Jó zene, elegáns tánc, meghitt találkozások – az április 26-án megrendezett clevelandi cserkészbál idén is méltóképp idézte fel a régi magyar hagyományok szellemiségét. A 170 vendég között ott voltak az első bálozók, a rég nem látott barátok és ismerősök, valamint olyan cserkészvezetők is, akik generációk óta formálják és munkájukkal építik a közösséget. Csajka Tamás kollégánk helyszíni riportjaiból szemezgettünk. 

YouTube player

A bál díszvendége Dr. Mártonffy Balázs, Magyarország chicagói főkonzulja volt, aki beszédében kiemelte a diaszpóra cserkészmozgalmának jelentőségét: „A cserkészet az egyik legfontosabb intézmény, amely összetartja a magyarságot szerte az Egyesült Államokban. Olyan eszmék, értékek és minták mentén szerveződnek ezek a közösségek, amelyek nemcsak a múltat, hanem a jövőt is formálják.” Hozzátette, nagy megtiszteltetésként élte meg a meghívást, és külön elismeréssel beszélt Lendvai-Lintner Imre munkásságáról, akit a szervezők életre szóló Csodaszarvas-díjjal tüntettek ki.

„Amit évtizedek óta teszünk a közösségért, azt itt számon tartják. Ez a bál számomra mindig otthont jelentett” – fogalmazott az életműdíjjal elismert cserkész vezető, aki hosszú éveken át koordinálta a Külföldi Magyar Cserkészszövetséget, és akinek köszönhetően számos program és kapcsolat jöhetett létre a világ magyarsága között. A közönség vastapssal köszönte meg Lendvai-Lintner Imre eddigi áldozatos szolgálatát.

Az est egyik legjobban várt mozzanata természetesen a nyitótánc volt, amelyet két első bálozó pár mutatott be, őket követték a másodbálozók – összesen nyolc pár lépett a táncparkettre, ezzel is továbbadva a bál hagyományát a fiatalabb nemzedéknek. A zenét idén is a közkedvelt Hepcat Revival swing zenekar szolgáltatta, akiknek köszönhetően tele volt a táncparkett.

ReklámTas J Nadas, Esq

A szervezők mindig gondosan ügyelnek arra, hogy a tradíciók mellett új elemekkel is meglepjék a vendégeket, különösen a fiatal generáció tagjait. Idén például “Photo booth” (Selfiegép), tombolasorsolás és értékes nyeremények tette színesebbé az estét. Az esemény bevételét teljes egészében közösségi célokra fordítják: a clevelandi cserkészház és a Teleki Pál Cserkésztanya felújítása szerepel az elsődleges tervek között. A bál szervezésében kulcsszerepet játszott többek mellett Gulden Julianna munkája: „Nagyon jó a hangulat, tele van a táncparkett, a fiatalok is élvezik a swing zenét. (…) A szervezőcsapat lelkes és jól összehangolt, élükön Megyimóri Marikával, aki igazi háziasszonyként vezeti a közösségi eseményeket. Nem vagyunk sokan, de lelkesek vagyunk”.

Vajtay István és felesége, Gabriella közel négy évtizede járnak Clevelandbe, egészen különleges és személyes élményeket őriznek a cserkészbálokról: „Az 1988-as New York-i cserkészbálon jegyeztem el Gabit, és azon az estén nyertünk a tombolán két budapesti repülőjegyet. Nekünk a cserkészet nemcsak élményt, hanem életre szóló kapcsolatokat jelent.”

Mindketten vallják, a közösség jövője az aktív cselekvésen is múlik. István két hónappal ezelőtt – Lendvai-Lintner Imre leköszönésekor – állt a Külföldi Magyar Cserkészszövetség élére: „Tudtam, hogy sok munka lesz, de csak most érzem igazán, mennyi feladat és felelősség jár ezzel a szereppel. Ez mégis olyan munka, amit mindig szívvel-lélekkel fogok végezni.”

A bál megszólaló vendégei megerősítették: a cserkészet egy életre szól, és ez egy olyan élő közösség, ahol a hagyomány nem teher, hanem örökség.

Dorgay Zsófia

Ha tetszett ez a riport, esemény összefoglaló, kérjük, támogassa a Bocskai Rádiót működtető Magyar Média Alapítványt. Számítunk az önök nagylelkűségére! Évi 52 dollár, azaz heti 1 dollár sokat jelent a külhoni magyar média működésében!

Támogatom!

SZÓLJON ÖN IS HOZZÁ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.