A keddi Árvízinfón a kormányfő közölte, a legnagyobb vízállás ma elhagyja Magyarországot, ezért jöhetnek az egészségügyi szakemberek.
Kedd reggel 7 óra 30 perc után ismét Árvízinfót tartott Orbán Viktor miniszterelnök, melyen jelen volt Vitályos Eszter kormányszóvivő és Müller Cecília országos tisztifőorvos.
A kormányfő arról adott tájékoztatást, hogy az árvízvédelmi operatív törzs kedden még dolgozik, a tervek szerint és a jelentéseknek megfelelően
az árhullám Mohácsnál tetőzik, és utána el is hagyja az országot.
Elhangzott, hogy az operatív törzs munkájára szerdától már nem lesz szükség, egy szűkített formában folytatják majd a munkájukat.
Orbán Viktor hozzátette, „az időjósok biztatnak bennünket. A héten ugyan várható csapadék, de az nem befolyásolja az árhullám levonulását”
A kormányfő ezután felidézte, hogy hétfőn Bajánál is megtörtént a tetőzés, beszélt a védekezésben résztvevőkkel és a térség országgyűlési képviselőjével. Említette, hogy a Pandúr-sziget 850 centiméteres vízállásig védhető meg, most 920 centiméter felett áll a víz. Az önkormányzatot arra kérte, hogy az ártérben található ingatlanok tulajdonosait időben tájékoztassák a szükséges lépésekről.
Orbán Viktor hangsúlyozta,
az apadás gyors ütemben zajlik.
Majd azzal folytatta, hogy miután „a legnagyobb vízállás ma elhagyja Magyarországot, ezért jöhetnek az egészségügyi szakemberek” – pillantott a mellette álló Müller Cecíliára.
„Visszarendeződik az élet a normális kerékvágásba”
A miniszterelnök ismertette, hogy hétfőn 510 kilométeren védekeztek, ami 200 kilométerrel kevesebb, mint egy nappal korábban. „Láthatóan visszarendeződik az élet a normális kerékvágásba”„Mosonmagyaróvárnál már több mint egy métert apadt, Győrnél 221 centimétert, Komáromnál 293 centimétert, míg Esztergomnál 235-öt. Vácnál is lejjebb van 190 centiméterrel, Budapestnél pedig az apadás mértéke 162 centiméter” – sorolta.
Tehát minden okunk megvan azt remélni, hogy ez a legmagasabb árhullám egyetlen pontján sem csap át a gátrendszerünkön”
– húzta alá Orbán.
Elhangzott továbbá, hogy a 2024-es dunai árvízben 40 kilométeres szakaszon építettek ki ideiglenes védműveket, 4,5 kilométeren épült mobilfal. A védekezésnél fel nem használt homokzsákokat az önkormányzati és állami raktárakba viszik, a zsákokat elteszik a következő árvízre, ami remélhetőleg minél később lesz. Az árvízzel érintkezett zsákokat pedig megsemmisítik, mivel veszélyes hulladéknak minősülnek.
A miniszterelnök kiemelte, a védekezésben több ezer fő vett részt, köztük önkéntesek, katonák, rendőrök, szakemberek. „Harmadfokú készültséget is meghaladó szintet 40 kilométeren kellett elrendelni. A vízügyes szakemberek szeptember 21-e óta 5500 kilométert tettek meg gyalog az árvízvédelem során, ez nagyjából a teljes magyar határszakasz kétszerese. (…) Én 1687 kilométert tettem meg, de nekem jobb dolgom volt, sokszor autóval vittek, de így is mintha eljutottam volna Tallinnba” – jegyezte meg.
Orbán Viktor az eddig elhangzottakhoz hozzáfűzte, hogy
a kormány a vízügyi szakemberek javaslatára vár a a jövő évi árvízvédelmi fejlesztések és beruházások megtervezése kapcsán.
Ezt követően döntik el, hogy a jövő évben hol hosszabbítsák meg az állandó gátszakaszokat vagy cserélje állandóra az ideigleneseket – közölte kérdésre válaszolva, valamint azt is megerősítette, hogy a keddi nap során Mohácsra látogat.
A tízmilliárdos az Uniós árvízvédelmi segély kapcsán a miniszterelnök pedig azt mondta, hogy mivel annak megérkezése esetleges, ezért
érdemes az országnak a saját árvízvédelmére alapozni.
Ennek kapcsán hangsúlyozta, hogy a jövőre nézve is érdemes felkészülni arra, hogy ne várjon az ország külső segítségnyújtásra.
Orbán Viktor mindezek után köszönetet mondott a fővárosi védekezésben résztvevő vízügyi szerveknek és megerősítette,
Budapest megkapja a Lánchíd és az alagútra megítélt 6 milliárd forintos összeget.
Végül megköszönte a főpolgármesternek is az együttműködést.
