Valaha elgondolkodtál már azon, hogy honnan származnak az őseid, és milyen titkokat rejthet a családod múltja? Eötvös György, a családfakutatás szakértője és a Family Tree Ltd. vezetője elárulja, hogyan érdemes elindulni a kutatás útján, és mi minden rejlik a családi történetek mögött. Az interjúban szó esik a legizgalmasabb felfedezésekről, a technológiai újításról, és azokról a tapasztalatokról, melyek igazolják: miért nem érdemes feladni egy kutatást sem.

Eötvös György családtörténet iránti érdeklődése saját felmenőinek mélyebb megismerésével kezdődött. A familytree.hu tulajdonosa, családtörténész szerint a családfakutatás a 20. század második felétől egyre divatosabbá vált, manapság pedig kifejezetten a keresett szolgáltatások között említhető. A felgyorsult életvitel, a családok szétszakadása, a generációk külön költözése, a modern technológiai adottságai mind magyarázzák az előzőket.
A családkutatás egyrészt abban segít, hogy jobban megértsük a családunk történelmét, jobban kapcsolódhassunk a jövő generációihoz, másrészt praktikus okokat is szolgál: A csángók azt hívják rokonnak, akivel nem házasodhatnak. György a csángók példáján keresztül világított rá arra is, hogy a rokonság fogalma régen sokkal szorosabb jelentőséggel bírt, nagyobb összefonódás, összetartás volt jellemző az egymással rokonságban álló családokra.

A szakértő elmagyarázta, hogy családunk történetének ismerete pszichológiai, orvosi és gyakorlati vonatkozásokat is hordoz: Minél többet tudunk a múltunkról, annál biztosabban fogjuk megtalálni a helyünket a jelenben. Felmenőink életének története egy olyan ív, amely mindannyiunk életére hatással van. Az előző generációk sorsát lélektanilag hordozzuk magunkban, elődeink élményei, traumái hatással vannak ránk tudattalanul is. Nem véletlen az sem, hogy orvosi vizsgálat alkalmával az első kérdések között szerepel, hogy a családunkban előfordult-e a szóban forgó betegség. Egészségügyi problémák megelőzésében, kiküszöbölésében is segíthet, ha jól ismerjük őseink életét. A családfakutatás tehát nemcsak egy elméleti téma, hanem egy gyakorlati tevékenység is, amely a mindennapjainkban jelen van. Akár már az otthoni komód fiókját kihúzva is forrásokra tehetünk szert, ha analizáljuk egy-egy felmenőnk születési kivonatát, házassági levelét vagy halotti bizonyítványát.
Eötvös György számos érdeklődőnek segített már családfát felállítani. Az internetnek köszönhetően ma már gyorsabban és egyszerűbben lehet nyomozni. A Family Search, az Ancestry, vagy a MyHeritage online felületek bárki előtt nyitva állnak, de a Mormon Egyház által fenntartott FamilySearch.org szintén egy nagyszerű ingyenes forrás, amely a világ minden tájáról gyűjti a múltban élt személyek adatait. Magyarországon az állami anyakönyveket is feldolgozzák különböző egyesületek, például a Magyar Családtörténet-kutató Egyesület. Ezek az anyakönyvek már 1895 után kerültek állami nyilvántartásba, így szintén fontos forrást jelentenek a kutatásban. Az online elérhetőségek ugyan egyre gazdagabbak, a személyes kutatás sem veszítette el fontosságát, hiszen számos templom, levéltár és archívum rendelkezik olyan iratokkal, amelyek még nem kerültek digitalizálásra. Az adatbázisok mellett ott vannak még a régi újságok, gyászjelentések, bírósági jegyzőkönyvek vagy éppen a temetőkben felvésett adatok. Az összegyűjtött információkat azonban nem elég csupán anyakönyvekből származtatni, hiszen ezek a hivatalos információk csupán alapot adnak a kutatás további folytatásához. Az egyes családok élettörténetei sokkal árnyaltabbak, és a különböző egyéb források – például a bírósági akták vagy újságcikkek – gyakran olyan részletekhez vezethetnek, amelyek emberi történeteket is felfedhetnek.

