A Pittsburghi Egyetem Nemzetiségi Központjában 2024. október 25-én kerül bemutatásra – a Bakos Réka és Dr. Fenyvesi Anna szerkesztésében megjelent – az Óhazától az Újvilágba című könyv. Ahogy az alcíméből is kiderül, a szerzők motivációi között volt a könyv megszületésénél a személyes családi múltjuk feltérképezése. A Bakos Rékával készült interjúnkat összegezzük.
Réka családfakutatás közben ismerte fel, hogy bár tisztában van felmenői születési és halálozási adataival, a nevekhez nem tud életutakat társítani. Amikor rátalált az interneten a dédanyja hajós utaslistájára, onnantól nem volt menekvés számára: olyannyira beszippantotta a téma, hogy több és több információt szeretett volna szerezni arról, hogyan éltek, hol laktak és mivel foglalkoztak dédszülei Pittsburghben: Úgy érzem, nagyon fontos, hogy ne csak megismerjük az előttünk járó generációkat, hanem át is tudjuk adni ezeket az ismereteket az utánunk jövőknek. A közel 50 család sorsát bemutató könyvnek természetesen részét képezik Réka ősei is: dédapja 1905-ben, dédanyja pedig 1909-ben vándorolt ki Amerikába. Később egyébként hazatértek és a Borsod megyei Ricsén alapítottak családot.
Szintén családfakutatás során hozta össze az élet a hasonló felmenői históriával rendelkező Szabon Jánossal. Beszélgetésüknek köszönhetően elindult az a mára 850 feliratkozót számláló Facebook-csoport, melynek tagjai amerikás felmenőkkel rendelkező Magyarországon élő leszármazottak, valamint olyan Amerikában élők, akiknek egykor kivándoroltak családtagjai. A napról napra bővülő online közösség célja volt, hogy a régi fotók, dokumentumok ne a fiókok mélyén lapuljanak, hanem közös platformon segíteni tudjanak egymásnak a családok a hiányzó puzzle-ök beillesztésével. A közösségi médiában megosztott bejegyzések nyomán rekonstruálható, hogyan, hányan találtak egymásra azóta az óceán két oldalán élő leszármazottak, rokonok.
Dr. Fenyvesi Anna javaslatára született meg a gyors döntés: ezeket a sorsokat érdemes könyv formájában a szélesebb közönség elé tárni. A gazdag merítésből adódóan nincs messze a második kötet összeállítása sem. A szerkesztőpáros számára fontos szempont volt, hogy mindegyik nagy kivándorlási hullám képviselve legyen az összeállításban az 1848-49-es forradalom és szabadságharctól egészen az 1956-ot követő emigrációig. Utóbbi történelmi eseményhez kapcsolódóan eddig számos közvetlen vagy közvetett történet került napvilágra a csoportban. Szintén lényeges cél volt, hogy kétnyelvűen elérhetőek legyenek a történetek. Az angol verzió a Hungarian Roots and American Dreams címet kapta, ami megegyezik a fentebb említett Facebook-csoport angol nevével.
Kik voltak a bátrabbak, akik maradtak Magyarországon, tudva, hogy nehéz lesz az életük, vagy azok, akik nekivágtak az ismeretlennek? Vajon mit éreztek, akik megismerték Amerikát, dolgoztak, egzisztenciát teremtettek, majd hazatértek szintén abban a tudatban, hogy odahaza valószínűleg nehezebb lesz a soruk? Mit éltek át azok, akik az amerikai letelepedés mellett döntöttek, felmérve, ezzel talán örökre elszakadnak Magyarországon élő családtagjaiktól, szeretteiktől? Mind-mind súlyos kérdések, és csak néhány azok közül, amelyek Bakos Rékában felmerültek a kutatás során. A szerző ezt a következtetést vonta le önmaga számára: Nagyon-nagyon fontos az, hogy megismerjük, az őseink milyen életet éltek, milyen döntéseket hoztak különböző történelmi szituációkban. Tanuljuk meg ezeket a döntéseket, helyzeteket a saját életünkre is alkalmazni.
A könyvbemutató esemény 2024. október 25-én pénteken délután 4 órakor (magyarországi idő szerint este 22 órakor) kezdődik a Pittsburgh-i Egyetemen (Cathedral of Learning – University of Pittsburgh). Ha tehetik, Önök is kapcsolódjanak be személyesen vagy online formában, ahol közvetlenül kérdezhetik a szerkesztőket. Regisztrálni a következő elérhetőségeken lehetséges:
Dorgay Zsófia
Ha tetszett ez a riport, esemény összefoglaló, kérjük, támogassa a Bocskai Rádiót működtető Magyar Média Alapítványt. Számítunk az önök nagylelkűségére! Évi 52 dollár, azaz heti 1 dollár sokat jelent a külhoni magyar média működésében!