Pataki Ildikó – 2023-as megválasztása óta – nagy hangsúlyt fektet arra, hogy a lehető legtöbb államba eljusson és személyes barátságokat alakítson ki a közösségi vezetőkkel. Vallja, nincs az a sikeres Zoom-meeting, ami pótolni tudja a személyes kommunikáció varázsát. Az év végén először járt Clevelandben, mi pedig meginvitáltuk a Bocskai Rádió stúdiójába, hogy a diaszpórát érintő legaktuálisabb témákról kérdezzük.
A magyar diaszpóra számára a kulturális hagyományok megőrzése kulcsfontosságú, ugyanakkor nem kevés kihívást rejt magában. Pataki Ildikó szerint a problémák mindenhol hasonlóak: az idősebb generáció fokozatosan visszavonul, miközben új közösségek szerveződnek. „Megfelelő programokkal megszólíthatók az emberek” – fogalmazott.
A clevelandi Magyar Kongresszus kerekasztal-beszélgetésén Pataki rámutatott: a fesztiválok nemcsak a magyar közönség számára vonzóak, hanem az amerikaiak figyelmét is felkeltik, így tágul a magyar kultúra ismertsége. A nyugati parton azonban nehezebb helyzet alakult ki a COVID-járvány óta, mivel kevesebb magyarországi művész látogat el a régióba. Ennek kezelésére Pataki egy olyan hálózat felállítását javasolta, amely lehetővé tenné a művészek több helyszínen való fellépését. A magyar nyelvű események fontosságát kiemelve hangsúlyozta, hogy a magyar nyelv érzelmi köteléket jelent, ezért nem célra vezető minden esetben angolra váltani a programok során. A magyar zene, tánc, a gasztronómia ízei mind a közösségi összetartozás eszközei – mondta.
Az amerikai magyar közösség fenntartásában fontos szerepet játszanak az olyan programok, mint a Kőrösi Csoma Sándor Ösztöndíjprogram (KCSP). A fiatal KCSP-ösztöndíjasok jelenléte érezhető lendületet ad a helyi közösségeknek – emelte ki Pataki, hozzátéve, hogy a néptáncos ösztöndíjasok tudása és közösségszervező ereje különös népszerűségnek örvend a diaszpóra városaiban. Természetesen mindannyiuk igyekezete értékelendő, megállják a helyüket azon a területen, ahová delegálva lettek. Jelenleg 22 KCSP-s – köztük van sok cserkész, néptáncos, pedagógus, médiaszakember – segít előmozdítani a magyarság élénk közösségi életét az Egyesült Államokban.
A Diaszpóra Tanács ülésén minden regionális elnök rövid beszámolót tartott. Az amerikai közösség nevében Pataki megköszönte a Magyar Kormány támogatását, amely évek óta töretlen, és támogatások, ösztöndíjak formájában segítik a diaszpóra fennmaradását.
A Diaszpóra Tanács megnyitóját a megemlékezésnek szentelték, hiszen a diaszpórában tevékenykedő, ahhoz bármilyen formában kötődő embereket egyaránt megrázta idén ősszel Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős államtitkár tragikus és váratlan halála. Ildikó hozzátette: Ő egy olyan ember volt, akit mindenki szeretett és elfogadott, és ő mindenkivel tudott beszélni. Egy hidat tudott képezni Magyarország a külhoni magyarok és a diaszpóra között, és egy nagyon nagy veszteség, úgy gondolom, ez a magyarok számára. Potápi utódja Nacsa Lőrinc lett, akinek volt alkalma az említett eseményen személyesen bemutatkozni a tanács tagjainak.
Pataki Ildikó az interjú végén kifejezte háláját az aktív magyar közösségek iránt, amelyek a magyar kultúrát és nyelvet továbbadják, lendülettel töltve meg a következő év tervezett munkáját: A vezető sem ér semmit, ha nincs mögötte egy erős közösség – fogalmazott, hozzátéve, hogy a kitüntetések is a közösségek elismerését jelentik. Szerinte azok az emberek, akik az idei Magyar Kongresszuson, akár más alkalmak keretein belül díjazottak lettek, a közösség tartópillérei. Ha ezeket a tartópilléreket kihúzzuk, akkor bizony ez az épület megdől. A következő üzenetet intézte a hallgatókhoz: Hálás vagyok azért, hogy ilyen sok jó ember van a magyar közösségben, akik hajlandóak vinni a mi ügyünket, és terjeszteni a mi gyönyörű magyar nyelvünket, és köszönöm mindenkinek, hogy ilyen keményen dolgozik.
Dorgay Zsófia
Ha tetszett ez a riport, esemény összefoglaló, kérjük, támogassa a Bocskai Rádiót működtető Magyar Média Alapítványt. Számítunk az önök nagylelkűségére! Évi 52 dollár, azaz heti 1 dollár sokat jelent a külhoni magyar média működésében!