A legnagyobb örömünkre ismét a diaszpóra sikeres összefogásáról számolhatunk be Önöknek. A helyszín Chicago, a főszerepben pedig a Szent István király római katolikus templom, illetve annak megmentő aktivistái. Vitális Sándor egyháztanács elnök és Németh Károly, egyházközségi tag voltak a beszélgetőpartnereink az elmúlt adásban. Érdekesség, hogy templomuk története közösségi együttműködéssel kezdődött, és generációkkal később most is egységről tettek tanúbizonyságot a hívek. Az, hogy megvédték templomukat a bezárástól – a nemzeti ünnepek megemlékezéseinek helyszínét – a magyar közösség számára is fellélegzésre ad okot. Egy időre biztosan. 

Az 1980-as évek vége óta már csak egy katolikus templom szolgálja a magyar nyelvű híveket Chicagóban. A Szent Imréről nevezett katolikus egyházközség 1938-ban vásárolta az akkor elhagyatott állapotban lévő épületet. Az alagsorban kialakították a Mindszenty termet, máig itt bonyolítják le a nagy termet igénylő magyar programokat. Az utolsó magyar lelkipásztoruk Siklódi Sándor atya volt 2010 és 2012 között, aki néhány évvel ezelőtt hunyt el a clevelandi Szent Imre templom plébánosaként.

A római katolikus egyházak élete napjainkban is bizonyos keretek közé van helyezve. Az adott egyházmegye püspöke igen nagy befolyással bír a fennhatósága alá tartozó templomokra. Az egyházközségnek meg kell felelnie például létszámhoz kötött elvárásoknak. Ez viszont nem könnyű, mivel megfigyelhető az amerikai Római Katolikus Egyházban, hogy drasztikusan csökken azoknak a híveknek a száma, akik a hitüket rendszeresen gyakorolják. Ezt amerikai statisztikák is alátámasztják: 100 megkeresztelt emberből mindössze 7 jár szentmisére felnőtt korában, ami kevesebb mint a hívek 10%-a.  Az Egyesült Államok és Kanada római katolikus közösségei az utóbbi évtizedben gyakran anyagi gondokkal is szembesülnek. A bevételkiesés egyrészt az adakozók hiánya miatt van, másrészt több templom rosszul gazdálkodott, adósságokat halmozott fel. Hitel-felvételre szorultak, hogy rászorulóknak ösztöndíjat adjanak, egyházi iskolákat tartsanak életben. 

A chicagói Szent István király római katolikus templom megmentésére a tagokból egy kis bizottság formálódott és védte a templom érdekeit az érsekség “Renew My Church” nevű templomösszevonásokkal és bezárásokkal foglalkozó programján belül. A bizottság a következő tagokból állt: Ed Cronin atya, Vitális Sándor a Szent István templom egyháztanácsának az elnöke, Misner Csilla, Babocsay Mimi és Németh Károly, illetve segítőik: Vitális Mónika, Lassu Boldizsár valamint Szabó Pál és felesége, Zita. A csapat tagjai egyenként is több héten át tartó munkát fektettek a folyamatba. Hivatalos leveleket írtak az érsekségnek, a magyar diaszpóra püspökének, fenntarthatósági terveket készítettek, kánonjogi szakértőkkel tárgyaltak, információt gyűjtöttek más templomok védelméről, részt vettek az érsekséggel és a helyi templomokkal folytatott internetes megbeszéléseken. Bemutatták és levélben bizonyították, hogy az egyházközség továbbra is életképes. Az érsekség méltányolta, hogy a Szent István templom maradt az egyetlen templom Chicago és környéke katolikus magyarjainak a szolgálatára.  A legközelebbi magyar nyelvű misehallgatási lehetőség Detroitban lehetséges csak, ami mintegy öt óra autós utazással érhető csak el. Templomuk érdekeit és saját céljaikat nem eredménytelenül képviselték, ugyanis nyitva maradhat a Szent István templom a chicagói magyarok előtt. 

ReklámTas J Nadas, Esq

Néhány kompromisszumba bele kellett egyezniük, így július 1-től a következő változások várhatók a templomnál: a státuszuk nem egyházközség lesz többé, hanem kánoni misszió, mivel a híveik száma meg sem közelíti az elvárt 800 főt. A kánoni misszió olyan jogi titulus, amelyben rendelkeznek saját pénzük fölött, kérhetnek és fogadhatnak magyar papot, kezelhetik irattárukat és az archív dokumentumokat. Az egyháztanácsot missziós tanács váltja fel, melynek élén a közeli római katolikus egyházközségből kijelölt rektor fog állni. Adminisztratív ügyekben is az ő segítségére számíthatnak az emberek. 

A Szent István király egyháztanácsa és hívei köszönettel tartoznak a chicagói főkonzulátusnak, az Anyaországban élő Cserháti Ferenc püspök úrnak, hogy teljes mellszélességgel álltak az ügy mellé. Továbbá a levelezésben nyújtott segítségéért a clevelandi Peller családnak, anyagi támogatásért saját híveiknek, hogy tanúságot tettek arról, hogy a magyar a magyarért felelősséggel viseltetik városokon, államokon túl egyaránt.

Az egyháztanács bizakodó a jövőt illetően, viszont a jólelkű adományokra mindig szükségük van. Ám ettől is nagyobb lendületet ad majd a közösségnek, ha a rendezvényeken sokan megtisztelik őket jelenlétükkel. Ezek az emberek nem csak azt érték el, hogy ne kerüljön lakat a templomuk ajtajára, hanem még évekre eltolták a beolvadás fenyegető veszélyét, tettek identitásuk megőrzéséért.

Dorgay Zsófia
Kárpátalja

Ha tetszett ez a riport, esemény összefoglaló, kérjük, támogassa a Bocskai Rádiót működtető Magyar Média Alapítványt. Az Önök jóvoltából, mi tovább segítjük a kárpátaljai magyar újságírókat ebben a nehéz időben! Számítunk az önök nagylelkűségére! Évi 52 dollár, azaz heti 1 dollár sokat jelent a külhoni magyar média működésében!

Támogatom!

SZÓLJON ÖN IS HOZZÁ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.