2023 augusztusában egy nagy meglepetés, egyben megtiszteltetés érte szerkesztőségünket. Az Egyesült Államok Kongresszusi Könyvtára felvette a Bocskai Rádió weboldalát a – főként közép és kelet-európai diaszpóra kutatását szolgáló – webarchívumába. Ez azt jelenti, hogy a Bocskai Rádió szöveges és audiovizuális tartalma a jövőben a washingtoni nemzeti könyvtár tárházának részét képezi, forrást jelenthetünk a jelen és a jövő kutatói számára. Számunkra ez csodálatos mérföldkő, felér egy kitüntetéssel. Utánajártunk a felterjesztés eredetének, így jutottunk el Daczó Zsuzsa könyvtároshoz.
A Kongresszusi Könyvtár Washingtonban található, és ez a világ legnagyobb könyvtára mind fizikai méretei, mind tárolt könyveinek és más anyagainak száma szerint. A könyvtárat eredetileg az 1800. évi kongresszus alapította, és a 19. század jelentős részében az Amerikai Egyesült Államok Capitoliumában működött. Miután az 1812-es brit–amerikai háború idején a gyűjtemény leégett, Thomas Jefferson saját gyűjteményét, 6.487 kötetet adott el a könyvtár részére. Az amerikai polgárháborút követően, a Szerzői Jogvédelmi Hivatal alapításának köszönhetően a könyvtár gyors növekedésnek indult méretében és jelentőségében egyaránt, és a 20. századra kimagasló szerepet szerzett magának mind az amerikai, mind a világi értékeinek megőrzésében. A könyvtár feladatai közé tartozik a kongresszusi tagok által felvetett kérdésekre is válaszokat írni, de a könyvtár nyitva áll a nyilvánosság előtt. Más könyvtárak, kongresszusi tagok, és a legfelsőbb bíróság bírói kölcsönözhetnek ki könyveket, de mindenki használhatja a könyvtárat.
A könyvtár jelenleg négy helyszínen működik. Legrégebbi épülete a Thomas Jefferson-épület, mely 1897-ben nyílt meg, és ez ma a könyvtár főépülete, amiben számos kiállítás is van. A John Adams-épület 1939 januárjában, a James Madison Memorial épület 1980-ban, az audio-video központként üzemelő Packard Campus pedig 2007-ben nyílt meg.
A Kongresszusi Könyvtár egy nagyon különleges könyvtár. Minden nemzet igyekszik a saját összes kiadványait egy helyen összegyűjteni, és azokat is, amiket mások írnak róluk. Ez a könyvtár egyrészt egy ilyen nemzeti könyvtár szerepét is betölti, másrészt a kongresszusnak is a könyvtára. Mint ilyen, két kutató részleg szolgálja ki őket, mindegyikben körülbelül 400 ember dolgozik, és évente sok száz tanulmányt készítenek a kongresszusi tagok kérdéseire válaszolva. A jogi kutató intézet nyilván jogi kérdésekre válaszol, a CRS-nek nevezett részleg pedig az összes többi terület szakértőinek segítségével készít tanulmányokat, például a gazdaság, környezetvédelem, nemzetközi kapcsolatok, és egyéb területekről. Évente sok száz tanulmányt, összefoglalót, és tájékoztatót készítenek az alsó és a felső ház törvényhozóinak a kéréseire, amelyeket a törvényhozók többnyire titkosítanak. A Kongresszusi Könyvtár abban is különbözik más nemzeti könyvtáraktól, hogy itt található a Szerzői Jogvédelmi Hivatal Copyright Office is. Míg más nemzeti könyvtárak általában köteles példányokat kapnak, mert törvény van rá, hogy a kiadóknak és a nyomdáknak minden nyomtatott anyagból le kell adni valahány példányt, az Egyesült Államokban ez másképpen működik. A Kongresszusi Könyvtár a Szerzői Jogvédelmi Hivatalon keresztül kapja meg az anyagai nagy részét. A könyvtár egyébként nem csak könyveket és folyóiratokat gyűjt, hanem rajzokat, fényképeket, tervrajzokat, kottákat, térképeket, földgömböket, híres amerikaiak kéziratait, az összes rádióban és tévében közvetített műsort is tárolja, és van egy veteránokkal készített interjú gyűjteménye is. Nem utolsó sorban maga is készít és terjeszt anyagokat vakok és nehezen olvasók számára az Egyesült Államokban mindenki számára akinek erre szüksége van NLS.
Külföldi anyagokat leginkább a második világháború óta gyűjt a könyvtár, de rengeteg magyar anyagot szerzett be már a 19. században is, mivel már akkor is voltak magyar cserepartnereik, például a Tudományos Akadémia és a parlament.
A Kongresszusi Könyvtár természetesen igyekszik az amerikai magyarokról is anyagokat gyűjteni. Szeretnénk az összes könyvet, folyóiratot, beszerezni, és gyűjtjük a fényképeket, audió illetve videó anyagokat, újabban pedig archiváljuk aktív szervezetek weboldalait is.
