A Hungarian Conservative angol nyelvű magazin nyomtatott formában és online felületen képvisel konzervatív értékeket. Az internetes felület főszerkesztője az eredetileg jogász végzettségű Dobozi Gergely, aki érdeklődésének fő fókuszában a közélet áll. 2023 januárjában vette át a stafétát az online portálon, személyes missziója minél több olvasót elérni. Kezdeményezésére indult el 2023 októberében a Diaszpóra rovat, amely a magyarság ügyét – a világmagyarság közös nyelvén – kívánja előre mozdítani.

YouTube player

A Bocskai Rádiónak adott interjújában a főszerkesztő ismertette: a negyedévente megjelenő Hungarian Conservative folyóirat hasábjain és a folyamatosan frissülő online felületen kortárs politikai, filozófiai és kulturális kérdésekkel találkozhat az olvasó, konzervatív szemszögből. A világban jellemző társadalmi kihívásokra reagál, legyen szó vallási hagyományok aláásásáról, a család vagy a nemzet értékének, eszméjének hanyatlásáról. A Hungarian Conservative amellett, hogy törekszik a naprakészségre, hírmegosztásra és az aktualitások feltárására, nem elégszik meg ennyivel, mélyebbre néz: oldalain mélyinterjúk, elemzések, publicisztikák, filozófiai fejtegetések is olvashatóak.

A nyomtatott formában működő Hungarian Review és a kulturális fejlemények narrálásával foglalkozó Magyar Krónika kiadója egy családot alkot a Hungarian Conservative értelmiségi lappal. Utóbbi alkotói csapat tagja, a  Diaszpóra rovat Amerikában (New Jersey állam) élő állandó szerzője Antal-Ferencz Ildikó, aki a Bocskai Rádiónak is munkatársa. Úgy éreztem, a magas olvasottsághoz kell, hogy egy misszió is társuljon azon felül, hogy konzervatív magazin vagyunk. Így adott egy új színt ez a rovat, amit 2023. október 23-án, Ildikónak köszönhetően el tudtunk indítani. Dobozi Gergely úgy véli, a magyar nemzet nem pusztán a Kárpát-medencei legmodernebb határokon belül létezik. Ugyanúgy a magyarság része az új-zélandi vagy ausztrál magyar is, és nem utolsó sorban az amerikai diaszpóra tagjai is. A Diaszpóra rovat górcső alá veszi, mit gondolnak társadalmi kérdésekről a világmagyarság tagjai, milyen kihívásokkal szembesülnek, hogyan látják saját magyarságukat, identitásukat külföldi környezetben. Amikor ezeket az interjúkat készítjük, próbáljuk az ajtón kívül hagyni a napi szintű politikát és a pártpolitikát, és arra fókuszálunk, mi a magyarság. Nagyon szép, megható interjúk tudnak így megszületni. A Hungarian Conservative online portál főszerkesztője szerint a feldolgozott életutak az ’56-os narratívát is tovább gazdagítják, hiszen azon hétköznapi hősök története is megismerésre érdemes, akik elhagyni kényszerültek hazájukat, és nulláról indították újra a családi és szakmai életüket, illetve közösségeiket a tengerentúlon. A pozitív olvasói visszajelzések igazolják, hogy van érdeklődés a rovat iránt, tartalmai követésre alkalmasak.  

Antal-Ferencz Ildikó életút-interjúinak és riportjainak két év alatt száma mára közel kétszázra nőtt, amiből a Diaszpóra rovatban is több tucat megjelent angolul. A fenti kezdeményezés nyomán készült beszélgetésekből – a Bocskai Rádió kiadásában – nemrég jelent meg a Magyar lenni Amerikában című könyv második kötete. Aki közelebbről ismeri az amerikai magyar közösségeket, tudja: bőven vannak még olyan személyek, akiknek példája, magyarság érdekében végzett tevékenysége, aktivitása feldolgozásra vár. A szerző tervei között szerepel, hogy jövőre egy harmadik kötet is készülhessen az utókor számára.

ReklámTas J Nadas, Esq

Dobozi Gergely is részt vállal az interjúkészítésben, ő online formában, Magyarországon tudja végezni. Eddigi tapasztalatai alapján megfogalmazta: Amit még tanultam a magyarságról, az az, hogy a magyarok a tengerentúlon elsősorban magyarok, azt követően republikánusok és demokraták, tehát első a magyarságuk számukra, és csak a második a pártpolitika. Magyarországon ez nem így érvényesül, a magyarság inkább egy természetesség adottság. Az a fajta árokbetemetés, ami a világmagyarság sajátja, egy olyan tanulság és tapasztalat, amit hazavihetnénk Magyarországra. Kicsit próbáljuk meg otthon is kevésbé természetesnek venni magyarságunkat.

2024 júliusára a Hungarian Conservative weboldalát több mint 300 ezren látogatták a világ minden tájáról, és közülük több mint százezren az Egyesült Államokból böngésztek. Úgy a magazinnal, mint a berkeiben működő Diaszpóra rovattal hosszútávú ambíciói vannak a magyar szerkesztőségnek. Szeretnék, ha a világmagyarság szempontjából összes releváns régióban lenne újságírójuk, akik testközelből tudnák követni az adott magyar közösség életét, vérkeringését. Addig viszont az a feladatom, hogy minél több kapcsolatot szerezzek, minél több olyan döntéshozói helyre el tudjam juttatni a projektet, amivel megkapjuk azt a fajta szellemi és akár pénzügyi támogatást is, ami egy ilyen rovat fenntartásához szükséges. Abban bízom, hogy beérik a gyümölcs, és a Hungarian Conservative egy olyan kommunikációs referenciapont tud majd lenni a világmagyarság számára, amire érdemes odafigyelni – fogalmazott Dobozi Gergely főszerkesztő, aki az elmúlt hetekben a folyóiratot népszerűsítette az Egyesült Államok több tagállamában, aki azzal a felhívással búcsúzott a Bocskai Rádió hallgatóitól: szeretettel várják az érdeklődőket a szerkesztői gárdába.

Dorgay Zsófia

Ha tetszett ez a riport, esemény összefoglaló, kérjük, támogassa a Bocskai Rádiót működtető Magyar Média Alapítványt. Számítunk az önök nagylelkűségére! Évi 52 dollár, azaz heti 1 dollár sokat jelent a külhoni magyar média működésében!

Támogatom!

https://www.hungarianconservative.com/

SZÓLJON ÖN IS HOZZÁ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ez a honlap Akismet szűrőt használ, hogy kevesebb spam legyen. Olvasson többet arról, hogy hozzászólása, hogyan van feldolgozva.