Minden korábbinál többen vettek részt a Magyar Örökség Fesztiválon Washingtonban. Az egésznapos kulturális eseményen felléptek a washingtoni magyar népzenei együttesek, a cserkészek, de érkeztek fellépők New Yersey államból is. Végh Sándor, a Kossuth Alapítvány elnöke elmondta, hogy évről évre egyre többeket érdekel a magyar kultúra az amerikaiak közül, és az amerikai főváros környékén élő magyarok is növekvő létszámban látogatnak el az eseményre, amelyre idén már jóval több, mint ezer ember érkezett.
Maga a Kossuth Alapítvány 2011 óta működik, alapvető missziójuk a magyar kulturális programok szervezése. De van működő nyelviskolájuk, üzemeltetnek könyvtárat. Megünneplik a nemzeti ünnepeket, tartanak irodalmi esteket, táncházakat, kerekasztal-beszélgetéseket, kézműves foglalkozásokat, filmvetítéseket. Sándor két éve áll a szervezet élén, székhelyük a washingtoni Kossuth Ház. Arra törekednek, hogy minden generációt meg tudjanak szólítani, miközben folyamatosan figyelik a közösségek igényét az új programok bevezetésénél.
A Kossuth Alapítvány vezetőségének nem titkolt célja a magyar hagyományokat az amerikaiakkal egyaránt megismertetni, kedvessé tenni. Az ún. zászlóshajó eseményük – az évente egyszer megrendezésre kerülő – Magyar Örökség Fesztivál pont ezzel a motivációval indult három évvel ezelőtt. A főszervezők ebben az évben Seres Zsuzsanna és Hargitai Krisztina voltak, illetve az a népes önkéntes csapat, akik egyébként is az alapítvány mögött állnak. A kulturális, népművészeti, gasztronómiai koncepcióban az is megfér, hogy a szervezők lehetőséget biztosítanak a helyi magyar szervezeteknek a bemutatkozásra. A standjuknál tagokat toborozhatnak, vagy személyes hangvételben ismerkednek a látogatókkal. A család minden tagja jól érezhette magát a fesztiválon, mert széles skálán mozogtak a programok: a legkisebbek kipróbálhatták a népi játékokat, az arcfestést, a csigatészta-készítést, a felnőtteknek sült a lángok, készült a túróscsusza és a lángos, közben figyelhették a népzenei produkciókat vagy éppen a magyarok népviseleteket felvonultató divatbemutatót. A mulatság része volt a közös táncház, amely művelődéstörténeti összefoglalókkal is kiegészült.
Az esemény díszvendége volt Dr. Szilágyi Péter nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkár Magyarországról. Úgy fogalmazott: az ilyen események nemcsak a magyar közösség, de a többségi nemzet tagjai számára is lehetőséget nyújtanak arra, hogy megismerjék, milyenek a magyarok. Egy ilyen fesztiválon az is látható, hogy a magyar kormány diaszpóra támogatásai miképpen hasznosulnak, hiszen a megvalósításhoz hozzájárulnak Magyarországról érkező források is.
Sokféleképp lehet mérni a rendezvény sikerét: látogatottság, közösségi média aktivitás, személyes visszajelzések. Számunkra mindezek számítanak. Azt gondolom, ha valaki először eljön és jól érzi magát, legközelebb a barátait hozza. Remélem, ki fogjuk nőni a területet és még nagyobb fesztivált tudunk majd szervezni, amit a magyar kultúránk megérdemel! – zárta szavait Végh Sándor.
Dorgay Zsófia
Ha tetszett ez a riport, esemény összefoglaló, kérjük, támogassa a Bocskai Rádiót működtető Magyar Média Alapítványt. Számítunk az önök nagylelkűségére! Évi 52 dollár, azaz heti 1 dollár sokat jelent a külhoni magyar média működésében!