A család a társadalom legkisebb egysége. Ahogy a kedves mondás tartja: a család az, ahol az élet kezdődik, de a szeretet sosem ér véget. Ám a család olyan csírákat ültet el a gyermekben, amely meghatározza annak első identitását, értékrendjét, szemléletét, világ felé való nyitottságát, vallási hovatartozását, és még hosszan folytathatnánk a sort. A család első olyan támogató közeg az életben, amelyik kijelöli a gyermek számára az előrehaladás irányát. A diaszpórában élő magyarok számára talán még nagyobb tétje vannak, hogy mennyire tudatosak a szülők, nagyszülők. Hiszen ott a család az anyanyelv átadásának elsődleges és legfőbb terepe, a megmaradás fő bástyája.
November utolsó hétvégéjén Clevelandben a Magyar Társaság éves rendezvényére, a Magyar Kongresszusra figyelt a közösség. A több mint hatvan évtizedes múltra visszatekintő konferencia kiváló terepe a régi barátok viszontlátásának, szakmai kapcsolatok köttetésének, közéleti eszmecseréknek. Bál, díszebéd, művészest, könyvvásár, kiállítás és gyermekprogram mind megfértek a két napra elosztott előadások között, a témához híven, egy igazi család-barát esemény kerekedett a kongresszusból. A Bocskai Rádió helyszíni riportjai, melyeket kolléganőnk, Dorgay Zsófia készített. Először a házigazdákat, Nádas Gabriellát és férjét, Nádas Jánost kérdezte:
1:11 Interjú Nádas Gabriellával és férjével, Nádas Jánossal
Az Árpád Akadémia emlékérme minden évben kiosztásra kerül a Magyar Kongresszuson. Általában a közösség egy olyan tagját jutalmazza a Magyar Közösség, aki irodalomban, művészetben vagy tudományban kimagasló eredményt ért el, életműve példaértékű és kiemelendő. Ez alkalommal egy reál beállítottságú úriember lett az elismerés büszke tulajdonosa: Dr. Gyékényesi János Pál (Cleveland) nyakába került az Árpád Akadémia aranyérme. János tudományos munkássága gépészmérnöki diplomájával kezdődött, majd doktori címmel folytatódott a Michigan State Egyetemen. De ami igazán különleges az életpályájában: 51 évet töltött az űrkutatásban, a NASA kutatói és vezetői pozícióiban. A magyar közösség hírnevét főként a futball-pályán és annak vonzáskörzetében növelte. Az Ohio Labdarúgó Szövetség elnöke. Az életében mindkét fontos területről szót ejtett az előadásában: Űrkutatás és a labdarúgás szerepe egy magyar menekült életében. Meséljen ő maga a részletekről:
9:49 Interjú Dr. Gyékényesi János Pállal
Interjút készítettünk a résztvevő előadók közül Dr. Borvendég Zsuzsanna történésszel, aki a magyarországi Piliscsabáról érkezett az eseményre. Zsuzsanna a Magyarságkutató Intézet tudományos munkatársa, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal Tématerületi Kiválósági Programjának projektvezetője “A külkereskedelmi lobbi szerepe és működése a Kádár-rendszer idejében” című pályázatban. Clevelandi előadásának címe a következő volt: A kommunista olajmaffia nyomában. Az előadó összefoglalta egy rövid szinopszisban témáját: A jelenlegi háború miatti energetikai szankciók és azok következményei nagyon sok hasonlóságot mutatnak az 1979-es iráni forradalom utáni helyzettel, amely döbbenetes károkat okozott hazánknak és a magyar társadalomnak. Magyarország a hidegháború idején sajátos gazdasági közvetítő szerepet töltött be a két világrend között, amelyet a titkosszolgálatok segítettek. A tőkekapuk nyitásáról, a pénzáramlásról, a maffiaszerű érdekcsoportok működéséről hozott személetes példákat a közönségnek. Az előadás után, az ünnepélyes bálon beszélgettünk Zsuzsannával:
19:51 Interjú Dr. Borvendég Zsuzsannával
Dorgay Zsófia
Ha tetszett ez a riport, esemény összefoglaló, kérjük, támogassa a Bocskai Rádiót működtető Magyar Média Alapítványt. Számítunk az önök nagylelkűségére! Évi 52 dollár, azaz heti 1 dollár sokat jelent a külhoni magyar média működésében!