Hogy mi adja a cserkészek adománygyűjtő ebédjén az étel különleges ízét? Mi úgy gondoljuk, hogy a titok a következő hozzávalókban rejlik: közösség, önkéntes munka és barátság. Az eseményen nemcsak a gasztronómia volt a középpontban, hanem a cserkészvezetők elismerése is, hiszen Csodaszarvas-díjjal jutalmazta a Cserkész Barátok Köre (CSBK) Slattery Kriszta és Balássy Erzsi kiemelkedő munkáját. Csajka Tamás riportjait foglaltuk össze a február 23-i eseményről. Megszólal a CSBK elnöke, a díjazottak, a konyhások, és még a legfiatalabb cserkészek képviselője is.

YouTube player

Tíz évestől a tizennyolc évesig mindenkinek jutott feladat a cserkészebéden, legyen szó terítésről, tálalásról, felszolgálásról. Adódik a kérdés, vajon mi a vonzó ebben a programban egy tizenéves számára Zsurzsa Hunor őrsvezető szerint elsősorban ez közösségi élményt ad, és jó érzés együtt lenni a magyar közösséggel, más cserkészekkel.

A CSBK, azaz a Cserkész Barátok Köre, 1958 óta a helyi cserkészcsapatok fenntartó testületeként működik Clevelandban. A célja, hogy pénzgyűjtő akciók, például az ebéd és a bál révén biztosítsa a helyi cserkészcsapatok működését, a programok anyagi hátterét. Szentkirályi Pál, a szervezet elnöke hangsúlyozta: A CSBK célja, hogy segítsük a cserkészvezetők munkáját, hogy a fiatalok továbbra is olyan értékeket kapjanak, amelyekre szükségük van.

Szentkirályi Pál és Csajka Tamás

A február 23-án megtartott cserkészebéd idén is sikeresen zajlott. A rendezvényen közel 200 vendég volt jelen, és a házhoz szállítást is sokan igényelték. A CSBK elnöke kiemelte, hogy az esemény új szervezési formát öltött, hiszen idén csak online rendelés volt elérhető, de ennek ellenére a résztvevők száma felülmúlta várakozásaikat.

ReklámTas J Nadas, Esq

Ha már ebédről számolunk be, nem lehetett más az első kérdésünk a főszakácsokhoz, mint a menü. Ebben az évben vörösboros marhapörköltet készítettek nokedlivel, fokhagymás répával. Előételként gombakrémlevest szolgáltak fel, desszertnek pedig csokoládés rumkocka került az asztalra. A konyha főnökei, Györky Judit és Tábor Kiki elmondták, hogy minden gördülékenyen ment a főzés során, amit annak tudnak be, hogy már tizenkét év tapasztalat van fakanalaikban és természetesen a munka megszervezésében. Az előkészületekből már péntek este kiveszik részüket a cserkész szülők: pucolnak, hámoznak, vagdalnak. Szombaton minden a tűzhelyre kerül és már csak a tálalás marad hátra. Egy nagyon jó segítő gárdánk van, és nagyon hálásak vagyunk minden segítőnknek – fogalmaztak a szakácsok, akik idén körülbelül 275 emberre főztek.

A cserkészebéd nemcsak egy szimpla étkezés, hanem egy közösségi-ünnepi alkalom is egyben, az elismerés ideje. A cserkészet kiemelkedő vezetői, aktivistái közül idén is két személy részesült Csodaszarvas-díjban: Slattery Kriszta és Balássy Erzsi. Szentkirályi Pál szerint fontos, hogy a közönség is lássa, hogy bár a cserkészek nem pénzért dolgoznak, mégis jól esik nekik, ha a kortársaik elismerik és értékelik a munkájukat.

Slattery Kriszta

Slattery Kriszta öt évig volt a 34-es számú Zrínyi Ilona leány-cserkészcsapat csapatparancsnoka. Kriszta a regös csoport vezetésével és a regös körút szakszerű megszervezésével is hozzájárult a cserkész közösség sikeréhez. Az elismerés alkalmával Kriszta elmesélte, hogy 13 éves korában, amikor először készülődött a táborba, édesanyja arra ösztönözte, hogy a cserkészettől kapott sok jóért vissza is adjon valamit. Szent Ferencnek igaza volt, amikor azt mondta, hogy amikor adunk, kapunk – tette hozzá a díjazott, hangsúlyozva, hogy a cserkészet nemcsak barátságokat, élményeket, hanem gyakorlati készségeket és családot is adott neki.

A CSBK elnöke a clevelandi magyar cserkészet nevében köszönetet mondott Balássy Erzsinek több mint tíz éven át végzett áldozatos munkájáért. Erzsi sikeresen szervezte 10 éven keresztül a cserkészbálokat, valamint számos csapattáborban és kiránduláson főzött a cserkészeknek. A díj nagy meglepetésként érte, háláját kifejezte családjának, különösen nagyszüleinek, Hajdú-Németh Lászlóéknak, akik példájukkal irányították pályafutását. Erzsi kiemelte férjét, Géza Pált, és gyermekeit is, akik mindig támogatták őt (ha nem is mindig kitörő lelkesedéssel). A cserkész, ahol tud, segít, még ha az anyukád is! – amivel hangsúlyozva, hogy a munkát sosem egyedül végezte.  Köszönetet mondott a táborokban segítő Sárközi Magdinak, Karetka Anikónak és a bálbizottság tagjainak is.

Balássy Erzsébet

A cserkészebéd kiváló példája annak, milyen észrevétlenül fon szoros köteléket a cserkészet különböző generációk közé. A clevelandi cserkészek következő nagy adománygyűjtő akciói április 26-án és augusztus 31-én lesznek, jegyezze fel mindenki a naptárába, hogy ezeken a napokon is minél többen támogathassuk a mozgalmukat!

Ha tetszett ez a riport, esemény összefoglaló, kérjük, támogassa a Bocskai Rádiót működtető Magyar Média Alapítványt. Számítunk az önök nagylelkűségére! Évi 52 dollár, azaz heti 1 dollár sokat jelent a külhoni magyar média működésében!

Támogatom!

SZÓLJON ÖN IS HOZZÁ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.