Az  étolaj évtizedek óta a konyhák egyik alapvető kelléke, de egyre több kutatás és tapasztalat mutat rá arra, hogy nem biztos, hogy a legjobb választás az egészségünk szempontjából. De mi a gond vele? Miért érdemes más alternatívák után nézni?

Először is, az  étolajok túlnyomó többsége ipari körülmények között készül, méghozzá finomítással. Ez a folyamat nagy hőmérsékleten és gyakran vegyszerek, például hexán felhasználásával zajlik, ami a természetes tápanyagok jelentős részét elpusztítja. Az eredmény egy erősen feldolgozott, tápértékben szegény olaj, amelynek fogyasztása hosszú távon negatív hatással lehet az egészségre.

Az étolajok egyik fő problémája az omega-6 zsírsavak túlzott mennyisége. Az emberi szervezetnek szüksége van ezekre a zsírsavakra, de csak kiegyensúlyozott arányban az omega-3 zsírsavakkal. A modern étrendben azonban az omega-6 zsírsavak mennyisége drámaian megnőtt, miközben az omega-3 szintje csökkent. Ez a kiegyensúlyozatlanság hozzájárulhat a krónikus gyulladásokhoz, amelyek olyan betegségekhez vezethetnek, mint a szív- és érrendszeri problémák, az ízületi gyulladások és még az autoimmun betegségek is.

A másik nagy gond az étolajjal a transzzsírok kialakulása. Amikor az olajokat magas hőmérsékleten hevítjük, például sütéshez használjuk, akkor a bennük lévő zsírsavak szerkezete átalakulhat, és transzzsírok keletkezhetnek. Ezek a vegyületek közismerten károsak az egészségre, hiszen növelhetik a rossz (LDL) koleszterin szintjét és csökkenthetik a jó (HDL) koleszterin szintjét, ezáltal jelentősen növelve a szívbetegségek kockázatát.

ReklámTas J Nadas, Esq

A finomított étolajok ráadásul gyakran tartalmaznak oxidált zsírokat, amelyek a szervezetben sejtkárosodást okozhatnak. Ez az oxidációs folyamat akkor is megtörténhet, ha az olajat hosszabb ideig tároljuk, különösen, ha fény vagy hő éri. A szervezet számára az oxidált zsírok különösen károsak, mert elősegíthetik a szabadgyökök képződését, ami gyorsítja az öregedést és hozzájárulhat a krónikus betegségek kialakulásához.

Milyen alternatívák léteznek? Ha mindenképpen olajat szeretnénk használni, érdemes hidegen sajtolt, természetes olajokat választani, például extra szűz olívaolajat, avokádóolajat, repceolajat, lenmagolajat, dióolajat, szezámolajat, hidegen sajtolt napraforgó olajat vagy állati zsiradékokat, például kacsazsírt vagy mangalicazsírt. Ezek az alternatívák természetesebbek, kevesebb feldolgozáson esnek át, és jobban illeszkednek az emberi szervezet szükségleteihez.

Az étolajok hosszú ideje részét képezik a modern konyhának, de érdemes átgondolni a használatukat. Ha szeretnénk csökkenteni a gyulladások, szív- és érrendszeri betegségek vagy akár az oxidatív stressz kockázatát, akkor célszerű természetesebb és hagyományosabb zsiradékokhoz nyúlni. Nagyszüleink még tudták, hogy a disznózsír vagy a vaj nem ellenség, és lehet, hogy érdemes visszatérni ezekhez a gyökerekhez.

Forrás: egeszsegter.hu

SZÓLJON ÖN IS HOZZÁ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.