A családfák rendszerezésére különféle szoftverek és programok kínálnak segítséget. Az egyik legnépszerűbb eszköz a Family Tree Maker, amely könnyen kezelhető és az adatok rendszerezésén túl figyelmeztet is a lehetséges hibákra is. Az ingyenes programok gyakori hátránya, hogy a munka elvégeztével a kutatást nem lehetséges elmenteni, így kárba vész a befektetett időnk. Ha valaki komolyan el szeretne merülni a családja történetében, akkor érdemes több forrást is összevetni, és a legmegbízhatóbb platformokat keresni, hogy a kutatás valóban tartós és értékes eredményeket hozzon.
Az innovációnál maradva érdemes szólni arról is, hogy a DNS-tesztek mennyire új dimenziót nyitottak családfakutatásban, és mekkora népszerűségre tettek szert az elmúlt 10-15 évben. A tesztek az ember genetikai mintájának elemzésén alapulnak, és azok a cégek, amelyek ezeket a teszteket végzik, általában azzal a céllal dolgoznak, hogy egy adatbázisba gyűjtsék az emberek genetikai információit. Miután valaki elvégzi a tesztet, egy mintát kell küldenie, és pár hónapon belül eredményeket kap, amelyek többek között azt is elárulják, hogy hol élhettek rokonaik a múltban, vagy éppen, hogy kikkel osztoznak közös ősökben.
Az egyik izgalmas aspektusa a DNS-alapú kutatásnak a kiterjesztett család, azaz az olyan távoli rokonok, akikkel az ember nem is tudott volna kapcsolatba kerülni, ha csak hagyományos forrásokat, például anyakönyveket használt volna. A tesztek gyakran egy térképet is kínálnak, amely bemutatja a család genetikai eloszlását, sőt, megmutatja, hogy mely régiókban élhettek elődeik. Azt is fontos kiemelni, hogy a DNS-tesztek az anyakönyvi adatokkal szemben biztosabbak lehetnek, mivel nem csupán a szóbeli vagy írásbeli adatokat tartalmazzák, hanem egy teljesen objektív genetikai nyomot hagynak. A kezdeti adatbázisokban még számos tévedés volt, de ma már ezek a tesztek jelentősen pontosabbak, és segíthetnek valódi, megalapozott családi összefonódások felderítésében.
Eötvös Györgyöt arról is kérdezte Molnár Zsolt műsorvezető, melyek voltak a legemlékezetesebb pillanatok tevékenységében. A kutató egyik legnagyobb sikerélményének azt tartja, amikor sikerült egy olyan családi történetet kibogoznia, amelyet az ügyfél apja mesélt az ügyfélnek gyerekként. A család az 1944-es menekülésük alatt egy bank széfjébe helyezte el az irattárukat, és bár a bank nevét és a helyet senki sem tudta, sikerült rábukkanni erre az iratcsomóra egy kolozsvári levéltárban. A családi legenda valósággá vált, és az ügyfél több évtized után végre kézhez kapta a papírokat, amelyek édesapja szavait igazolták. Ez a tapasztalat azt mutatta György számára, hogy sosem szabad feladni, mert mindig adódhatnak új fejlemények, illetve sok esetben érdemes komolyan venni a családi legendákat. Az ilyen történetek nemcsak a kutatónak adnak sikerélményt, hanem azoknak is, akik végre rálátnak a családjuk múltjára.
György megélése szerint tehát a családfakutatás izgalmas és sokrétű tevékenység, jóval több mint hobbi: A családfakutatás kicsit olyan, mint egy drog, hogy nem nagyon lehet leállni vele. A szakértőnkkel folytatott beszélgetés minket is arra ösztönöz, hogy buzdítsuk olvasóinkat: érdemes belevágni a kutatásba, ne féljenek kérdezni családtagjaiktól, különösen a legidősebbeket faggassák ki a múltról! Hiszen ki tudja, talán a fenti történet tanulsága az Önök életében is valóra válik!
Dorgay Zsófia
Ha tetszett ez a riport, esemény összefoglaló, kérjük, támogassa a Bocskai Rádiót működtető Magyar Média Alapítványt. Számítunk az önök nagylelkűségére! Évi 52 dollár, azaz heti 1 dollár sokat jelent a külhoni magyar média működésében!