Gideon Szaár izraeli külügyminiszter nevek említése nélkül vádolt meg külföldi, főleg európai tisztségviselőket mérgező, antiszemita uszítással, amely szerinte olyan Izrael-ellenes, ellenséges légkört teremtett, amely a két izraeli nagykövetségi dolgozó washingtoni meggyilkolásához vezetett.

Mint arról a Magyar Nemzet is beszámolt, Washingtonban Izrael nagykövetségének két dolgozóját érte halálos kimenetelű támadás. A fiatal párra a harmincéves Elias Rodriguezként azonosított, palesztinpárti aktivista nyitott tüzet a zsidó múzeumnál.

ReklámTas J Nadas, Esq

Izrael szerint a támadás antiszemita uszítás következménye

Gideon Szaár izraeli külügyminiszter egy jeruzsálemi sajtótájékoztatón így fogalmazott:

Ez a támadás közvetlen következménye annak a mérgező antiszemita uszításnak, amely Izraelt és a zsidó közösségeket sújtja világszerte a Hamász 2023. októberi támadása óta.

Mint mondta:

Egyenes összefüggés van az antiszemita, Izrael-ellenes hangulatkeltés és e gyilkosság között. Ezt az uszítást számos ország és nemzetközi szervezet vezetői aktívan gerjesztik, különösen Európában.

Konkrét országokat, szervezeteket vagy tisztségviselőket azonban nem nevezett meg. A külügyminiszter szerint a világ vezető politikusai közül sokan elfogadják a terrorszervezetek, például a palesztin iszlamista Hamász narratíváit, például azt az állítást is, hogy Izrael népirtást követ el a Gázai övezetben. Az izraeli hadsereg továbbra is azt állítja, hogy a Gázai övezetben való tevékenysége összhangban áll a nemzetközi joggal, ugyanakkor több emberi jogi szervezet háborús bűnökkel vádolja a zsidó államot.

A háborút a Hamász robbantotta ki október 7-én, és kizárólagosan felelős annak folytatásáért, valamint az izraeli és palesztin áldozatok szenvedéséért

– fogalmazott a külügyminiszter. Franciaország határozottan visszautasította Gideon Szaár izraeli külügyminiszter kijelentéseit, miszerint egyes európai tisztségviselők antiszemita gyűlöletkeltést folytatnak.

Franciaország tiltakozik

Christophe Lemoine, a francia külügyminisztérium szóvivője csütörtökön egy sajtótájékoztatón úgy fogalmazott:

Ezek a kijelentések teljes mértékben megalapozatlanok és felháborítóak. Franciaország mindig is elítélte, most is elítéli, és a jövőben is egyértelműen és határozottan el fogja ítélni az antiszemitizmus minden formáját.

Jean-Noel Barrot francia külügyminiszter nizzai tartózkodása során szintén megszólalt az ügyben. Elmondta, hogy Franciaország brutális támadásként ítéli el az izraeli diplomaták elleni gyilkosságot.

Ez a válogatás nélküli erőszak teljes mértékben elítélendő

– hangsúlyozta, hozzátéve, hogy sajnálattal tapasztalják az antiszemita cselekmények elszaporodását Franciaországban az elmúlt években, de ezt a jelenséget a lehető legnagyobb elszántsággal igyekeznek visszaszorítani.

A washingtoni zsidó múzeum előtt egy férfi egy négyfős csoportot támadott meg szerdán késő este, amely során az izraeli nagykövetség két alkalmazottja életét vesztette, a másik két ember pedig megsebesült. Az elkövető a támadás után behatolt a múzeum épületébe, ahol a biztonsági személyzet feltartóztatta. Elfogása után azt kiabálta, hogy „Szabad, szabad Palesztinát!”.

Az izraeli diaszpóraügyi minisztérium májusban kiadott jelentésében élesen bírálta a nyugati országok egyetemeit, médiáját és közösségi hálózatait, mert szerinte hozzájárulnak az antiszemitizmus világszintű terjedéséhez.

A jelentés szerint főként az Izrael-ellenes retorika mindennapossá tételével járulnak hozzá az antiszemitizmus térnyeréséhez, különösen a Hamász iszlamista terrorszervezet Izrael elleni 2023. október 7-i támadása, és az azt követő gázai háború óta. A jelentés az antiszemitizmus központjaiként mutatja be az amerikai egyetemeket, kiemelve a Columbia Egyetemet, ahol 127 dokumentált esetet rögzítettek 2024-ben.

(Magyar Nemzet)

Borítókép: Emlékezés a washingtoni támadás áldozataira. Fotó: AFP

SZÓLJON ÖN IS HOZZÁ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.