2023. augusztus 1.-én a Kongresszusi Könyvtár (United States Library of Congress) értesített, hogy a Bocskai Rádió weboldalát (https://www.bocskairadio.org/) érdemesnek találja, hogy része legyen a közép és kelet európai amerikaiak hangja web archívumnak. A könyvtár a Bocskai Rádió weboldalának tartalmát a jelen és jövő kutatói számára szeretné megőrizni, mert úgy látja, hogy a weboldalunk tartalma történelmi adatként szolgál számukra.
Ez a tény egy nagy elismerés a Bocskai Rádió szerkesztői számára, hogy a munka, amit végzünk az nem csak számunkra fontos, hanem a világ legnagyobb könyvtárának is. Ugyanakkor ez minden támogatónk felé is visszaigazolás, hogy anyagi és szellemi támogatásuk jó helyre került és ezzel a diaszpóra örökségének megmaradását is támogatták.
De mi is a Kongresszusi könyvtár? A könyvtár az Amerikai Egyesült Államok nemzeti könyvtára, mely Washingtonban található négy épületben. Ez a világ legnagyobb könyvtára mind fizikai méretei, mind tárolt könyveinek, dokumentumainak száma szerint. A könyvtár az 1800. évi kongresszusra épült, és a 19. század jelentős részében az Amerikai Egyesült Államok Capitoliumában működött. Miután az 1812-ben folyó brit–amerikai háború idején gyűjteményének legnagyobb része elpusztult, Thomas Jefferson saját gyűjteményét, 6487 kötetet adott el a könyvtár részére. A század közepétől az amerikai polgárháborút követően a könyvtár gyors növekedésnek indult méretében és jelentőségében egyaránt. A 20. századra kimagasló szerepet szerzett magának az értékek megőrzésében. A könyvtár elsődleges küldetése, hogy a kongresszusi tagok által felvetett kérdéseket kutassa. Bár a könyvtár nyitva áll a nyilvánosság előtt, csak könyvtártagok, kongresszusi tagok, a legfelsőbb bíróság bírói és más magas rangú hivatalnokok nézhetnek bele a könyvekbe. A könyvtár négy helyszínen működik. Legrégebbi épülete a Thomas Jefferson-épület, mely 1897-ben nyílt meg, a könyvtár főépülete. A John Adams-épület 1939 januárjában, a James Madison Memorial-épület 1980-ban, az audio-video központként üzemelő Packard Campus pedig 2007-ben nyílt meg. (Wikipedia)
A Bocskai Rádió weboldalának tartalma ennek a könyvtárnak lesz része a jövőben. Elsőként arra voltam kíváncsi, hogy a Bocskai Rádióhoz hasonlóan milyen más magyar weboldalak vannak ott archiválva? A keresés a weboldalon elég egyszerűnek bizonyult. A web archívumok kategóriában 30 magyar nyelvű oldalt találtam és ebből 3 az amerikai kontinensen szerkesztett és működtetett weboldal.
Első weboldalként jelent meg a Magyar Emberi Jogok Alapítványának (HHRF) egy régi weboldala. Az alapítvány a korai években nagyon sok szervezetnek nyújtott webtárhelyet, így az Új Szó felvidéki újságnak is.
A HHRF weboldala ma is működik új külalakkal, de nem tudtam megállapítani, hogy a régi tárhelyen működő al-weboldalakat megmentették-e vagy nem. A régi link ma nem működik, így itt is látszik, hogy szükség van a Kongresszusi Könyvtár archiváló munkájára. Az Új Szó-t 2001-ben kezdték archiválni. Az Új Szó egy új domain név alatt müködik ma. (https://ujszo.com/)
A következő weboldal az Amerikai Magyar Református Egyesület (Hungarian Reformed Federation of America – HRFA) mely szervezet megszűnt így a weboldalának csak egy részlete érhető el a Kongresszusi könyvtárban. Az egyesületnek a weboldalát 2011-ben kezdték archiválni.
A harmadik The Budapest Beacon online újság, amelyik ma is elérhető teljes terjedelmében, de 2018. április 13-tól nem frissült új tartalommal, megszűnt a szerkesztősége. 2014-től kezdték archiválni a Kongresszusi Könyvtár szerverein is.
A Bocskai Rádió mérföldkövei – elismerései: A Bocskai Rádió szerkesztőségének számára ez a hivatalos értesítés egy igazi mérföldkőnek számít és felér egy kitüntetéssel. Éppen ezért hadd soroljam fel azokat az eredményeket, kitüntetéseket amelyet a rádió és munkatársai kaptak az elmúlt években:
- 2016 I. helyezés Kulturális Magazin Kategóriában – Történelem dióhéjban – Rádiós Korrektúra: A Hangok Versenye (Bödők Gergely, Tálas Tünde és Hargitai István)
- 2018 Magyar Arany Érdemkereszt – Magyarország Köztársasági Elnöki Hivatal (Molnár Zsolt)
- 2021 Szent István medál – Külföldi Magyar Cserkészszövetség – (Molnár Zsolt)
- 2022 Csodaszarvas díj – Cserkész Barátok Köre (Bocskai Rádió)
- 2022 Elismerő kitüntetés – Amerikai Magyar Szövetség (Molnár Zsolt)
- 2022 Tiszteletbeli clevelandi díszpolgári kitüntetés – Ohiói magyarországi tiszteletbeli konzuli Iroda (Dorgay Zsófia)
Itt szeretném megemlíteni a WJCU 88.7 FM anyarádió éves kitüntetéseit is, amellyel díjazta az önök anyagi támogatását az elmúlt 39 évben a Radiothon adománygyűjtések alkalmával. Mi is ezúttal köszönjük az önök folyamatos támogatását, mert hallgatóink nélkül ezeket az eredményeket nem érhettük volna el.
Molnár Zsolt
igazgató, Bocskai Rádió