A Pittsburghi Egyetem Nemzetiségi Központjában 2024. október 25-én kerül bemutatásra – a Bakos Réka és Dr. Fenyvesi Anna szerkesztésében megjelent – az Óhazától az Újvilágba című könyv. Ahogy az alcíméből is kiderül, a szerzők motivációi között volt a könyv megszületésénél a személyes családi múltjuk feltérképezése. A Bakos Rékával készült interjúnkat összegezzük.

YouTube player

Réka családfakutatás közben ismerte fel, hogy bár tisztában van felmenői születési és halálozási adataival, a nevekhez nem tud életutakat társítani. Amikor rátalált az interneten a dédanyja hajós utaslistájára, onnantól nem volt menekvés számára: olyannyira beszippantotta a téma, hogy több és több információt szeretett volna szerezni arról, hogyan éltek, hol laktak és mivel foglalkoztak dédszülei Pittsburghben: Úgy érzem, nagyon fontos, hogy ne csak megismerjük az előttünk járó generációkat, hanem át is tudjuk adni ezeket az ismereteket az utánunk jövőknek. A közel 50 család sorsát bemutató könyvnek természetesen részét képezik Réka ősei is: dédapja 1905-ben, dédanyja pedig 1909-ben vándorolt ki Amerikába. Később egyébként hazatértek és a Borsod megyei Ricsén alapítottak családot.

Bakos RékaSzintén családfakutatás során hozta össze az élet a hasonló felmenői históriával rendelkező Szabon Jánossal. Beszélgetésüknek köszönhetően elindult az a mára 850 feliratkozót számláló Facebook-csoport, melynek tagjai amerikás felmenőkkel rendelkező Magyarországon élő leszármazottak, valamint olyan Amerikában élők, akiknek egykor kivándoroltak családtagjai. A napról napra bővülő online közösség célja volt, hogy a régi fotók, dokumentumok ne a fiókok mélyén lapuljanak, hanem közös platformon segíteni tudjanak egymásnak a családok a hiányzó puzzle-ök beillesztésével. A közösségi médiában megosztott bejegyzések nyomán rekonstruálható, hogyan, hányan találtak egymásra azóta az óceán két oldalán élő leszármazottak, rokonok.

Dr. Fenyvesi Anna javaslatára született meg a gyors döntés: ezeket a sorsokat érdemes könyv formájában a szélesebb közönség elé tárni. A gazdag merítésből adódóan nincs messze a második kötet összeállítása sem. A szerkesztőpáros számára fontos szempont volt, hogy mindegyik nagy kivándorlási hullám képviselve legyen az összeállításban az 1848-49-es forradalom és szabadságharctól egészen az 1956-ot követő emigrációig. Utóbbi történelmi eseményhez kapcsolódóan eddig számos közvetlen vagy közvetett történet került napvilágra a csoportban. Szintén lényeges cél volt, hogy kétnyelvűen elérhetőek legyenek a történetek. Az angol verzió a Hungarian Roots and American Dreams címet kapta, ami megegyezik a fentebb említett Facebook-csoport angol nevével.

ReklámTas J Nadas, Esq

Kik voltak a bátrabbak, akik maradtak Magyarországon, tudva, hogy nehéz lesz az életük, vagy azok, akik nekivágtak az ismeretlennek? Vajon mit éreztek, akik megismerték Amerikát, dolgoztak, egzisztenciát teremtettek, majd hazatértek szintén abban a tudatban, hogy odahaza valószínűleg nehezebb lesz a soruk? Mit éltek át azok, akik az amerikai letelepedés mellett döntöttek, felmérve, ezzel talán örökre elszakadnak Magyarországon élő családtagjaiktól, szeretteiktől? Mind-mind súlyos kérdések, és csak néhány azok közül, amelyek Bakos Rékában felmerültek a kutatás során. A szerző ezt a következtetést vonta le önmaga számára: Nagyon-nagyon fontos az, hogy megismerjük, az őseink milyen életet éltek, milyen döntéseket hoztak különböző történelmi szituációkban. Tanuljuk meg ezeket a döntéseket, helyzeteket a saját életünkre is alkalmazni.

A könyvbemutató esemény 2024. október 25-én pénteken délután 4 órakor (magyarországi idő szerint este 22 órakor) kezdődik a Pittsburgh-i Egyetemen (Cathedral of Learning – University of Pittsburgh). Ha tehetik, Önök is kapcsolódjanak be személyesen vagy online formában, ahol közvetlenül kérdezhetik a szerkesztőket. Regisztrálni a következő elérhetőségeken lehetséges: 

 

Dorgay Zsófia

Ha tetszett ez a riport, esemény összefoglaló, kérjük, támogassa a Bocskai Rádiót működtető Magyar Média Alapítványt. Számítunk az önök nagylelkűségére! Évi 52 dollár, azaz heti 1 dollár sokat jelent a külhoni magyar média működésében!

Támogatom!

SZÓLJON ÖN IS HOZZÁ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.