A tartalomból:

  • Beszámoló a clevelandi cserkészcsapatok nyári táborairól – Pigniczky Eszti és Enese
  • Beszámoló a rajvacsoráról – interjú Viiberg Alex rajvezetővel.
  • Interjú kör a Sepsi cserkészcsapat 30 éves évfordulója alkalmából
  • Interjú kör a Kassai cserkészcsapat 30 éves évfordulója alkalmából
  • Cserkész hirdetések

(A videó felvétel megnézhető itt a weboldalunkon is a vasárnapi élőadás után.)

 

A nyár második cserkész beszámolójában három fontos témát konferált fel Gyermán Mónika: kiderültek a júniusi csapattáborok izgalmai és kulisszatitkai, beleshettünk a cserkészfiúk által készített meglepetésvacsorára, és elkísérhettük virtuálisan Csajka Tamást a felvidéki útjára. Részletes beszámolót kaphat a felsoroltakról, aki rászánja az idejét, és elolvassa a lenti összefoglalót.

Múlt hónapban zajlottak a clevelandi cserkészek csapattáborai. A nagyobb korosztály június 11-18. között táborozott Fillmore-ban, a kicsik pedig június 26-29. között töltöttek együtt időt a Haylandi Magyar Parkban. A táborokról Pigniczky Eszti és Enese számoltak be Molnár Zsoltnak. A lány- és a fiúcsapat is ott volt a Sík Sándor Cserkészparkban, ahol egy hetet töltöttek együtt Slattery Kriszta és Pál Gergely vezetésével. Végig kiváló időjárásnak örvendhettek, épp csak annyi eső volt, ami megtanítja a cserkészeket arra, hogy oda kell figyelni az időjárásra. A foglalkozásokkal és kisebb kirándulásokkal zajló tábori napokat a vadvízi evezés tette még kalandosabbá a Genesis folyón. A lányok Zrínyi Ilonáról, a munkácsi vár védőjéről, csapatuk névadójáról tanultak, a fiúk keretmeséjének a főszereplői pedig Mátyás király és Kinizsi Pál hadvezér voltak. A táborozók – hogy hűek maradjanak a keretmeséhez – mindenhová masírozva mentek és hadigyakorlatokat végeztek. A saját maguk által épített vadászlesről lőtték a törököket, a táboruk bejáratát jelképező kaput is ők állították össze. A fiúk és a lányok programját összekötötték a közös étkezések, népi játékok, az evezés, a táncház, és a tábortűz különleges hangulatát is együtt élvezhették mindannyian. Különösen emlékezetes marad a számháború, ahol a lányok játszották a törököket, a fiúk pedig a labancokat.  A csapattábor a cserkész év koronája, nagyon jó érzés együtt kimenni a természetbe, és a foglalkozásokon, kisebb kirándulásokon elsajátított tudást végre kamatoztathatják végre élesben. Azok a cserkészek, akik rendszeresen járnak csapattáborba, sokkal felkészültebben juthatnak majd el a vezetőképző táborba.

ReklámTas J Nadas, Esq

A kiscserkészek táborában három őrs vett részt, húszan voltak a vezetőkkel együtt. Ők sem maradtak ki a kenuzás mókájából, volt vízi program, sok kézügyességet kívánó foglalkozás és játék. Különös izgalmat és élményt jelentett az 5-8 éveseknek, hogy sokan közülük első alkalommal jártak cserkésztáborban. Érdekes volt elmenni otthonról, azokkal a gyerekekkel aludni, akikkel egy őrsbe tartoznak. Egy-egy mese vagy dal esténként az anyukák hiányát is orvosolni tudta. A kerettörténetet a kiscserkészek tanyázásához a bogarak és a rovarok biztosították. A vezetők áthelyezték a gyakorlatba a tanultakat, még be is öltöztek néhányan valamilyen bogárnak. Ami pedig a legmeghatóbb volt a kicsik táborában az az, hogy utolsó este, a szülők jelenlétében a Süni őrs és a Víziló őrs tagjai nagycserkésszé lettek avatva. A fogadalomtétel egy olyan meghatározó mozzanata a cserkész életnek, amelyre talán még öreg cserkészként is szívesen és meghatottsággal fognak visszaemlékezni.

