


Puskás Ferenc halálának 15. évfordulója alkalmából az Aranycsapat Testület megemlékezést tartott a világhírű labdarúgó sírjánál a Szent István Bazilika altemplomában szerdán. Az m4sport pedig teljes egészében vetítette le honlapján A nemzet búcsúja címet viselő műsorfolyamot, amely több mint öt órán át közvetítette a legismertebb magyar, Puskás Ferenc búcsúztatását, 2006. november 17-én bekövetkezett halála után.
„Puskás Ferenc a legismertebb magyar, nevét mindenhol ismerik, a magyarsággal azonosítják”
– kezdte megemlékező beszédét Lomnici Zoltán, az Aranycsapat Testület elnöke, majd felidézte a 15 évvel ezelőtti, Puskás Ferenc halálát követő időszakot.
„December 7-én hozták ide a Bazilikába a testét és ravatalozták fel. Az első órában a közjogi méltóságok hajthattak fejet a koporsónál. A Legfelsőbb Bíróság elnökeként ötödik lettem volna a sorban, ám a ceremóniát intéző kegyeleti bizottság elnöke, Schmitt Pál értesített, hogy az államfő után másodikként tiszteleghetek a ravatalnál” – osztotta meg személyes emlékét Lomnici Zoltán, majd kitért az Aranycsapat Testület létrehozására:


Puskás Ferenc születésnapján, április elsején hirdette meg Szabó Tünde sportért felelős államtitkár az Aranycsapat Emlékév Testület megalakulását, és azóta ápolják a legendás labdarúgócsapat emlékét.
„Sok olyan sportoló van a világon, akiről utcát, teret neveztek el, mert az emberek felnéznek a kiemelkedő személyiségekre, őrzik az emléküket.
Ám mi magyarok azt is elmondhatjuk, hogy van olyan sportolónk, akiről bolygót neveztek el: Puskás Ferenc”
– mondta Bajkai István országgyűlési képviselő, a testület alelnöke. Hozzátette, hogy a Száguldó őrnagy a világ futballjának ma is az egyik legismertebb alakja.
Ezt követően méltatta Puskás Ferenc pályafutását, felidézte a magyar színekben és a Real Madridban elért sikereit, góljait.
„Hazaszeretet, munka, alázat és szorgalom jellemezte őt és az Aranycsapat tagjait. Puskás Ferenc örök példakép a fiatalok és minden ember számára” – hangsúlyozta Bajkai István, majd Lomnici Zoltánnal közösen koszorút helyezett el Puskás Ferenc sírjánál.
(Demokrata / MTI)
A nemzet búcsúja: Puskás Ferencre emlékezett a közmédia!
A nemzet búcsúja címmel mutatta be az m4sport.hu november 17-én Puskás Ferenc halálának 15. évfordulóján a legendás labdarúgó ötórás búcsúztatóját. A ceremónia „közvetítése” 16 órakor kezdődött a közmédia sportoldalán. Ennek során a nézők olyan pillanatokat is láthatnak, amelyet eddig csak azok élhettek át, akik részt vettek a 15 évvel ezelőtti temetési szertartáson.

Az Aranycsapat kapitánya 2006. november 17-én hunyt el, a lélekemelő ceremóniát és búcsúztatót pedig 2006. december 9-én tartották: a Puskás Stadionban a labdarúgók, a sportvilág búcsúzott a névadó ravatalánál (eljöttek az egykori madridi csapattársak is), aztán az ágyútalpra helyezett koporsót a katonai tiszteletadás helyszínére, a Hősök terére, majd a világhírű magyar futballista végső nyughelyére, a Szent István Bazilikába kísérték a családtagok, pályatársak és a tisztelők, rajongók többezres tömege. A nemzet búcsúja teljes vetítéséhez mégis a halálozási évfordulót tartja megfelelőnek a közmédia és Szöllősi György, aki Puskás-nagykövetként, a Kegyeleti Bizottság és a család egykori szóvivőjeként támogatta a szertartás vetítését.
„Puskás Ferenc életének és munkásságának társadalmi jelentőségére való tekintettel a közmédia kiemelt feladatának tekinti, hogy méltóképp emlékezzen meg a Nemzet Sportolójáról. Halálának 15. évfordulója alkalmából az m4sport.hu felületen valós időben, az eredeti közvetítéssel megegyező hosszúságban mutatjuk be a legendás magyar labdarúgó temetési szertartását, a nemzet búcsúja címmel” – fogalmazott Papp Dániel az MTVA vezérigazgatója.
Az ötórás közvetítést és búcsúztatót számos külföldi díszvendég, hazai sportolói és közéleti nagyság jelenléte tette emlékezetessé és valóban világraszóló eseményé. Ezen alkalommal ígérte meg a Real Madrid elnöke, hogy Puskás Ferenc szobrot kap a madridi klub edzőközpontjában. A megható ceremónián szavalt Csurka László, énekelt mások mellett Demjén Ferenc, a Kiss-Rigó László által celebrált gyászmisén a hívek könyörgéseit olvasta fel többek között Grosics Gyula, Franz Beckenbauer, Détári Lajos, Bozsik Péter, gyászbeszédet mondott Sepp Blatter, Szepesi György, Buzánszky Jenő vagy Juan Antonio Samaranch.
„2006 őszén, kiábrándító közéleti környezetben kellett a Schmitt Pál elnök úr által vezetett, a család által felkért Kegyeleti Bizottságnak és a monstre búcsúceremóniát rendező Koltay Gábornak méltó temetést szervezni a világ legismertebb magyar emberének, a töretlen és általános népszerűségével a magyarokat egyesítő Puskás Ferencnek – jelentette ki Szöllősi György, Puskás életrajzírója, egykori családi barát, ma a Puskás-ügyek hivatalos nagykövete –,s azt hiszem, hogy aki 15 év távlatából végignézi ezt a megindító közvetítést, meggyőződhet róla, hogy úgy köszöntünk el Öcsi bácsitól, ahogyan illett és hogy abból ma is erőt meríthetünk.“
(Híradó)
Kegyelet: így olvasta a bazilikában a könyörgést Franz Beckenbauer és Détári Lajos
A közmédia vetítette az m4sport.hu honlapon teljes egészében A nemzet búcsúja címet viselő műsorfolyamot, amely több mint öt órán át közvetítette a legismertebb magyar, Puskás Ferenc búcsúztatását, 2006. november 17-én bekövetkezett halála után. Ebben a rövid részletben a Nemzeti Sport honlapján azt mutatták meg, hogy a Szent István-bazilikában rendezett gyászmisén miként olvasták barátok, kollégák, tisztelők az úgynevezett egyetemes könyörgéseket, amelyek a katolikus liturgia szerint a hitvallást, a credót követik. Sorrendben Grosics Gyula, Szöllősi György, Bozsik Péter, Détári Lajos, Frangiszkosz Szurpisz (a Puskással, mint edzővel BEK-döntős Panathinaikiosz görög játékosa), Franz Beckenbauer és Gellei Imre látható a felvételen.
(Nemzeti Sport, az MTVA engedélyével)



