Torontó legnagyobb magyar fesztiváljával indult a nyár a kanadai diaszpóra számára. A Bocskai Rádió nevében vendégeskedtünk magyar barátainknál, és első kézből osztjuk meg kedves olvasóinkkal élményeinket.

(A videó felvétel megnézhető itt a weboldalunkon is a vasárnapi élőadás után.)

YouTube player

Látva, hogy több tízezer ember itten megfordul ma, hogy sikeres volt, nagyon örülök és nagyon hálás vagyok a szervezeteknek, akik ebben segítettek. – Balla Sándor rutinos programszervező, a torontói magyarság körében már számos sikeres projektet jegyeznek a nevével, de még az ő előzetes várakozásait is felülmúlta a HungaroFestre irányuló érdeklődés. Huszonöt-harminc szervezet féléves munkája, ki tudja, hány munkaórája, egyeztetése, újratervezése van a háttérben, legyen szó a gasztronómiai kínálatról vagy a zenei palettáról. Az ő munkájukhoz tette hozzá idejét és energiáját a több mint háromszáz önkéntes, akik a fesztivál napján – ahogy mondani szokás – látástól vakulásig sürögtek-forogtak.

A program támogatói között volt Csutora Balázs, a HEPA Magyar Exportfejlesztési Ügynökség kanadai ügyvivője a business menedzsere, valamint az anyaország Külügyminisztériuma. A kanadai oldalról jelen volt Doug Ford, Ontario tartományminiszterelnöke, Michael Tibollo, egészségügyért felelős miniszter és Rudy Cuzzetto, az ontariói törvényhozó gyűlés tagja (aki korábban közbenjárt azért, hogy 2022-től minden év októberét a magyar örökség hónapjának nyilvánítsa a kanadai Ontario tartomány törvényhozása).

ReklámTas J Nadas, Esq
HungaroFest: Torontó legnagyobb magyar fesztiválja

A HungaroFest megnyitó ceremóniájában Sztáray Péter államtitkár úr köszöntötte a téren összegyűlteket: Megható élmény ilyen messze az óhazától azt látni, hogy ennyire összetart az itteni magyar közösség, hogy Torontó központjában egy hatalmas tömeg gyűlt össze, ami ráadásul nem csak a magyarokat vonzotta oda, hanem a helyieket, a nem magyar hátterű kanadaiakat is. A műsor színvonalas volt, meg lehetett kóstolni magyar ételeket, italokat, úgyhogy szerintem öregbítette a magyar nevet ez a rendezvény mindenképp.

Maga a közösségünk nem egy nagy közösség, körülbelül 40 tagot számlál. A tagok cserélődnek, de hál’ Istennek még a mai napig fennáll a klub. Van Torontó közelében egy 20 holdas terület, ahol van egy színpadunk, ott szoktunk rendezvényeket, piknikeket tartani, de messzi vidéken híres az őszi mulatságunk is. A bácskai vendégszeretet az egyike a legjobb vendégszeretetnek – mondta Tompa Frigyes, a Bácska-Bánáti Magyar Kör egyik vezetője. Csapatuk elhozta a torontói Yonge–Dundas Square-re a hazai ízeket, úgynevezett magyar burgerrel készültek, amit a Vajdaságban csak pljeskavicának hívnak. A szerb eredetű étel egész Bácskában igen kedvelt. A fasírthoz hasonló formájú pogácsát sertés- és marhahús felhasználásával készítik, sült vagy tört krumplival kínálják, de gyakorta tálalják lepényben is. Az emberek nagyon szeretik, kiváló visszajelzéseket kaptak a mostani fesztivállátogatóktól is. Házilag készített túrós pogácsát és friss palacsintást is kínáltak desszertnek.

Az Orbán Balázs Társaság 1990-ben alakult, 34 éve aktív egyesület Torontóban. Jelenleg több mint 100 tagot számlál, a fesztiválon 20-an önkénteskedtek. A vezetőjükkel, Elekes Imolával találkoztunk a lángosos stand előtt: Torontóban mienk a híres lángos, de árulunk debrecenit is káposztával és mustárral. Nagyon jó ma magyarnak lenni Torontóban, sok munka van ebben a fesztiválban, régóta készülünk már, és meglepően sokan vannak, aminek nagyon örülünk. A társaság főbb tevékenységéhez tartozik többek között az őszi és a tavaszi bál, az apák napi és a Szent István napi piknik.

