Május 10-én, pénteken este rajzfilmbemutató volt a cserkészházban a Bocskai Filmklub különkiadásaként. Mivel a nagyok már aznap este elindultak a tavaszi kirándulásra, a vetítésen a kiscserkészek vettek részt az aznapi foglalkozás második felében. Az előre meghirdetett eseményhez csatlakoztak néhányan, akik nem tagjai a mozgalomnak, így jó alkalom volt a cserkészettel való ismerkedésre is.

Közel ötvenen foglaltunk helyet a Szent Imre Templom dísztermében rögtönzött moziteremben, ahol színes poharakban pattogatott kukorica és egy kis üdítő is járt a filmes élmény mellé. A gyerekek rajonként, egyenruhában, fegyelmezett rendben sorakoztak fel a programhoz, de amint belemerültünk Füttyös Vilkó és barátai történetébe, egyre jobban felszabadultak. Az elején még kicsit bátortalanul jelentkeztek, amikor felvezetésként arról kérdeztem őket, hogy tudják-e, milyen állatok laknak a tóban, később azonban élénken reagáltak a látottakra.

A Lengemesék című animációs sorozat első részét vetítettük, amely az elmúlt időszak egyik legjobb magyar rajzfilmje. Pálfi Zsolt 2D-és alkotása nem véletlenül kapott számos díjat, és lett a közönség kedvence pl. a Chicagói Nemzetközi Gyermekfilm Fesztiválon is. Berg Judit kortárs író négyrészes meséjét dolgozza fel, és követi annak évszakok szerinti epizódjait. A nyárral indul, és az első rész a Nyár a Nádtengeren címet viseli. Megismerhetjük benne a Locsogó tó nádasában élő kis zöld lények, a lengék és barátaik: a békák, pókok, kacsák, siklók, nádirigók életét, és szurkolhatunk, hogy sikerüljön megvédeniük otthonukat, a Lengevárat ellenségeiktől, a harácsoktól, akik a hattyúk segítségével el akarják azt foglalni. Nem mellesleg ellopják Vilkó ötletét, aki egy tóba került műanyag palackból motoros hajót készített, de szerencsére tudja a titkát annak is, hogy miként lehet a hajóhadat ártalmatlanítani.

ReklámTas J Nadas, Esq

A főszereplővel könnyen tudunk azonosulni. Bátor, vagány fiú, aki néha megszegi a szabályokat, de jólelkű, segítőkész, mindent megtesz a barátaiért és figyel a környezetére. Az egyetlen valódi problémája, hogy nem barnul be a haja, pedig így válhatna ő is őrzővé. És ezen még a dicséret sem segít, amit a királytól kap az ország megmentéséért, ki kell várnia, hogy „megérjen” és csatlakozhasson a többiekhez. Jó tettéért cserébe viszont örök barátságot köt Táltossal, a féllábú békával, akivel részt vehetnek a következő békaderbin.

A kalandos történet, a szépen megrajzolt képi világ, az igényes zene, a jó karakterek és a nyelvi játékokban bővelkedő szöveg érdekes és szeretni való összhangot teremtenek. Ráadásul a film a természetszeretetre, a környezetünkre és a másokra való odafigyelésre irányítja a figyelmet, ami megegyezik a cserkészet alapelveivel. Ezért is ajánlottuk fel a lengemesét a cserkészeknek, bízva abban, hogy elnyeri a gyerekek tetszését. Egyetlen dologgal nem számoltunk, mivel a rajzfilm a legkisebb korosztálynak készült és korhatár nélkül megtekinthető: hogy a diaszpórában élő gyerekek nem feltétlenül a magyar mesehagyományon nőnek fel. Kétnyelvű közegben szocializálódnak, és nem beszélik egyformán jól a magyar nyelvet. A bemutatón azt tapasztaltuk, hogy nem életkor alapján izegtek-mozogtak, hanem feltehetően azokat kötötte le jobban a történet, akik otthonosabbak a magyar mesék és nyelv világában.

Abban viszont biztos vagyok, hogy a rajzfilmből mindenki megértett valamit. Hiszen itt, a szeszélyes Erie-tó partján is a nyár a legjobb évszak – amit már mind nagyon várunk –, békaderbivel, tavirózsa futóversennyel, strandolással és szabadtéri koncertekkel együtt. A vetítés után levezetésként a kiscserkészek körjátékot játszottak, majd a záróima és a himnusz előtt köszönetképpen vastapsot dobogtak nekünk a moziért. S így egy kicsit mi is cserkész lengék lehettünk.

A szerző rádiónk Kőrösi Csoma Sándor Program ösztöndíjasa.

Previous articleAz anyák napja eredete
Next articleFiatalság, reménység – a 63. Cserkészbálon jártunk
Miklós Melánia
A Bocskai Rádió Kőrösi Csoma Sándor Program ösztöndíjasa 2018/19-ben. Rádiós és újságírói tapasztalataival 9 hónapig segítette munkánkat. Színvonalas eseménybeszámolóival, interjúival, esszéivel gazdagította írott és rádiós anyagainkat. Részt vett a Cserkész Rádió és TV szerkesztésében, a Duna TV számára készített riportok készítésében, valamint Diaszpóra hírek és Clevelandi emlékek témában saját rovatokat indított. Ötletéből született meg az 56-os karácsonyi emlékek háromrészes filmes riport. Színházi és dramaturgi tapasztalataival hozzájárult a nemzeti ünnepek méltó clevelandi megünnepléséhez az október 23-i és március 15-i műsorok összeállításával. A Bocskai Filmklub első évadának szakmai szervezője volt.

SZÓLJON ÖN IS HOZZÁ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.