Jóétvágyat

Különleges cserkészfoglalkozás volt nyár elején Clevelandben: a Klapka György Raj vacsorára invitálta a Munkács Raj tagjait, a lányokat. A főszakács Viiberg Alex volt, akit, Csajka Tamás interjúvolt meg. A menü magyaros csirke volt lecsóval, spenóttal és uborkasalátával. A fiúk a desszertre is gondoltak, palacsinta készült. A lányokat lenyűgözte az a csapatmunka, amit a Klapka György Raj tagjainál láttak. Valóban élvezték a közös munkát, a végeredménnyel pedig mindenki egyöntetűen elégedett volt. Az első ilyen alkalom még a járvány előtti időszakban volt, a szórakozáson kívül nevelő célja is van, hiszen a fiatal korosztály hasznosan tölti el az idejét, és társaságban fejlődik a főzőtudományuk. 

Otthon jártunk

Csajka Tamás, a 34-es Görgey Artúr Cserkészcsapat tisztje Felvidékről származik. A nyár elején hazautazott szülőföldjére, és kihagyhatatlannak tartotta, hogy a Szlovákiai Magyar Cserkészszövetség által szervezett eseményeken részt vegyen. A szepsi cserkészcsapat fennállásának 30 éves évfordulója alkalmával készült riportokat közöljük most írásban.  A Szent Aggteleki Nemzeti Parkban, Jósvafőn jöttek össze a cserkész gyerekek és felnőttek, hogy megünnepeljék a 12. számú Bercsényi Miklós Cserkészcsapat évfordulóját. A program zászlófelvonással kezdődött, majd beszélgetések, játékok, kézügyességet igénylő programok következtek. A helyi lovasszekéren bejárták a falut, ahol falusi portya is volt. Ahogy egy születésnapon illik, tortával és tüzijátékkal zárult a nap. 

A csapat parancsnoka, Mártha Tamás örömmel a szívében nyilatkozott az elmúlt időszakról: Én úgy értékelem, hogy elődeimmel együtt nagyon jól és sikeresen vezettük a csapatot. Szepsi Kelet-Szlovákiában található, Kassától 30 kilométerre, 60-40 százalékban magyar ajkú népességgel. Magyar iskolánk, magyar óvodánk és magyar gimnáziumunk is van. Szlovákia tizenkettedikként alakult cserkészcsapata aktívan működik: csapattábor, tanyázás, csapatsport rendezvények színesítik az idei nyarat is.

Szpisák Zsuzsanna neve ismerősen csenghet a clevelandiek számára. A 12. számú Bercsényi Miklós cserkészcsapat egykori parancsnoka 2015-ben járt az Egyesült Államokban. A Jubitábor óriási élmény volt számára, azóta is élő kapcsolatban van a clevelandi cserkészekkel, sőt, a kanadai cserkész barátai közül is többeket vendégül tudott látni Szlovákiában. Nagyon példásnak tartja a Külföldi Magyar Cserkészszövetség munkáját, hogy hatalmas távolságra Magyarországtól képesek magyarságukat megtartani, és mindent betenni azért, hogy indentitásukat megőrizzék. Különösen szimpatikusnak tartja, hogy a Külföldi Magyar Cserkészszövetség nem feledkezik meg az öreg cserkészekről, igyekeznek aktívan bevonni őket a mozgalom életébe,

Szpisák Ádám, a Szlovákiai Magyar Cserkészszövetség mozgalmi vezetője – a KMCSSZ-nek köszönhetően – 2012 nyarát kint tölthette az Egyesült Államokban. Hazatérése után két-három évvel a Szlovákiai Magyar Cserkészszövetség vezetője volt. Büszkén mondta el a rádiónak, hogy az 1990-ben újjáalakult szövetségük körülbelül 1200 tagot számlál, és 40 településen működik jelenleg. Ádám úgy érzi, hogy az Amerikában eltöltött idő motiválóan hatott a cserkész aktivitására és megerősítette magyarságtudatát.

Bartók Zoltánnak a 2015-ös, Jubileumi táborban volt szerencséje részt venni, ahonnan nagyszerű élményekkel tért haza. A Nyitra altábor törzsében töltött el felejthetetlen napokat, a tábor után pedig ismeretségeket kötött a KMCSSZ csapataival. Az volt a legkedvesebb pillanat számára, amikor az egész tábor felvonult a tábortűznél. A Szepsiből származó magyar cserkész az Egyesült Államokban szerzett kalandokon kívül, 2018-ban Brazíliát is megismerhette. KCSP-ösztöndíjjal hét hónapot töltött a Dél-Amerikai országban. São Paulo-i tevékenységének fő prioritása a magyar nyelv megőrzésének segítése volt a cserkész csapaton belül. Felvidéken, az Egyesült Államokban és Brazíliában hasonló kihívásokkal küzdenek a magyarok, viszont közös bennük, hogy a megmaradás ereje minden országban a közösség aktivitásában rejlik. Úgy látja, hogy egyénileg nagyon nehéz megélni a hagyományokat, éltetni a kultúrát.

