Zsúfolásig megtelt a Magyar Múzeum február 9-én, a szombat délutáni előadássorozat ez évi első összejövetelén. A tavaszi szezon nyitó előadását Papné Dr. Bús Enikő, a Cleveland State Egyetem idei Fulbright-ösztöndíjas oktatója tartotta a magyar népszokásokról.

Sok érdeklődőt vonzott a téma, ami azt bizonyítja, hogy a clevelandiek ápolják a hagyományaikat. Sokféle vidékről érkeztek új hazájukba, ahol identitásuk alapját képezi a felmenőiktől örökölt szokások megtartása. Az újabb generációk életében azonban ez már máshogyan van jelen, s azokhoz a viszonyokhoz adaptálódik, amelyekben élünk. Így van ez a kulturális kincsekben gazdag Kárpát-medencében is, eltávolodva tőle pedig fokozottan érvényes a tradíciók átalakulása, modernizálódása. A számunkra kedves, vagy a családunk által jobban őrzött szokásokat megtartjuk, átveszünk hozzá újakat, és a múlt tanulmányozása, az eredet fenntartása kutatómunkát és elkötelezett életmódot jelent. Biztos vagyok benne, hogy néprajzosok és szociológusok az amerikai magyar diaszpóra hagyománytörténetét elemezve egy egészen sajátos képet festenének a múltról és a jelenről.

Papné Dr. Bús Enikő előadása a Magyar Múzeumban

Az idő központi eleme volt Papné Dr. Bús Enikő előadásának is. A bevezetőben az idő strukturálásáról beszélt, a régi ember azon igényéről, hogy a nappalok és éjszakák, valamint az évszakok változása alapján számon tudja tartani az idő múlását. Mesélt a hónapok elnevezéséről, és arról, hogy a sötétségtől és az ismeretlentől való félelem hogyan hatott a (rontás elleni és a szerencsét hozó) rítusok kialakulására, amit természetesen az évszakokhoz köthető tevékenységek is meghatároztak. Közösségi életet élni akkor tudtak az emberek, amikor nem volt sok munka, ezért a népi hagyományok és szokások bemutatását Enikő a sűrűbb, téli időszakkal kezdte, amely egyben az évkezdés ideje is. Alapos felkészültséggel, élvezetesen adott elő, gazdagon illusztrálva mondandóját nemcsak képekkel, hanem személyes történetekkel is.

A népművészet pedig hálás téma, sokféleképpen tudunk benne kalandozni, és adott a lehetőség, hogy fotókkal, dokumentumokkal ábrázoljuk. Enikő kiválóan élt is ezzel, és egy változatos, szép, színes vetítést állított össze, amely egyszerre volt hagyományos és a mai szemnek is tetszetős, modern. Az adventi szokásoktól indultunk, a Mikulás, a Luca-nap, a karácsony és az újév következett, majd a Vízkereszt és a házszentelés után elérkeztünk a farsanghoz, amelynek időszakában éppen vagyunk. A mohácsi busójárás és karnevál bemutatása kiemelkedett az előadásból, amit egyrészt a filmes bejátszás tett életszerűvé, másrészt az előadó saját élményei hozták számunkra közel.

ReklámTas J Nadas, Esq
Enikő előadás közben

Ezután a különböző télűző és időjárásjósló szokások ismertetése keltett derültséget. És valóban, milyen érdekes rácsodálkozni arra, amit Enikő is kiemelt, hogy mi magyarok mennyire nem szeretjük a telet és a hideget. Fel is melegedett a szívünk, amikor a húsvéti ünnepkörhöz érkeztünk, majd a pünkösdi királyválasztás és a nyár végi új kenyér után visszaértünk a szürethez, de abból sem a közelgő télre, hanem az újborra és a mulatozásra figyeltünk. Nem foglalkoztunk viszont a térképpel, a szokások tájegységek szerinti eltéréseivel, koncepciója szerint ugyanis Enikő a mai Magyarország fiataljainak jelenéből tekintette át a hagyományokat, a mostból fejtve vissza a múltat, nagyanyáink szokásai nyomán elemezve a katolikus tradíciót, rámutatva annak ősi, pogány kori gyökereire.

Jó hangulatban, jó társaságban

Jó hangulatban telt a délután, és örömteli volt látni olyanokat is, akikkel más rendezvényeken ritkán találkozunk. Enikő kiérdemelte a figyelmet és a sikert. Profi előadó, végig kontaktust tudott teremteni a 70 főnyi hallgatósággal, és látszik rajta, hogy szereti, amit csinál. Legközelebb március 6-án este tart workshopot a cserkészházban, ahol az érdeklődők gyakorlati ismereteket szerezhetnek a magyar nyelv helyes szóbeli és írásbeli használatához.

A teljes előadás megtekinthető az alábbi linken:

A szerző rádiónk Kőrösi Csoma Sándor Program ösztöndíjasa.

Previous articleAz amerikai szenátus illetékes bizottsága megszavazta Trump jelöltjét az igazságügyi tárca élére
Next articleTámogassa idén is a Bocskai Rádiót!
Miklós Melánia
A Bocskai Rádió Kőrösi Csoma Sándor Program ösztöndíjasa 2018/19-ben. Rádiós és újságírói tapasztalataival 9 hónapig segítette munkánkat. Színvonalas eseménybeszámolóival, interjúival, esszéivel gazdagította írott és rádiós anyagainkat. Részt vett a Cserkész Rádió és TV szerkesztésében, a Duna TV számára készített riportok készítésében, valamint Diaszpóra hírek és Clevelandi emlékek témában saját rovatokat indított. Ötletéből született meg az 56-os karácsonyi emlékek háromrészes filmes riport. Színházi és dramaturgi tapasztalataival hozzájárult a nemzeti ünnepek méltó clevelandi megünnepléséhez az október 23-i és március 15-i műsorok összeállításával. A Bocskai Filmklub első évadának szakmai szervezője volt.

SZÓLJON ÖN IS HOZZÁ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.