták, hogy az amerikai magyar közösség kiemelten fontos Magyarország számára. Azért is minősíthető a rendhagyó jelzővel ez a március 15., mert először rendezték meg Magyarország Washingtoni Nagykövetségén az országos diaszpóra értekezletet, ahol több mint 50 magyar szervezet képviselője vett részt. „Az üzenet az, hogy próbáljunk együttműködni, egységben dolgozni, hiszen az amerikai magyar közösség jövője szoros kapcsolatban áll Magyarország jövőjével” – emelte ki a nagykövet. Takács Szabolcs azt is hangsúlyozta, hogy az itt élő magyarok hozzájárulása nélkül az Egyesült Államok nem lenne olyan, amilyennek ma ismerjük. A cél az, hogy minél több magyar éljen az Egyesült Államokban, akik hozzájárulhatnak Magyarország és a közösség jövőjéhez. „Gondoljunk a gyerekeinkre, szülessenek magyar gyerekek, legyen minél több magyar” – zárta beszédét a nagykövet, kiemelve, hogy a magyar közösség jövője a sikeres együttműködésen és a közös munkán múlik.

Takács Szabolcs Magyarország Washington DC-i nagykövete

Takács Szabolcs megosztotta a hallgatókkal az örömteli hírt, miszerint bővült a tiszteletbeli konzulok köre az Egyesült Államokban: A tiszteletbeli konzuli hálózat kiépítése az amerikai kontinensen egy tudatos építkezés eredménye, mely lehetővé teszi Magyarország számára, hogy erős társadalmi beágyazottságú helyi személyek révén képviselje érdekeit ott, ahol nem rendelkezik állandó diplomáciai képviselettel. A legújabb tiszteletbeli konzul az Indianapolisban élő Nicolae Sidonia lett.

A március 15-i ünnepségek Washingtonban igazán maratoni eseménysorozatnak bizonyultak, a Kossuth Házban rendezett záróünnepséget pedig a szokásosnál is színvonalasabbnak bizonyult, nagy érdeklődés övezte. Végh Sándor, a Kossuth Alapítvány elnöke, szervezőként és házigazdaként osztotta meg tapasztalatait: „A Kossuth Alapítvány az idei évben különösen a fiatalokra kíván fókuszálni, hiszen ők jelentik a jövőt, és rajtuk múlik a diaszpóra megmaradása és gyarapodása. A cél nem csupán a megmaradás, hanem a közösség fejlődése is. Sándor a diaszpórában való utódlás fontosságát is kiemelte, ami kulcsfontosságú a közösség fenntartásában. A magyar szervezetek vezetésében egy új generáció jelenik meg, és az ő lendületük segíthet a diaszpóra jövőjének biztosításában: „A magyar szülőktől született gyermekekből minél több érezze magát büszkén magyarnak”.

ReklámTas J Nadas, Esq
Dr. Végh Sándor a Kossuth Alapítvány elnöke

A Kossuth Alapítvány elnöke a jövőbeli terveikre is kitért: áprilisban már negyedik alkalommal valósítják meg a magyar fesztivált, és terveik között szerepel egy Jókai-est is, a híres író 200. születésnapja alkalmából. Mindezeknél szintúgy kiemelten figyelnek a fiatalok bevonására.

A fiatal generáció képviseletében megszólaltattuk Szívós Katát, aki a Kőrösi Csoma Sándor Program washingtoni ösztöndíjasa. Kata hivatása szerint táncművész, de aktívan részt vesz a Kossuth Alapítvány és az Amerikai Magyar Koalíció legkülönbözőbb rendezvényeinek megszervezésében. A március 15-i ünnepségen a műsor lebonyolításában is nagy szerepe volt, hiszen a cserkészekkel és a Kossuth Alapítvány táncos csoportjával közösen adtak elő egy kis műsort.

Szívós Kata, a Kőrösi Csoma Sándor Program washingtoni ösztöndíjasa

Kata örömét fejezte ki aziránt, hogy a KCSP-program rugalmasan lehetővé teszi számára, hogy segíteni tudja a közösségi eseményeket, miközben nem kell elhagynia a táncművészethez kötődő komfortzónáját sem. Példaként említette az Amerikai Magyar Koalíció hagyományos Mikulás-vacsoráját vagy a New York-i Magyar Házban szervezett táncházat. Mindkét eseményen kibontakoztathatta művészi vénáját és jó szervezőkészségét egyaránt. Fontos számára, hogy oktatóként átadja tudását, ezzel élő közösséget teremtve, de maga is megélje a magyar kultúra szépségeit. Izgalommal várja a 2025. április 13-i bostoni Hagyományőrző Napot említette, ahol Berecz István táncművész kollégájával közösen lépnek fel, valamint az április 26-án Washington DC-ben megrendezésre kerülő fesztivált, ahová számos vendégművész érkezik Magyarországról. Kata számára inspiráló a munka, ahogyan a diaszpóra minden rétegét törekednek bevonni a közösségi életbe.

Dorgay Zsófia

Ha tetszett ez a riport, esemény összefoglaló, kérjük, támogassa a Bocskai Rádiót működtető Magyar Média Alapítványt. Számítunk az önök nagylelkűségére! Évi 52 dollár, azaz heti 1 dollár sokat jelent a külhoni magyar média működésében!

Támogatom!

Borítókép: Washingtoni cserkészek a március 15-i megemlékezésen

SZÓLJON ÖN IS HOZZÁ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.