A Szlovákiai Magyar Cserkészszövetségen belül működő 17. számú II. Rákóczi Ferenc cserkészcsapatot több mint három éve Bazár György vezeti. A kassai cserkészcsapatnak körülbelül 80 aktív tagja van, megalakulásuk három évtizeddel ezelőtt történt. Az amerikai cserkészek életével akkor ismerkedett meg közelebből, amikor a 2015-ös Jubileumi táborba utazott ki a KMCSSZ-szel. A táborban őrsvezetőként működött, Kanadától Kaliforniáig voltak fiúk az őrsben, amit vezetett. A legkedvesebb élménye a táborban a huszonnégyórás túra volt, emlékezetes beszélgetéseket őriz a mai napig a táborból. Amellett, hogy a kassai cserkészet oszlopos tagja, ott volt a prágai cserkészet indításánál is. A mozgalom alap értékrendje, a tíz cserkésztörvény minden közösségben megegyezik, ez egy közös nyelvet teremt az amerikai, felvidéki és anyaországi cserkészek között. Kassán a gyerekek tanulhatnak magyarul az iskolában, megvan a kulturális alapjuk, ezért a cserkész foglalkozásokon arra fektetik a hangsúlyt, hogy a személyiségüket fejlesszék, minél ügyesebb, talpraesettebb fiatal felnőtteket neveljenek. A diaszpórában tevékenykedő cserkészvezetőknek azt üzente, hogy ne veszítsék el a motivációjukat, mert lehet, hogy az az energia, amit idén fektetnek a gyerekek magyar nevelésébe, az két-három év múlva térül majd meg. György biztos benne, hogy beérik a gyümölcs, megéri kitartónak lenni.

Gál Várady Tamara, a Kassai Magyar Cserkészszövetség elnökségi tagja mozgalmi vezetőként segít. A Szlovákiai Magyar Cserkészszövetségben működő 34 cserkészcsapat zavartalan működéséért és a szövetségi rendezvények megvalósulásáért felel. Örömmel figyelte meg, hogy 2021 végén 1486 tagja volt a SZMCS-nek, és a járvány sem volt nagyobb hatással a csapatok létszámára. A karantén alatt is érkezett kezdeményezés csapatalapításra vagy újralapításra. A cserkészcsapatok legnagyobb gócpontjai Nyugat-Szlovákiában terülnek el, Közép- és Kelet-Szlovákiában, a szórványban nehezebb a megmaradás. A 15-20 év közötti fiatalok megtartása nehezebb. Észrevehető, hogy kevesebben szeretnének vezetői pozíciót és felelősséget vállalni. A többséget inkább a cserkészet élménye vonzza. Jövőre készül a felvidéki Jubileumi tábor, ahová már most szeretettel invitálják a mozgalom clevelandi tagjait.

Reitzner Katalin, a Szlovákiai Magyar Cserkészszövetség vezetője 2007-ben vett részt a KMCSSZ kiscserkész segédtiszti képzésében, még a mai napig is emlékszik az őrsi tagokra és a táborra. Felvidéken folytatta a vezetői munkát, de sok felhasználható tapasztalatot hozott haza Fillmore-ból. Hazatérése után a kassai kiscswerkész rajt vezette az SZMCS-ben.

Cserkész hirdetések:

  • Július 2-16. – Iskolatábor Fillmore-ban
  • Július 28 – aug. 7 – Vezetőképző Tábor a Sík Sándor Cserkészparkban

 

Élménydús nyarat kívánunk minden clevelandi cserkésznek!

 

Dorgay Zsófia

Ha tetszett ez a riport, esemény összefoglaló, kérjük, támogassa a Bocskai Rádiót működtető Magyar Média Alapítványt. Számítunk az önök nagylelkűségére! Évi 52 dollár, azaz heti 1 dollár sokat jelent a külhoni magyar média működésében!

Támogatom!

SZÓLJON ÖN IS HOZZÁ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.