A Clevelandből 2020 nyarán hazatért Mezei András atya szolgálati helye, a keszthelyi Kis Szent Teréz Kármelita Bazilika rendháza és plébániája biztosított otthont a Bocskai Rádió meghívott vendégei számára augusztus végén. Az egykori KCSP- és K-med ösztöndíjasokon túl megtisztelte a jelenlétével az eseményt Kovács Tamás, Magyarország Chicagói Főkonzulátusának nemrégiben leköszönt főkonzulja. A Bocskai Rádió szerkesztőségi csapatát Molnár Zsolt főszerkesztő mellett Stróber László műsorvezető és Dorgay Zsófia szerkesztő képviselte.
A 2024-es év jubileumi a Bocskai Rádió életében. Negyven év nagy idő. Nehéz is lenne felfejteni hányan és hányan tették hozzá idejüket, szorgalmukat, kreativitásukat a négy évtized munkájához. Az viszont szemmel látható, hogy a Kőrösi Csoma Sándor Program ösztöndíjasai – az első pályázat 2013-as elindítása óta – évről évre friss, fiatalos lendületet hoznak a rádió életébe, és kilenc hónapon át áldozatos munkával segítik a közösséget. A program sajátossága, hogy (legtöbb esetben) évente új munkatársat ismernek meg a clevelandiek a KCSP-s személyében, és az ösztöndíjasok mind-mind változó érdeklődési körrel, talentummal és megvalósítandó ötletekkel érkeznek. Molnár Zsolt elmondta, hogy számára (mentorként) időbe telt a felismerni, hogy ne média-munka széles palettáját próbálja a jelentkezővel elsajátíttatani, hanem sokkal célravezetőbb, örömtelibb a végeredmény szempontjából hasznosabb, ha kiaknázza az adott illető legjobb készségeit. A kezdetek óta volt már olyan munkatárs, aki az írásban jeleskedett, más a technika világában, a vágóasztalnál érezte jól magát, míg valakinek a kommunikáció vagy a programszervezés volt az erőssége. Nélkülük a rádió története is szegényebb lenne. Bár csak egy nyarat töltöttek az Egyesült Államokban a Külföldi Magyar Cserkészszövetség delegáltjai, érdemes őket is megemlíteni. Három hónap is elég volt számukra arra, ne csupán megszerettessék magukat a közösséggel, hanem rátermettségüket és diaszpóra magyarsága iránt érzett elhivatottságukat is megmutassák Clevelandben, vagy akár más államok iskolatáboraiban. Az ún. K-Med ösztöndíjasok közül többen bedolgoztak a Bocskai Rádió adásaiba, és azóta is követik a rádió életét és sikereit.
A keszthelyi találkozó célja és üzenete tehát az volt, hogy azok az emberek, akik támogatóként vagy ösztöndíjasként beírták magukat a Bocskai Rádió – egyelőre csak képzeletbeli – történelemkönyvébe, azok egymással is megismerkedjenek, és azok a közös pontok, amelyek a diaszpórához való kötődésük vagy múltjuk miatt mindannyiukban megvannak, összeérhessenek. Molnár Zsolt igazgató nem titkolt szándéka, hogy hagyomány legyen az alkalomból, és egy aktív alumni közösség formálódjon a mostani résztvevőkből, és természetesen azokból, akik családi, magánéleti körülményeik vagy munkahelyi elfoglaltságaik miatt most nem tudtak eljönni a Balaton partján rendezett eseményre. Az ünnepi vacsorát egy városnézés előzte meg Mezei atya vezetésével, de volt idejük a vendégeknek bejárni a csodálatos Festetics-kastélyt, bepillantani a Bujtor István Filmfesztiválra, és strandolni a magyar tenger partján. A rendezvény közös szentmisével zárult vasárnap délelőtt, amelyen a vendégek együtt vettek részt a keszthelyi hívekkel. Külön köszönet illeti Mezei András atyát és híveit, akik végtelen szeretettel és gondolkodással voltak a Bocskai Rádió csapata iránt egész hétvégén.
A Bocskai Alumni és Támogatói Találkozót követően Magyarország Nemzetpolitikai Államtitkárságának vezetője, Potápi Árpád János fogadta Molnár Zsoltot Budapesten. A találkozó alkalmával Potápi államtitkár úr elismerte a Bocskai Rádió eddigi tevékenységét és kifejezte, hogy az anyaország a jövőben is fontosnak tartja támogatni azt a média-missziót és közösségszervező tevékenységet, amit a clevelandi magyar nyelvű rádió képvisel.
Dorgay Zsófia
Ha tetszett ez a riport, esemény összefoglaló, kérjük, támogassa a Bocskai Rádiót működtető Magyar Média Alapítványt. Számítunk az önök nagylelkűségére! Évi 52 dollár, azaz heti 1 dollár sokat jelent a külhoni magyar média működésében!