5 amerikai nagyváros, 40 táncos, 5 zenész, 70 perc varázslat, több 100 állva tapsoló néző, 1 közös történelemi múlt…

Az Angyalföldi Vadrózsa Táncegyüttes a 40 éves Bocskai Rádió meghívására 2024. október 25-én érkezett Clevelandba, turnésorozata 3. állomására, hogy bemutassa Legacy című grandiózus műsorát, mely az 1956-os forradalom és szabadságharc emléke előtt tiszteleg a néptánc és zenei kultúra nyelvén. A budapesti csapat Magyarország nem hivatásos együtteseinek élvonalába tartozik. Repertoárjukban a Kárpát-medence egész területéről származó autentikus koreográfiák mellett megtalálhatóak kortárs darabok is, melyek közül már többet nekem is volt szerencsém látni egy-egy verseny vagy fesztivál alkalmával.

A Vadrózsa Táncegyüttes és vendégfogadói a clevelandi Szent Imre-templom előtt

Az ínycsiklandozó finom falatok mellett magyar zászlót lengetve várták a csapatot a Cserkészházban. Én is egy busszal érkeztem velük a városba, és mondanom sem kell, mennyit jelentett ez a fajta kedves fogadtatás a táncosoknak. Még le sem szálltak a buszról, de már otthon érezték magukat. A rövid, de annál tartalmasabb városnéző sétát követően egy amerikai halloweeni hangulatot idéző táncház forgatagába csöppentek. Több láda jelmez közül izgatottan válogattak, keresve a megfelelő kiegészítőket a tökéletes szett összeállításához, hogy különleges élményt nyújtsanak a gyerekeknek. Este, a táncházat követően boldogan pattantak a clevelandi családok autóiba, akik örömmel látták vendégül a vadrózsásokat saját otthonaikban. A rideg és rendkívül szűkös szállodai szobák után felüdülés volt a táncosoknak egy kandalló melletti fotelben elfogyasztott reggeli kávé vagy éppen tea lehetősége.

Bár oldalakat tudnék még írni a péntek délutáni Erie-tó partján tett kirándulásról, vagy a közös étkezésekről, térjünk át az előadás napjára, október 26-ára. Sokat hallottam a darabról a magyarországi bemutatót követően, a híre megelőzte a műsort. Alig vártam, hogy a saját szememmel láthassam azt, amiről az ismerőseim meséltek. Komoly előkészületekkel indult a délelőtt a John Carroll Egyetem Kulas színháztermében. Hangtechnikai és zenekari beállás, fénypróba, díszletépítés, színpadi próba, hajfonás, viseletek bekészítése, és még sorolhatnám a szokásos nagyműsor előtti teendőket, de egy Vadrózsához hasonló rutinos együttesnek ez már gyerekjáték. Az este 6 órakor kezdődő előadás ceremóniamesteri feladatait dr. Mészáros Andrea, az Egyesült Magyar Egyletek elnöke és a John Carroll Egyetem egykori diákja vállalta. Az esemény díszvendégeként köszöntötték Aradvári Lászlót, a Chicagói Főkonzulátus közösségi diplomatáját, valamint Dr. Brent Brossmant, a Tim Russert Department of Communication tanszék – melynek része a WJCU rádió és egyben a Bocskai Rádió is – vezetőjét. Nt. Tóth Péter, a Bocskai Rádió református adásainak szerkesztője pedig Arany Érdemkereszt kitüntetésben részesült. A protokolláris részt a Szent Imre Római Katolikus Templom pásztora, Bóna Richárd atya áldás kérése zárta. Fundák Kristóf, az együttes művészeti vezetője és rendező koreográfusa is üdvözölte a közönséget, majd átadta a szót az Angyalföldi Vadrózsa Táncegyüttes szólista táncosának, a Clevelandban született és nevelkedett Pigniczky Kevének, hogy szóljon pár szót a magyar közösséghez. A színpadi műsort a Clevelandi Cserkész Regös Csoport kisterenyei koreográfiája nyitotta, melyet szünet nélkül követett a várva várt Legacy nyitánya.

ReklámTas J Nadas, Esq
A Bocskai Rádió munkatársai a 40. jubileumi ünnepségen

Szívbe markoló, megható pillanatok, gyönyörű színpadi képek, zseniális koreográfiai megoldások, látványos díszletek, lendületes, magas színvonalú táncok – talán ezekkel a szavakkal jellemezném röviden a látottakat. A műsor nem csupán tökéletesen eltáncolt koreográfiák egymás utáni bemutatása volt, hanem színpadi kötésekkel, énekekkel, zenekari számokkal összefűzött, emberi sorsokat megjelenítő történetek csordultig töltve mély érzésekkel. Azt gondolhatnánk, hogy „csak” sétálni a színpadon vagy egyhelyben ütni egy dobot egyszerű, nincs abban semmi feladat, pedig tapasztalatból mondom, hogy igenis van! Ezeket a részeket kell igazán megtölteni szívvel, lélekkel, érzésekkel, úgy, hogy a színházterem utolsó sorában is borsózzon a háta a nézőnek. És ez sokszor sokkal nehezebb feladat, mint eltáncolni egy kalotaszegi legényest, vagy egy dél-alföldi csárdást. De ha már a dél-alföldi koreográfiánál tartok, külön dicséret illeti a lányokat, akik papucsban járták, és egy lábbeli sem vesztette el gazdáját a színpadon.

Vadrózsa Táncegyüttes lánykara

Ugyan nem láttam, hogy pakoltak a turnéra, de biztos vagyok benne, hogy nem kis fejtörést okozott a rengeteg viselet, kellék, csizma, kalap szállítása. Hisz abból is volt bőven, még akkor is, ha jó pár kiegészítővel segítették őket az itteni csapatok. Szeretném kiemelni a színpad felett lógó emberi alakot formáló ballonkabátos sziluetteket, mint a Magyarországról kivándorolt lelkek szimbólumát, amely egyfajta emlékeztetőként lógott még a boldog, vidám tyukodi, vagy éppen sóvidéki koreográfiák felett is. A tiszta és többszólamú ének óriási kincse lehet bármilyen műsornak: Fundák-Kaszai Lili tanítványai méltán híresek tökéletesen elénekelt a cappella számaikról. A lányok Borvirágos asszonyok című koreográfiája volt az egyik kedvencem, és valószínűleg nem voltam vele egyedül, mert ez a rész kapta a legnagyobb tapsot a Zagyva Banda zenekari átkötőszáma mellett.

Az Angyalföldi Vadrózsa Táncegyüttes megmutatta, hogyan lehet az autentikus néptánctól kicsit elrugaszkodva, mégis valódi hagyományt, örökséget képviselni. Műsorukkal a kivándorolt magyarságnak állítanak méltó emléket. Kikapcsolódni vágyó nézőként, és táncosként is egyaránt állíthatom, hogy egy páratlan produkciót láthatott a clevelandi közösség.

A régi barátokkal, ismerősökkel való találkozás pedig külön öröm volt a táncosoknak, családtagoknak, barátoknak és nekem is.

Vasárnap délelőtt a fáradt szemek csordultig teltek könnyel. Nehéz szívvel engedtük el a csapatot a következő állomásukra, percekig integetve a busz után. Egy népes magyar közösség nevében mondhatom, köszönjük, hogy itt voltatok!

Vágvölgyi Zsófia

A szerző a Kőrösi Csoma Sándor Program ösztöndíjasa.

Képek: Vágvölgyi Zsófia, Péter Sára, Molnár Zsolt

SZÓLJON ÖN IS HOZZÁ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.