(EME) Alábbiakban összegeztük Önöknek, hogy mi történt a clevelandi magyar szervezetek és egyházak háza táján 2020-ban. Előlegben annyit elárulhatunk, hogy igazi magyar találékonyságról és őszinte kitartásról tettünk tanúbizonyságot, és hagytuk magunk mögött úgy az elmúlt esztendőt, hogy a közösség ne érezze meg erősen a fizikai találkozások, nagyrendezvények hiányát. Szentkirályi Endre elnöki beszámolóját a Bocskai Rádió hallgatói is megismerhették a vasárnapi adásban.
Január 21-én, csütörtökön tartották meg online konferencia segítségével gyűlésüket. Az EME 14 civil szervezetet és 8 magyar templomot tömörít. A csütörtöki Zoom-megbeszélésen szinte teljesen létszámmal voltak jelen. Böjtös László, tiszteletbeli clevelandi konzul is becsatlakozott a nappalijából, valamint köszönthették az EME korábbi elnökét, és a clevelandi Első Magyar Református Templom új lelkészét. A konferenciának Marton Máriusz evangélikus, és Bóna Richárd római katolikus lelkipásztorok imája és áldása adott keretet.
A megértés és együttműködés szavak fémjelezték az egész megbeszélést, melynek szerves és központi része volt az elmúlt év összegzése. Egy ilyen nagy szervezet, amely 22 kisebb alegységet, és kétezer embert tömörít magába, az együttműködés és a megértés hiányában nem tudna működni. „A ragasztó az úgy hat, ha mindkét anyag egy kicsit megváltozik. Erről szól a megértés: egy ember kicsit felad saját magából, akkor beillik a közösségbe.” – fogalmazott Dr. Szentkirályi Endre, elnök.
2020-ban több jeles nap volt bekarikázva az EME naptárában: Trianon 100. évfordulója, a Cserkésznap 65. jubileuma, a Magyar Társaság 60., és a Clevelandi Magyar Történelmi Társulat 30. születésnapja. A mostani évértékelés során végignézték eseménynaptárukat: az első lemondott esemény az 1848-1849-es forradalom és szabadságharc emlékünnepsége volt március 15-én. A Hősök napján szabadtéri megemlékezést rendeztek, augusztus 20-án a Szent Imre templom kertjében ünnepelték az államalapítást, október 23-án pedig a virtuális megemlékezés volt a legjobb megoldás, amelyet mi tolmácsoltunk Önöknek a Bocskai Rádió másfélórás különkiadásában. A forradalom emléknapján koszorúzásra is sor került az 1956-os emlékműnél és a Mindszenty-szobornál, valamint visszaemlékezéseket hallhatott a közösség a Lauer Andrea és Pigniczky Réka gondozásában készült Memory Project dokumentumfilmben. Az említett film, illetve a koszorúzásról készített felvétel elérhető az EME weboldalán és a Bocskai Rádió honlapján egyaránt.
Megköszönve aktív szolgálatukat és segítségüket, ünnepi vacsorával búcsúztatták el a Kőrösi Csoma Sándor Program ösztöndíjasait: Szabó Évát, Jártó-Kocsis Emőkét és Szabó Bertalan Pétert. Október végén történt egy kisebb találkozó a tisztikarral és a chicagói főkonzulátusról érkezett Virányi Gyermán Erikával. Az EME elnökeként Szentkirályi Endre ott volt a Magyar Diaszpóra Tanács és az Amerikai Magyar Koalíció éves, ezúttal online összejövetelén. Továbbá a Pécsi Tudományegyetem által életre hívott, a clevelandi magyar életről szóló podcast-beszélgetés vendége volt.
Biztonság, rugalmasság, átértékelés – ezekkel a szavakkal jellemezte az EME az elmúlt esztendőt. A körülmények megtanították az Egyesült Magyar Egyletek szervezeteit, hogyan tartsák egybe a közösséget, és mentsék meg az értékeket szokatlan élethelyzetekben is.
Az EME aktuális híreiért és a közeljövőben tervezett programok részleteiért látogassanak el a szervezet megújult honlapjára: https://hungariancleveland.org/hu/ . A Bocskai Rádió nevében további sikeres munkát kívánunk az elkövetkezendő időszakra!
Dorgay Zsófia
Kárpátalja
Ha tetszett ez a riport, esemény összefoglaló, kérjük, támogassa a Bocskai Rádiót működtető Magyar Média Alapítványt. Az Önök jóvoltából, mi tovább segítjük a kárpátaljai magyar újságírókat ebben a nehéz időben! Számítunk az önök nagylelkűségére! Évi 52 dollár, azaz heti 1 dollár sokat jelent a külhoni magyar média működésében!