Természetesen magyarok is dolgoznak az intézményben, mivel sok a feladat az beszerzés körül, évente néhány ezer könyvet is katalogizálni kell, például az összes magyar nyelven megjelenő jogi anyagot. Sok száz különböző magyar folyóiratot is beszerzünk, tulajdonképpen az összes tudományos és művészeti kiadványt, a legfőbb napilapokat, és statisztikai kiadványokat is. Természetesen előfizetünk adatbázisokra is, és segítünk az olvasóknak megtalálni az ingyen elérhető forrásokat is.
Engem két és fél évvel ezelőtt vettek föl ide. Nem kerestem akkoriban állást, de megláttam egy hirdetést, amiben olyan munkatársat kerestek, aki tud magyarul, meg románul is, és amerikai állampolgár, mert ez egy közalkalmazotti állás. Nekem kutatási hátterem van, könyvtárosi nem volt, de szerencsémre a jelentkezők közül engem választottak. Azóta az én feladatom az általános tájékoztatáson kívül a román és a magyar nyelvű anyagok állománygyarapítása. Én válogatom ki azt, hogy a könyvtár mit kér, milyen könyveket, térképeket, atlaszokat, folyóiratokat, adatbázisokat szerezzen be, és milyen weboldalakat archiváljunk. A tájékoztatási munka azt jelenti, hogy segítek anyagokat megtalálni akár megvannak azok a könyvtárunkban, akár máshol találhatók meg. Rengeteg kérdést kapunk, amiket az interneten levő Ask a Librarian oldalon keresztül, néha telefonon, e-mailben, illetve természetesen személyesen tesznek fel – mesélte el Zsuzsa. A Kongresszusi Könyvtár munkatársai a rendelkezésre álló, több mint ezer adatbázisnak köszönhetően egykori könyvek, felvételek, telefonkönyvek által a betérőnek nagy segítséget tudnak nyújtani tudományos munkájában, vagy akár családfa-kutatásban. Megtudtuk Zsuzsától, hogy magyar vonatkozású anyagokat a legkülönbözőbb nemzetiségű emberek kutatnak. Van, aki a világ másik tájáról érdeklődik. Nem csupán az amerikai állampolgárokat szolgálja ki a könyvtár, hanem bárkit, aki kérdez (és a kérdését lehetőleg név, évszám, kiadó, témakör, korszak, vagy bármi egyéb információval konkretizálja). Azért van szükség pontos paraméterekre, mert a 20 olvasóterem 176 millió anyagában kell eligazodnia a mkönyvtárosoknak a kérés alapján. A könyvtár igyekszik mindenből csak egy példányt tárolni, mert így is rengeteg anyaguk van, aminek a légkondicionált tárolása is pénzbe kerül. Mivel csak egy példány van szinte mindenből, nem vihetik el az emberek a számukra érdekes forrást, de a könyvtár olvasótermeiben ingyen használhatják, beszkennelhetik, vagy fénymásolhatják. Ami talán a legtöbb látogatót meg szokta lepni: mindez az amerikai kormány ingyenes szolgáltatása, a közintézményben való böngészés, kutatás, szkennelés, fénymásolás, rendezvény-, múzeum-, kiállításlátogatás mind ingyen van. Azoknak, akik nem tudnak eljönni a könyvtárba, könyvtárközi kölcsönzéssel tudunk eljuttatni anyagokat a világ bármely tájára. Adatbázisokat nem tudunk kölcsönözni, de kérésre letöltünk és elküldünk cikkeket.
A Kongresszusi Könyvtár egyik aktuálisan futó projektjének a célja, hogy a Kelet-Európából érkezett diaszpóra csoportoknak az anyagait minél teljesebben begyűjtse, digitalizálja, és rendszerezze. Ebbe természetesen beletartoznak az Amerikába emigrált magyarok is. Sajnos vannak hiányok mind a folyóiratokban, mind a kalendáriumokban, mind a könyvekben, és mi mindenre kíváncsiak vagyunk: kéziratokra, fényképekre, térképekre, hanganyagokra, szinte bármire ami a magyar közösséggel kapcsolatos. Ha ezeket annak idején, amikor kiadták, nem küldte el a szerző vagy a nyomda, akkor sajnos jó eséllyel nincs meg.
Ezért tisztelettel kérjük a kedves olvasókat, segítsék az intézményt azzal, hogy felajánlanak saját magángyűjteményükből olyan anyagokat, amelyek a jelen és jövő kutatói számára hasznosak lehetnek, az új generáció számára pedig egy kötelék lehet majd felmenői irányába. A könyvtár munkatársai nagy szívvel vennék ezeket a megkereséseket, hogy közösen kiderítsék, miből van hiány az állományukban. Az érdeklődők megkereshetik Daczó Zsuzsát könyvtárost emailben zdaczo@loc.gov telefonon (202) 707 0583 vagy a honlapon keresztül: https://ask.loc.gov/europe
Nagy elismerés szerkesztőségünk számára, hogy a munka, amit végzünk, az nem csak számunkra szívügy, hanem a világ legnagyobb könyvtára is elismeri. Sőt, kutatásra érdemesnek tartja.
További képek a Kongresszusi Könyvtárról.
Dorgay Zsófia
Ha tetszett ez a riport, esemény összefoglaló, kérjük, támogassa a Bocskai Rádiót működtető Magyar Média Alapítványt. Számítunk az önök nagylelkűségére! Évi 52 dollár, azaz heti 1 dollár sokat jelent a külhoni magyar média működésében!