Július 26-án megkezdődött Párizsban a XXXIII. Nyári Olimpiai Játékok. Értékeltük az első történéseket és latolgattuk az esélyeket – természetesen magyar szemüveggel. Faragó András sportriporter volt ebben szakértőként a segítségünkre.

YouTube player

Párizs abban a kivételes helyzetben van, ami csak ritkán adatik meg a városoknak. A francia főváros ugyanis – az ideivel együtt – harmadszor nyerte el a nyári olimpiai játékok rendezésének jogát. A 2024-es játékokkal ráadásul centenáriumot is ünnepelnek a franciák, hiszen az előző olimpia pont 100 évvel ezelőtt, 1924-ben volt hazájukban. Ezek fényében talán az sem (annyira) meglepő, hogy a nagyszabású megnyitó szándékával erősen túllőttek a célon a rendezők; megbotránkoztatva, provokálva egyes show-elemekkel, koreográfiákkal a keresztény hívőket. Faragó András kifejezte, hogy – a megnyitó körüli aktuális botránytól függetlenül – ezeknek az olimpiai ceremóniáknak vajmi kevés közük szokott lenni valóban a sporthoz, a sportolókhoz, sokkal inkább egy önmegvalósító platform a szervező ország számára, ami nagyon gyakran szélsőségekbe csap át. Viszont szép megoldásokból és ünnepélyes pillanatokból sem volt hiány a nyitóceremónián: a közönség a Szajna partján felállított lelátókról figyelhette, ahogy az országok delegációi lehajóztak a folyón. A sportolók rendhagyó felvonulása mellett valószínűleg különleges emlékként vésődött a helyszínen jelenlévő szurkolók és a televíziónézők szívébe az is, hogy láthatták, hallhatták a súlyos beteg kanadai énekesnő, Céline Dion fellépését.

Magyarország 180 tagból álló csapattal képviselteti magát Franciaországban: 21 sportágban 93 férfi és 87 nő mérettetheti meg magát a világ legjobbjai között. A magyar sportolók létszámában az előző olimpiákon észrevehető csökkenő tendencia megállt, az idei 180 fővel meghaladtuk a legutóbbi, tokói résztvevőszámot. A magyar éremesélyesek hagyományosan az úszás, a vízilabda, a vívás, a birkózás vagy a kajak-kenu sportágakban induló versenyzők. Viszont azt is látni kell, hogy egyre nehezebbek az olimpiák, egyre felkészültebbek a sportolók, egyre többen harcolják ki a szereplés jogát, és értelemszerűen így egyre nehezebb felkerülni a dobogóra is. Jellemző egy elvárás-szerű attitűd a magyar társadalomban egyes sportágak, sportolók esetében, hogy dobogós helyet szerezzenek, míg az Egyesült Államokban rendkívül nagy megbecsülésnek örvendenek azok a versenyzők, akik az éremről lecsúszott helyeket szerzik meg. De mentalitásbeli különbségek ide vagy oda, a legfontosabb, hogy minden induló a tőle telhető legtöbbet nyújtsa és tisztességes helytállással, becsületes versenyzéssel képviselje hazáját.

2021-ben Tokióban hat arany-, hét ezüst- és hét bronz­érem született, húsz éremmel büszkélkedhetett hazánk. Ha meg tudnánk ismételni a tokiói eredményt, a hat aranyat, az már egy nagyon szép eredmény lennefogalmazott Faragó András.

ReklámTas J Nadas, Esq

Egy bronzéremnél tartunk eddig – a 21 éves párbajtőröző, Muhari Eszter kiélezett küzdelmet követően állt a dobogó harmadik fokára, megszerezve ezzel a szerezte meg magyar küldöttség első érmét a párizsi ötkarikás játékokon. 

Dorgay Zsófia

Ha tetszett ez a riport, esemény összefoglaló, kérjük, támogassa a Bocskai Rádiót működtető Magyar Média Alapítványt. Számítunk az önök nagylelkűségére! Évi 52 dollár, azaz heti 1 dollár sokat jelent a külhoni magyar média működésében!

Támogatom!

 

SZÓLJON ÖN IS HOZZÁ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.