Az erdei mogyoró energiában, fehérjében, zsírokban, ásványi anyagokban, vitaminokban igen gazdag növény, melynek terméseit és leveleit egyaránt hasznosíthatjuk. Csonthéjas terményeit étkezésre, leveleit pedig teaként, borogatásként, vagy fűrdőkbe alkalmazza a népgyógyászat.
Az erdei mogyoró hatóanyagai
100 g magbél 2900 kJ-t, 690 kalóriát, 15,6 g fehérjét (fehérje tartalma sűrített állapotban van, ezért ajánlott jól megrágni és mellé sok vizet inni, főként betegeknek!), 63,5 g zsírt, 8,7 g szénhidrátot, 3,2 g rostot, 3.5% cserzőanyagot, flavonoidokat (miricitrin), szterolokat, klorogénsavat tartalmaz. Számottevő mennyiségű B1-, B2-, C-, H- és E-vitamin, és sok értékes ásványi anyag, például kalcium, vas, réz, kálium, magnézium található benne, ezen kívül olyan enzimek is vannak benne, melyekre a sejteknek szükségük van az energiatermelésre.
Vigyázzunk!!! Magas kalóriatartalma miatt, ha többet eszünk naponta belőle egy maréknál, számíthatunk rá, hogy több plusz felesleges kilót is felszedhetünk magunkra.
Az erdei mogyoró gyógyhatásai
● Az erdei mogyoró (más csonthéjasokkal, például a mandulával, dióbéllel együtt) „agyat frissítő”, a koncentrálóképességet fokozó, egészséges rágcsálnivaló.
● A szakemberek ajánlása szerint a hetente öt-hat alkalommal fogyasztott maroknyi dió, mogyoró és egyéb magvak segítségével a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát jelentősen csökkenthetjük.
● Termését az élelmiszeripar, a gyógyászat és kozmetikai ipar is felhasználja.
● A mogyoróban lelhető zsírsavak hormonokat termelnek, fokozzák a zsíranyagcserét és támogatják az idegműködést.
● A telített zsírsavakkal ellentétben nem emelik a koleszterinszintet és nem rongálják az erek falait. Úgynevezett “jó” koleszterint (HDL) tartalmaznak, melyek a “rossz” koleszterinnel (LDL) szemben védenek a szívinfarktus és szélütés ellen.
● A mogyoró igen gazdag rostokban. A rostok védenek az elhízás ellen, mivel a jóllakottság érzését keltik azáltal, hogy a gyomor-bél-rendszerben megduzzadnak. Ezen felül serkentik a bélműködést és csökkentik a vastagbélrák kialakulásának kockázatát.
● A mogyoróban található triptofán növeli a szerotonin termelődését az agyban, így segít a depresszió legyőzésében.
● A mogyoró magas koncentrációban tartalmaz polifenolos antioxidánsokat. A p-kumarinsav csökkenti a gyomorrák kialakulásának kockázatát
● Hetente 3 dkg mogyoró vagy két evőkanál mogyoróvaj 25%-kal csökkenti az epekövek és az epehólyag betegségek kialakulásának kockázatát.
● A mogyoróvaj fogyasztásával (legalább két kanál hetente kétszer) a nőknél 58%-kal, a férfiaknál 27%-kal csökkenthető a végbélrák kialakulásának kockázata.
A mogyoróbelet a háztartásban is használhatjuk: ha a világos fabútoron lévő karcolást szeretnénk eltüntetni, be kell dörzsölni vele. (A sötét bútor hasonló, apró sérüléseinek javítására dióbelet ajánlanak.
A magas proteintartalma miatt a mogyorót sokféleképpen hasznosítják: vajként, olajként, lisztként és pehelyként. Magja finom étolajat rejt, előnye, hogy nem szárad meg és nehezen is avasodik. Az olaja mellett persze közkedvelt a pörkölt mag fogyasztásának formája is.
Bátran fogyaszthatják a cukorbetegek, ásvány- és kálium tartalma miatt, hiszen remek vértisztító!
A mogyoró levél gyógyhatásai
A mogyoró levelét gyógynövényként is gyűjtik, használják. A levél cseranyagot, flavonoidokat, triterpéneket, szterineket, illóolajat tartalmaz. Összehúzó, gyulladáscsökkentő, fertőtlenítő, izzasztó, vizelethajtó és szagtalanító hatású. Epebetegségek, bélhurut, szájüregi gyulladások, sebek, aranyér, visszerek és lábszárfekély ellenes teakeverékek egyik alkotórésze, de ajánlják önállóan is. Kozmetikumok alapanyagaként a szépipar is alkalmazza, a termésből nyert olajat és a levelét is. Teaként, ülőfürdőként, borogatásként is használják.
Ajánlott napi adagok: belsőleg 6-9 gramm levél, ill. ezzel egyenértékű kivonat.
Borogatásra, szájöblögetésre 2-3 gramm levélből 150 ml vízzel készült kivonat használandó, naponta többször.
Forrás: nepgyogyaszat.com