Az európai menekültügyi és migrációs rendszer egyértelműen nem működik, jogi és politikai felülvizsgálatra van szükség, hogy megfeleljen a mai kihívásoknak – írta az európai uniós ügyekért felelős miniszter pénteken Facebook-oldalán, ahol a Kurier című osztrák lapnak adott nyilatkozata részleteit ismertette.
Bóka János – bejegyezése szerint – az interjúban kifejtette, hogy a Magyarország által nyújtott határvédelmi erőfeszítéseknek is köszönhető, hogy az európai rendszer elkerülte a teljes összeomlást.
Magyarország helyzete nem könnyű, hiszen az eddigi folyamatos erőfeszítések miatt rótt ki büntetést az Európai Bíróság – jegyezte meg. Mint írta, nyilatkozatában azt is kifejtette, hogy ha az ország elveszítené az ellenőrzést a határai felett, és többé nem dönthetne arról, hogy ki lép be a területére és ki nem, az sokkal magasabbak költséggel és kockázattal járna, mint maga a bírság.
Az Európai Uniónak önálló, stratégiai szereplőként kell fellépnie a jelenleg zajló ukrajnai háborúban, és ennek érdekében kiemelten fontos, hogy minden érintett féllel közvetlen kommunikációs vonal álljon rendelkezésre – fejtette ki álláspontját. Hozzátette, hogy Magyarországnak Ukrajnával szomszédos és a háború gazdasági hatásai által különösen sújtott országként joga van aktívan részt venni a megoldáskeresésben.
Emlékeztetett rá, hogy a magyar miniszterelnök először Kijevben, majd Moszkvában, Pekingben és az Egyesült Államokban tett kétoldalú látogatásokat, hogy tájékozódjon a fegyverszünet és a béketárgyalások lehetőségéről a háborús konfliktus mihamarabbi befejezése érdekében. Azt is kiemelte a bejegyzés szerint, hogy Magyarország jelenleg és a jövőre nézve is teljesíti nemzetközi és európai uniós tagállami kötelezettségeit a Magyarországon védelmet kereső ukrán állampolgárokkal szemben.
Bóka János értékelése szerint a magyar EU-elnökség pragmatikusan és szakszerűen végzi munkáját
a politikai zaj és a magyar elnökséget érő sorozatos támadások ellenére is.
Magyarország érdekelt az EU sikereiben – emelte ki, megjegyezve, hogy a szervezet akkor sikeres, ha intézményei rendben és a szerződéseknek megfelelően működnek.
Készek vagyunk együttműködni minden olyan uniós intézménnyel, akik hozzánk hasonlóan a szerződések betűje és szelleme szerint dolgoznak az unió és tagállamainak érdekeiért
– ismertette a miniszter az osztrák lapban megjelent nyilatkozatát.
(Pesti Srácok / MTI)
Borítókép: Illegális bevándorlók horvát rendőrökkel dulakodnak egy befogadóállomás bejáratánál a horvátországi Apátiban (Opatovac) 2015. szeptember 22-én. Fotó: EPA/Antonio Bat