Könnyű Norbert és Balogh Sipos Mihály a Torontói Magyar Vadász és Horgász Egyesület vezetőit képviselték, bográcsban készült vörösboros bölénypörkölttel csalogatták a sátrukhoz a vendégeket. Ők a legrégebbi magyar társaság Ontarióban, több mint 70 éve alakultak. Egy évben három lövészetet rendeznek, de van, hogy rendszeresen járnak lőni. A szűk csapat gyakran találkozik a kis vadászházukban, a nagyobb közönség pedig az éves vadászbálon csatlakozhat a mulatsághoz. A csapatukhoz való tartozás alapszabálya: beszélni kell magyarul.  

HungaroFest: Torontó legnagyobb magyar fesztiválja

Aki a kürtőskalács illatát követte a téren, Nyágui Mónikával futhatott össze: A kürtőskalács nálunk családi hagyomány, otthon Erdélyben az unokatestvérem csinálja. Sepsiszentgyörgyön születtem, nálunk készítik a legnagyobb kürtőskalácsot, az idén 25 kilós volt, 25 méteres, ők a rekordok. Ez nekem egy szívügyem, fontosnak tartom képviselni a sepsiszentgyörgyieket, és szeretem ezt csinálni. Nem cégként működünk, csak egy családi vállalkozás vagyunk, akik egyelőre a Szent Erzsébet templomnál önkénteskednek. Még nagyon messze volt az este, amikor megszólaltattuk Mónikát, de már akkor több mint 700 lángos eladásán voltak túl. A nap végéig biztosan túllépték az ezres számot is.

Forrai Tamás atya a magyar ajkú torontói római katolikusok lelkipásztora, aki 2017 szeptemberétől teljesít szolgálatot Kanadában. Mint a katolikus közösség papja, természetesen ő sem maradhatott távol egy ilyen nagy jelentőségű fesztiválról: Egy olyan világban vagyunk, amikor nehéz értékeket képviselni, és ha valamit be lehet mutatni ebből, ami valódi érték, akkor már valahogy azt hiszem, hogy átmentünk a falon. És ez a tánc, ennek ott van az ereje, a fiatalossága, az ősisége, valami, ami csak a miénk, amire igazán büszkék vagyunk. Én azt gondolom ezt látva, hogy van mi továbbvigye itt ezeknek a fiataloknak a magyarságát.

A Kőrösi Csoma Sándor Program ösztöndíjasa, Balogh Dávid többek között néptánc-tanítással, táncház-vezetéssel szórakoztatta a táncoslábú közönséget. A moldvai alaplépéseket könnyen elsajátították a lelkes fesztiválozók. Nagyon nagy élmény ezt megélni, ezt megcsinálni, de amellett, hogy ez egy HungaroFest, amellett rengeteg különböző etnikumból jöttek emberek, becsatlakoztak a néptáncba – ez egy iszonyatos nagy élmény.

A Kárpátaljai Népfőiskolai Egyesület kulturális tevékenysége és kárpátaljai kiállítása is helyet kapott a torontói a Hungarofesten. A Perl János fotósorozatából álló Kárpátalja kincsei című projekt képeit hozták el Kanadába bemutatkozásképpen. Az egyesület elnöke, Molnár Eleonóra helyett Perl Andrea üdvözölte a fesztiválon résztvevőket. Andrea öltözéke is tökéletesen idomult a standjuk koncepciójához. A beregi szőttes motívumával ellátott blézert Hrivnák Tünde tervezte: Ahogy a szövőasszony a szálakat összeköti ebben a gyönyörű mintában, ez nekünk a feladatunk, hogy ezeket a szálakat összekössük a világban, és a magyar kultúrára felnyissuk az emberek szemét.

Polyák Lilla és a Random Company fellépése a HungaroFesten

Gazsó Zoltán egész életében állattenyésztéssel foglalkozott. Magyarországon nőtt fel, a családjának mindig volt állatállománya – köztük a mangalicai disznók is. Öt éve már, hogy feleségével, Sarah-val közös vállalkozásban dolgozik. A HungaroFesten a mangalica sokféleséségét, ízletességét igyekezett prezentálni, és megmutatni azt is, amilyen szenvedéllyel végzik munkájukat.

Vujity Tvrtko újságíróval is összefutottunk, aki elismerő szavakkal méltatta a rendezvényt: Nem először vagyok Torontóban, de azt kell neked mondanom, hogy ez a fesztivál messze kiemelkedik a fesztiválok sorából. Ez egy fantasztikus reklámja hazánknak, fantasztikus reklámja a népünknek, és ezért hatalmas tisztelet és köszönet Balla Sándornak és csapatának!

Dorgay Zsófia

Ha tetszett ez a riport, esemény összefoglaló, kérjük, támogassa a Bocskai Rádiót működtető Magyar Média Alapítványt. Számítunk az önök nagylelkűségére! Évi 52 dollár, azaz heti 1 dollár sokat jelent a külhoni magyar média működésében!

Támogatom!

SZÓLJON ÖN IS HOZZÁ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.