„A haza örök, s nem csak az évek tartják fenn, hanem azok is, akik emlékeznek.” – Kossuth Lajos gondolatai különös jelentőséget kapnak minden március 15-i megemlékezésen. Így volt ez Clevelandben is, ahol a felekezeteket és civil szervezeteket összefogó eseménynek ezúttal az Első Magyar Református Egyház díszterme adott otthont. Az esemény fő szervezője az Egyesült Magyar Egyletek elnöke volt, aki gondoskodott arról, hogy méltó módon tisztelegjenek az 1848–49-es forradalom és szabadságharc hősei előtt.

A megemlékezés kezdetén Nt. Dr. Krasznai Csaba, a Kálvin Egyházkerület püspöke és Magyarország tiszteletbeli konzulja hívta imára az egybegyűlteket, majd az Egyesült Magyar Egyletek nevében Csibi Lóránd alelnök köszöntötte az emlékezőket. A Nebuló Magyar Nyelviskola legkisebbjeinek – Táncsics szemével című – hazafias előadása különösen megdobogtatta a közönség szívét. Magyarország Chicagói Főkonzulátusa nevében Dr. Mártonffy Balázs főkonzul tette tiszteletét, Magyarországról pedig Jakab István, az Országgyűlés alelnöke érkezett a clevelandi diaszpórához. Alelnök úr beszédét részletesebben is szemlézzük:
„Mi valahol mindenhol otthon vagyunk a világban, mert mindenhol élnek magyarok” – hangsúlyozta Jakab István ünnepi beszédében. Az amerikai magyar közösség körében arról beszélt, hogy a nemzet összetartozása nem csupán földrajzi kérdés, hanem a közös nyelv, kultúra és hagyományok által formált lelki kapocs. A magyar zászló és a székely lobogó látványa, valamint a közösen elénekelt Kossuth-nóta megerősítette benne azt az érzést, hogy az anyaország felelőssége nem csupán érzés, hanem vállalás is minden magyar iránt, bárhol éljen a világban.

Az Országgyűlés alelnöke emlékeztetett: március 15-e nem csupán történelmi esemény, hanem egy eszme, amely generációkon átível. „Az 1848-as forradalom hőseinek küzdelme örök inspirációt ad nekünk” – mondta. Felidézte, hogy a márciusi ifjak azért győztek, mert képesek voltak átlépni a félelem határait. Ez az összefogás ma is példát mutat, hiszen a diaszpórában élő magyarok kitartása és közösségépítő ereje olyan érték, amely nemzetünk számára is iránymutató.
Jakab István külön köszönetet mondott azoknak, akik a tengerentúlon is őrzik a magyar nyelvet és kultúrát. „Szívet melengető érzés hallani a diaszpórában élő gyermekeket tisztán, szépen beszélni anyanyelvükön” – fogalmazott. Elismerően szólt azokról a civil szervezetekről és iskolákról, amelyeknek munkája nélkülözhetetlen a magyar identitás megőrzésében. A magyar közösségek – legyenek azok New Yorkban, Chicagóban vagy éppen Clevelandben – biztosítják, hogy a magyar szellem ne csak Magyarországon, hanem szerte a világban éljen és virágozzon.
Jakab István szerint a két ország kapcsolata ma is erősödik, hiszen a szuverén nemzetek együttműködésének ideje ismét elérkezett. Végezetül arra buzdította a résztvevőket, hogy továbbra is őrizzék és adják át a következő generációknak a magyar kultúra kincseit. „Tartson össze bennünket a magyar nemzet szeretete és megbecsülése!” – zárta szavait.
A megemlékezés színvonalát emelte a Clevelandi Cserkész Regös Csoport produkciója, László Olivér szavalata és Pigniczky Vajk ünnepi beszéde. Zárszóként Dr. Mészáros Andrea, az Egyesült Magyar Egyletek elnöke lépett a színpadra, majd Boksay Péter atya elbocsátó áldásával fejeződött be az alkalom.
Dorgay Zsófia
Ha tetszett ez a riport, esemény összefoglaló, kérjük, támogassa a Bocskai Rádiót működtető Magyar Média Alapítványt. Számítunk az önök nagylelkűségére! Évi 52 dollár, azaz heti 1 dollár sokat jelent a külhoni magyar média működésében!