Koncz Zsófia, Magyarország Kulturális és Innovációs Minisztériumának családokért felelős államtitkára nemrégiben az Egyesült Államokban – az ENSZ nők helyzetével foglalkozó bizottságának ülésén – járt, ahol bemutatta a magyar családpolitika új elemeit. Látogatása alatt találkozott az amerikai magyar diaszpóra szervezeteinek vezetőivel is, és közösen tisztelegtek a márciusi forradalom hősei előtt Washington DC-ben. Az államtitkárt Antal-Ferenc Ildikó kérdezte a Bocskai Rádió nevében.

A családok anyagi helyzetének javítása, az otthonteremtés rendszere, valamint a munka-család egyensúlyának megteremtése – az alábbi célok mindig is központi szerepet játszott a magyar kormány politikájában. Koncz Zsófia családokért felelős államtitkár nemrégiben az ENSZ New York-i közgyűlésén számos konkrét intézkedést és elért célt osztott meg a résztvevőkkel, a világ több országának családpolitikáért felelős kormánytagjával. A testület 69. ülésén kiemelt téma volt a nemek közötti egyenlőség érdekében szükséges további nemzetközi lépések ügye. Az eseményt idén kiemelt érdeklődés kísérte, mert 30 éves a nők jogaival foglalkozó Pekingi Nyilatkozat.
A családokért felelős államtitkár elmondása szerint a legnagyobb figyelmet a magyar kormány által bevezetett, a háromgyermekes édesanyákat érintő személyi jövedelemadó-mentesség kiterjesztése keltette. „A miniszterelnök úr bejelentette, hogy október 1-jétől a háromgyermekes édesanyáknak is biztosítunk életük végéig SZJA-mentességet” – emelte ki Koncz Zsófia. A változtatás célja, hogy hosszú távon egy millió édesanya élhessen adómentességgel, így segítve a családokat a gazdasági terheik csökkentésében. Koncz Zsófia szerint a családpolitikai intézkedések folyamatosan bővülnek, és az elismerés nemcsak a politikai színtéren, hanem a civil szervezetek részéről is megérkezett. „Nagyon jó volt azt látni, hogy nemcsak a családok fontosságát ismerik el, hanem érdeklődnek a konkrét intézkedések iránt is, és tényleg részletes megbeszéléseket folytattunk” – mondta el Koncz Zsófia. A beszélgetések során szóba kerültek olyan intézkedések, mint a munkahelyteremtés, a családi adókedvezmény duplázása, valamint a lakáshoz jutást segítő programok, például a babaváró támogatás.

Egy másik kiemelkedő téma az otthonteremtés volt, amely szintén komoly figyelmet kapott a tárgyalások során. „G. D. Vance alelnök úr például konkrétan említette, hogy milyen jó lenne, ha az Egyesült Államokban is lenne ilyen támogatás, és Magyarország példája gyakran felmerült a kampányokban” – tette hozzá Koncz Zsófia.
A nők mentális egészségét érintő témában említette meg a világon egyedülálló, és idén 110 éves magyar védőnői hálózatot, mely szintén kiérdemelte a nemzetközi szakemberek figyelmét és elismerését. Koncz Zsófia különösen hangsúlyozta, hogy a várandós édesanyák számára már az első pillanattól kezdve biztosított szakmai segítség, amely kiemelkedően fontos a fiatal családok számára.
A családok politikájának nemcsak Magyarország határain belül van nagy jelentősége. A külhoni magyar családok, különösen az Egyesült Államokban élők, szintén fontos szereplői a magyar nemzetpolitikai törekvéseknek. „A diaszpóra ereje óriási, és bár sokan már nem Magyarországon élnek, csodálatos módon ápolják a magyar hagyományokat és kultúrát” –

fogalmazott Koncz Zsófia, aki három évig élt az Egyesült Államokban, és fontosnak tartja a szoros kapcsolatot a diaszpórával.
A politikai kapcsolatok és együttműködések mellett Koncz Zsófia számára nagy megtiszteltetést jelentett, hogy március 15-én, a magyar nemzeti ünnepen részt vehetett Washingtonban. „Kossuth Lajos emlékét különösen fontos számomra őrizni. A választókerületemben található Monokon, ahol született, most éppen felújítjuk a szülőházát” – mondta el Koncz Zsófia, aki a Kossuth-kultusz fontosságát hangsúlyozva zárta szavait. A látogatás során Koncz Zsófia koszorúzással tisztelgett Kossuth Lajos mellszobránál. A látogatás tehát nemcsak a családpolitika, hanem a magyar történelem és kultúra nemzetközi elismertségét is elősegítette.
Dorgay Zsófia
Ha tetszett ez a riport, esemény összefoglaló, kérjük, támogassa a Bocskai Rádiót működtető Magyar Média Alapítványt. Számítunk az önök nagylelkűségére! Évi 52 dollár, azaz heti 1 dollár sokat jelent a külhoni magyar média működésében!