Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója a békeirodalom tanulságaival igazolja: konkrét béketerv nélkül is lehet tűzszünetet kötni. Csak elhatározás kérdése.
Tudományos kutatások, a múltbéli fegyveres konfliktusok elemzése is igazolják: egy fegyveres konfliktus első 30 napja után folyamatosan romlik a békekötés esélye. Ezért lett volna kifejezetten üdvös, ha az szomszédunkban zajló háború részvevői már az első pillanatban hallgatnak a magyar kormány békefelhívására, vagy legalább folytatják a 2022 márciusában megkezdett törökországi tárgyalásokat.
Erre hívta fel a közvélemény figyelmét legújabb írásában Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója.
A politikus egyebek mellett felidézi: az Edinbourghi Egyetem Politikai Rendezések Kutatási Programja több mint 1500 béke-megállapodást tartalmazó új adatkészletet hozott létre, vizsgálataik szerint pedig
minden békefolyamat legelső és nélkülözhetetlen eleme a tűzszünet, a béke-megállapodás előkészítése csak ezután következik.
A békeirodalom öt tanulságát is részletesen kifejti írásában Orbán Balázs, ezek röviden a következők:
1. A békéhez vezető első állomás a tűzszünet.
2. A béketárgyalásokat nélkülöző magas intenzitású konfliktusok a legvéresebbek közé tartoznak.
3. Európában jelenleg minden békefolyamatban részt vesznek közvetítőként harmadik felek.
4. Nem kell konkrét terv a békeszerződésre ahhoz, hogy a tárgyalások megindulhassanak.
5. A vietnámi háború tárgyalásos lezárása mintaként szolgálhat.
A politikai igazgató tudományos munkákat is idéző írásában rámutat: nem állja meg a helyét az az érv sem, hogy konkrét béketerv nélkül nem lehet béketárgyalásokat kezdeni. Szerinte a korábbi háborúk elemzése is igazolja, hogy a békéhez vezető út egy elhatározással kezdődik, majd tűzszünettel folytatódik. Épp ahogy azt a békemissziót indító magyar kormány javasolja.
(Mandiner)
Borítókép: Illusztráció. Íme az öt legfontosabb tudományos érv a békemisszió mellett!. Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda, Fischer Zoltán