Az Árvízinfót itt nézheti vissza:
(Mandiner)
Müller Cecília kiemelte, fontos az árvíz utáni fertőtlenítés
Az árvíz utáni fertőtlenítés fontosságára hívta fel a figyelmet az országos tisztifőorvos az árvíz elleni védekezésről tartott keddi budapesti sajtótájékoztatón.
Müller Cecília elmondta: a települések közötti elöntött közutak fertőtlenítését a közútkezelő, a településen belüli fertőtlenítést pedig az önkormányzatok végzik. A helyes eljárásról útmutatót készítettek a településeknek, illetve 24 órás call centert, ügyfélszolgálatot is működtetnek.
Ugyanakkor több településen baktériumokat, illetve szennyeződésre utaló algákat mutattak ki az ivóvízből. Ezért ezeken a településeken az ivóvíz csak forralás után fogyasztható. Továbbá lajtoskocsiból biztosítják az ivóvizet, a csecsemőknek pedig palackozott víz fogyasztását ajánlják – tette hozzá. Mint elmondta: már az árvíz megérkezését megelőzően felkészültek a közegészségügyi kihívásokra, annak érdekében, hogy a kutak, szennyvízkezelő egységek biztonságban legyenek, illetve megtisztították a vegyi anyagoktól az ártéri területeket, hogy ezek a szennyeződések ne mosódjanak bele a Dunába.
A fertőzésveszély jellemzően az ár levonulása után jelentkezik, ezért fontos az elöntött utak megtisztítása.
Azon utakat, amelyek csak a Duna vizével érintkeztek elég nagynyomású mosóval megtisztítani, ám azokat amelyek szennyvízzel érintkeztek, fertőtleníteni kell. Ehhez szakmai segítséget nyújtanak, mert figyelembe kell venni a környezetvédelmi szempontokat is – ismertette.
Közlése szerint ilyenkor az egyik legfontosabb feladat az ivóvízbázis védelme.
Ezzel kapcsolatban felhívta a figyelmet arra, hogy a Duna mentén 31 vízbázis van számos kúttal, amelyekből napi vízmintavétel történik, ezeket laboratóriumi vizsgálat alá vetik.
Ennek eredményeként Pilismarót, Pilisszentkereszt, Dobogókő településeket ellátó vízbázisból fertőző mikrobiológiai szennyeződést mutattak ki, ezért felhívták a lakosság figyelmét arra, hogy az ivóvizet csak forralás után fogyasszák, illetve lajtoskocsiból biztosítják az ivóvizet.
Ezt legalább két negatív eredmény megszületéséig fenntartják. Továbbá a Dunabogdányt, Visegrádot ellátó vízbázisból az algák elszaporodását mutatták ki, ami szintén szennyeződésre utalhat. Itt hasonló intézkedéseket hoztak – sorolta. A szennyeződés jellemzően gyomor és bélrendszerre káros baktérium, illetve tetanusz baktérium lehet – fűzte hozzá. A továbbiakban felhívta a figyelmet arra, hogy a még lezárt területekre csak az illetékes szakemberek menjenek be, a visszamaradt pocsolyákkal pedig senki ne érintkezzen, illetve újra fokozottan fontos a kézfertőtlenítés.
Tájékoztatása szerint azok a homokzsákok, amelyek csak a Duna vizével érintkeztek, kiszáradás után újra felhasználhatók. Azok viszont, amelyek szennyvízzel érintkeztek, veszélyes hulladéknak számítanak. Arra is figyelmeztetett, hogy az elöntött házakat a visszaköltözés előtt az ottlakók szellőztetéssel, páramentesítők használatával szárítsák ki és a fertőzések elkerülése érdekében fontos a mésszel, hypoval való fertőtlenítés is.
Ez annál is inkább fontos, mert a párás levegőben elszaporodó gombák allergiát okozhatnak – mondta Müller Cecília.
Mohácson kedden éjjel várható a dunai árhullám tetőzése – közölte az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) vezetője. Láng István jelezte: Nagybajcs és Tass között a Duna áradása már a készültségi szintek alatt van, Baján péntektől, Mohácson pedig szombattól várható, hogy már nem kell védekezni. A főigazgató arról is tájékoztatott, hogy a Lajta szükségtározó megnyitása miatt még mintegy 40 kilométeren szükség van rendkívüli készültségre, hiszen itt korábban megbontottak védvonalakat. A tározó leürülésével várhatóan szerdán visszavonják a rendkívüli készültséget, és már csak pontszerű készültségek lesznek a helyreállítások helyén – mondta. Láng István arról is beszélt, hogy hétfőn a Duna Budapest feletti szakaszán megkezdődött az ideiglenes védművek bontása, ezeket a munkákat már az önkormányzatok végzik, a műszaki irányítókat itt visszavonták. Kérdésekre válaszolva az országos tisztifőorvos hangsúlyozta: folyamatosan vizsgálják a Duna-menti ivóvízvételi helyeket, nem kizárható, hogy az említetteken kívül máshol is lesz korlátozás, ha a mérési eredmények ezt indokolják.
