A szórványmagyarság összetartásában végzett kimagasló teljesítményéért Kornya Mihály-életműdíjban részesült Dr. Herjeczki András Géza, a Detroiti Magyar Baptista Gyülekezet nyugalmazott lelkipásztora. A Magyar Baptista Világszövetség rangos elismerésének történetéről és a díjazottakról szól összefoglalónk. Dr. Mészáros Kálmán egyháztörténésszel, a Baptista Teológiai Akadémia rektorával beszélgettünk.
A Magyar Baptisták Világszövetségének (továbbiakban: MABAVISZ) vezetősége 2009-ben alapította a Kornya-díjat a magyar baptisták erdélyi hithősének, Kornya Mihálynak emléke előtt tisztelegve. A magyar baptista misszió egyik legmeghatározóbb egyénisége és legeredményesebb gyülekezetalapítója nagyrészt Erdélyben és a magyar Alföldön végezte a szolgálatát, ezzel komoly nyomokat hagyva a baptista múltban. A MABAVISZ két-három évente jelöl ki egy olyan személyt az elismerésre, aki jó szolgálatot végzett és példával járhat elöl közösségében. Eddig hét személy kapta meg a rangos díjat. A sort Veres Ernő lelkipásztor kezdte, aki a rendszerváltás utáni első elnöke volt az Erdélyi Baptista Szövetségnek. Őt követte Kulcsár Sándor lelkipásztor, az ő neve is ismerősen csenghet a clevelandiek számára, hiszen brassói és kolozsvári szolgálata után az Úr őt arra indította, hogy kijöjjön Amerikába. A harmadik díjazott az Dr. Eric Barrett természettudós és kedves felesége, Rosemary voltak. Az brit tanárházaspár szorgalmasan támogatta erkölcsileg és anyagilag az elcsatolt területek és Magyarország megszorult helyzetben lévő baptista gyülekezeteit. Eric Barrett nyugdíjba vonulása után teljes mértékben a missziónak szentelte magát. Füredi Kamilla, afrikai misszionárius érdemeit ismerte el a negyedik alkalommal kiosztott Kornya-díj. Kamilla éveket töltött a clevelandi gyülekezetben, afrikai misszióit követően többször visszatért bizonyságot tenni, beszámolni munkájáról. A díjat halála után 2016-ban kapta meg, postumusz. A Kornya Mihály-életműdíjat 2020-ban – az akkor 95 esztendős – Kovács Géza lelkipásztor kapta, aki számos alkalommal szenvedett el üldözést keresztény tevékenységéért a kommunista hatóságok által. A hatodik díjazott Both József lelkipásztor volt, az ő nevéhez fűződik például a Székelyudvarhelyen felépült baptista imaház vagy az ifjúsági tábor épülete.
A 2024-es elismerés ünnepeltje pedig a 75 éves Dr. Herjeczki Géza lelkipásztor, aki a Ráma Táborban, az Amerikai Magyar Baptista Szövetség 116. közgyűlésén vehette át a díjat a Világszövetség elnökétől (Püsök Dániel) és egyik alelnökétől (dr. Borzási Pál, Erdély) . Megtérése, lelkipásztori elhívatása, teológiai képzése Budapesten történt (később Németországban, Svájcban és Kanadában folytatta teológiai tanulmányait). Három országban szolgált lelkipásztorként: két magyarországi gyülekezetben (Jánoshalma, Vác), Kanadában (Torontó) és 27 évig Detroitban. Több mint 40 évig szolgált a diaszpóra-misszióban. Az amerikai kontinensen magyar baptistáinak összetartásában – lelkipásztorként és az Amerikai Magyar Baptista Szövetség egyik vezetőjeként – kimagasló és kétségtelen érdemeket szerzett. Emellett a 90-es évektől napjainkig szerkeszti az Evangéliumi Hírnök nevű lapot, amely 1908-as alapításától kezdve mind a mai napig folyamatosan megjelenik.
A Magyar Baptista Világszövetség három legnagyobb szakszövetsége a magyarországi, az erdélyi és az amerikai. A MABAVISZ gondot fordít arra, hogy az anyaországtól igen távol működő amerikai szövetség is értékelve legyen, hiszen amerikai környezetben megmaradni komoly kihívás. A megszólalónk hozzátette: az amerikai magyar baptista gyülekezetek szolgálattevői kimagasló munkát végeznek, a misszió ma is él, és öröm látni, hogy a konferenciákon egyre jobban jelen vannak az ifjúság tagjai és a fiatal házasok. Ezek jó reménységgel töltenek el bennünket arra nézve, hogy ezek az emberek, akik országot váltottak, a szívükben magyarok maradnak.
2024. szeptember 15-én ünnepli a clevelandi magyar baptista gyülekezet fennállásának 125. évfordulóját, amikor is Mészáros Kálmán lelkipásztor úr lesz az istentisztelet díszvendége. Az egyháztörténészt arra kértük, foglalja össze dióhéjban a Clevelandi Magyar Baptista Gyülekezet történetét a rádióhallgatók számára:
Nagyon nehéz egy riport keretében a 125 évet összefoglalni. de annyit tudunk a fellelhető források alapján, hogy az első magyar baptista gyülekezet az Egyesült Államokban, Clevelandben jött létre 1899-ben. 125 évvel ezelőtt, amikor a Monarchiának szinte végnapjai felé közeledtünk, nagy volt a munkanélküliség Magyarországon. Sokan indultak a tengerentúlra a jobb megélhetés érdekében. Akik elmentek, azok csak néhány évig terveztek Amerikában dolgozni, de Trianont követően már nem nagyon jöttek vissza. De voltak olyanok is, akik épp Magyarország feldarabolásának okán döntöttek az emigráció mellett. Mondván, ha már kisebbségben kell élni, akkor inkább a tengerentúlon próbálnak szerencsét. A második világháborútól a szinte a 90-es évekig, a román diktatúrának az összeomlásáig jellemző volt a kivándorlás. Bár tragikus anyaországi események nyomán, de a clevelandi gyülekezet így egyre bővülhetett magyar családokkal. Többször kellett imaházról imaházra költözni, ahogy nőtt a gyülekezet lélekszáma. Volt időszak, hogy akár kétszáz-háromszáz tagot számláltak a clevelandi magyar baptisták. Ezeket a virágzó évekre a modernizáció tett pontot, sokan elköltöztek a magyar negyedből. Manapság már komolyan oda kell szenteljék az idejüket a családok, ha távolabb élnek, de magyar nyelven szeretnék az igét meghallgatni vasárnaponként.
Dr. Mészáros Kálmán hozzátette, maga is nagyon kellemes emlékeket őriz a clevelandi gyülekezettel kapcsolatban és örömmel készül a személyes találkozásra:
Adjunk hálát Istennek a 125 éven át tartó hűségéért és szeretetéért, hogy megtartotta ezt a sok vihart megélt közösséget, gyülekezetet, és reméljük, hogy virágzó jövőt munkál, hisz Isten nem rosszat, hanem jót gondolt el számunkra. Ebben szeretnék majd én is bátorításul szólni.
Dorgay Zsófia
Ha tetszett ez a riport, esemény összefoglaló, kérjük, támogassa a Bocskai Rádiót működtető Magyar Média Alapítványt. Számítunk az önök nagylelkűségére! Évi 52 dollár, azaz heti 1 dollár sokat jelent a külhoni magyar média működésében!