A bő két éve New Jersey államban élő szabadúszó újságíró tollából származó, Magyarnak lenni Amerikában II. címet viselő újabb diaszpóra-arcképcsarnok a Bocskai Rádió kiadásában debütált augusztus elején az ohiói Reménységi Tavánál zajló ITT-OTT Konferencián. Az első kötettel kapcsolatos visszajelzésekről, a friss „termésről” és további terveiről kérdezte a szerzőt Molnár Zsolt.
Antal-Ferencz Ildikó bevallotta: az első kötet tavaly decemberi kiadása óta tudatosan készült a folytatásra. Mivel az interjúk folyamatosan készülnek és jelennek meg magyarországi lapokban és a Bocskai Rádió weboldalán, a szerzőnek a második alkalommal mindössze kilenc hónapra volt szüksége, hogy azokat a tervezett mennyiségben megírja és nyomdakésszé varázsolja. Tervem, hogy legyen harmadik kötet is, az első négy-öt interjú már elkészült. Remélem, hogy újabb kilenc hónap múlva azt is, sőt esetleg egy angol nyelvű válogatást is a kezükbe foghatnak az olvasók.
Míg az első kötetnél leginkább lakóhelyének vonzáskörzetét térképezte fel magyar perspektívából, addig a másodikban a keleti part (New York, New Jersey, Cleveland) mellett északi, nyugati és déli irányba is bőven szélesedett a paletta. Újságírói kíváncsiságát megfelelő tervezéssel, online beszélgetésekkel és sok utazással egészítette ki, így harmincnyolc újabb változatos diaszpóra életutat ismerhetnek meg az olvasók. Közülük tizenegyen a clevelandi közösség tagjai. Bár az interjúalanyok személyes története, nemük, életkoruk, hivatásuk eltérő, mindannyian a közösség területén elkötelezett emberek, ahogy az első kötetben is. A második kötet elsősorban helyi és diaszpóra szintű egykori vagy jelenlegi szervezeti vezetőkre fókuszál, de találhatunk benne például tudományos vagy zenei területen tevékenykedő személyeket is. Ildikó fontosnak tartotta, hogy a második kötetben helyet kapjanak a különböző ösztöndíj-lehetőségek, így megszólalnak benne a Magyarországról érkező Kőrösi Csoma Sándor Program (KCSP), illetve a Magyarországon tanuló Balassi Bálint és a Diaszpóra Felsőoktatási Ösztöndíjprogram amerikai magyar diákjai, de olvashatunk benne a magyar gyökerek felfedezését támogató Reconnect Hungary Programról is. A kötet további érdekessége, hogy a szerzőnek ezúttal két kilencvenöt éves úr életútját is sikerült lejegyeznie, mindketten ötvenhatosok.
Mi sem mutatja jobban, hogy rendkívül gazdag életutak kerültek feldolgozásra, mint az, hogy ez a kötet csak eggyel több interjút tartalmaz, mégis száz oldallal vastagabb az elsőnél. A magyar kultúra megélésért, fennmaradásáért és továbbadásáért tett mindennapos erőfeszítések közösek ezekben az emberekben, akik egyénileg és közösségi szinten is példát nyújthatnak az olvasók számára abban, hogy összetartás és generációk közötti együttműködés nélkül nehéz megmaradni magyarnak Amerikában. Az élettörténetek önmagukban is megállnák a helyüket a maguk érdekességével és tanulságával, de a szervezetek vezetőivel mélyebb diaszpóra-szintű kérdéseket is volt lehetőségem latolgatni – fogalmazott a szerző a Bocskai Rádiónak adott interjúban. A fő kérdés a szervezetek esetében az, hogy miként tud sikeresen megvalósulni a szükségszerű generációváltás, hogyan lehet a fiatalabb generációkat bevonni a közösségi munkába és ezáltal a jelenlegi szervezeteket átmenteni a következő nemzedékek számára. Ildikó úgy véli, bármilyen fájdalmas a megváltozott politikai, társadalmi, gazdasági és kulturális körülményekkel és a mindenkori asszimilációs kihívásokkal való szembenézés, ez a kulturális és nyelvi megmaradás legelső lépése.
A szerző hozzátette, bár nem történész vagy kutató, törekedett arra, hogy a Magyarnak lenni Amerikában interjúkötetek viszonylag alapos képet adjanak az Egyesült Államokban élő magyarok múltjáról és jelenéről. Akár avatott az olvasó diaszpóra-ügyekben, akár nem, biztosan talál a könyvben kedvére való, könnyedebb vagy mélyebb olvasnivalót. Ez a diaszpóra-arcképcsarnok egykor majd forrásként szolgálhat az utókor számára az amerikai magyarok életét illetően, de már a jelenben is levonhatunk fontos tanulságokat az egyes életutakból, közösségi és szervezeti szolgálatokból.
Clevelandben szeptember első vasárnapján, a Cserkésznapon is lesz könyvbemutató, valamint a Bocskai Rádió szeptember 21-i Filmklubja keretében is. A további dátumokról és helyszínekről pedig a szerző tud majd pontos tájékoztatást adni. Azok, akik nem tudnak személyesen részt venni ezeken az eseményeken, a következő címeken érdeklődhetnek a rendelés módjáról: studio@bocskairadio.org vagy ildikoantalferencz@gmail.com.
Dorgay Zsófia
Ha tetszett ez a riport, esemény összefoglaló, kérjük, támogassa a Bocskai Rádiót működtető Magyar Média Alapítványt. Számítunk az önök nagylelkűségére! Évi 52 dollár, azaz heti 1 dollár sokat jelent a külhoni magyar média működésében!