Az a fontos, hogy időben észleljék, ha szennyeződne a víz – tette hozzá.
A korlátozásokat csak akkor oldják fel, ha az ivóvíz minden paraméternek megfelel – erősítette meg Müller Cecília.
Vitályos Eszter kormányszóvivő a csepeli illegálisan lerakott hulladéklerakóról szóló kérdésre közölte: a terület kerítéssel körbevett, és belvízzel, nem pedig árvízzel érintett szakaszon van. A hulladékot a kormányhivatal elkezdte elszállítani – jelezte. Láng István elmondta: nyilvántartják az ártéri és hullámtéri ingatlanokat, de nem számolták, hogy itt mennyi ingatlant öntött el a víz. A főigazgató arról is beszélt, hogy a bajai Nagy-Pandúr-szigetnél az önkormányzat azért vágta át a nyári gátat, mert így irányítottan öntötte el az árteret a víz. Kismaroson, Adonyban is hasonlóan döntött az önkormányzat.
(Híradó / MTI)
Mobilgát épülhet Baján a Petőfi-szigeten
Bari Bernadett, Baja megválasztott polgármestere arról írt közösségi oldalán, hogy Orbán Viktor miniszterelnökkel és Zsigó Róberttel, a térség országgyűlési képviselőjével tekintették meg hétfőn a bajai védműveket.
Megállapodtak abban, hogy
a jövőben ideiglenes védművek helyett mobilgátakkal fogjuk védeni Baja városát,
amely a Petőfi-szigeten épülhet meg.
A vonatkozó bejegyzést alább olvashatja:
Az Országos Vízügyi Főigazgatóség kedd reggel egy gyulai munkatársuk fotóját osztotta meg közösségi oldalán, amely Érsekcsanádnál készült, a bajai járásban.
A felvételhez kísérőszövegként azt írták,
És igen…mindjárt vége!”
Baranyában nem történ rendkívüli esemény
A Baranya Vármegyei Hírportál, a bama.hu arról írt, hogy Bajánál hétfőn 921 centiméterrel tetőzött a Duna.
Dunaszekcsőt és Mohácsot pedig keddre virradó éjjel érte el az árhullám tetőpontja. Mohácsnál másodfokúra emelték a készültség szintjét. Ennek feloldásáig tilos az árvízvédelmi töltésen tartózkodni, tehát ott nézelődni vagy például kutyát sétáltatni sem szabad.
A lap úgy értesült, mindkét helyen felkészülten várták az ár érkezését,
rendkívüli esemény nem történt.
Pávkovics Gábor, Mohács polgármestere Facebook-oldalán egy légifelvételt is megosztott az áradó folyóról.
Ezt alább tekintheti meg:
Cél, hogy mihamarabb helyre álljon a rend Budapesten
Karácsony Gergely, Budapest főpolgármestere közösségi oldalán arról írt hétfőn, hogy bár még le se vonult az árhullám Budapestnél, megkezdték a felszabaduló utak takarítását.
A III. kerületi Pók utca teljes hosszában, illetve a Nánási út egy részén vasárnap délre már el is végezték az útpályák megtisztítását az FKF munkatársai.
Kedd reggel arról adott tájékoztatást, hogy kollégái éjjel, hajnalban és nappal is takarítanak: több tonna uszadékot, iszapot, hulladékot kell eltávolítanunk a következő napokban.
Megjegyezte azon dolgoznak, hogy
a Duna apadásától függően a hét második felére teljesen helyreálljon a rend Budapesten.
Bejegyzéséből kiderült, a BKV hétfő éjjel rendbe hozta a villamos alagutat a Clark Ádám téren. Keddtől újra teljes vonalon járhatnak a budai oldalon a 19-es és a 41-és villamosok. A pesti oldalon is hamarosan meg tudják kezdeni a szivattyúzást a villamos alagútból, utána jöhet a takarítás. „Azon vagyunk, hogy már pénteken vagy szombaton újra járhasson a 2-es és a 23-as villamos a teljes vonalon” – tekintett előre Karácsony.
A Fővárosi Csatornázási Művek munkatársai ezzel párhuzamosan megkezdték az ideiglenes gátak bontását. Több mint 520 ezer homokzsákból és több mint 6 ezer köbméter agyagból épített gátat, illetve védvonali megerősítést kell visszabontaniuk és elszállítaniuk.
A zsákokat és a homokot az előírásoknak megfelelően újrahasznosítják
– írta.
Közben a Főkert szakemberei a Rómain, az Óbudai-szigeten és a Margitszigeten felmérik az árvíz által okozott károkat, lokalizálják a veszélyessé vált fákat és beavatkoznak, ahol kell – olvasható a főpolgármester Facebook-oldalán.
(Mandiner)
Borítókép: Orbán Viktor miniszterelnök üdvözli Müller Cecília tisztifőorvost az Árvízinfón 2024 szeptember 24-én. Fotó: Orbán Viktor Facebook-oldala