Múlt vasárnap ért véget a jubileumi X. Csipke Tábor a Michigan állambeli Sauk Walley-i táborhelyen. A idén is telt házas volt ez a rendezvény, Salamon József rendező és kedves felesége Andrea elmondása szerint, akikkel az utolsó esti gálaműsor előtt beszélgettünk.
Eddig ebben az évben volt a legtöbb gyerek, kb. 74, akiknek a hét minden napján a hegedű meg néptáncórák közt rengeteg szórakozási lehetőség is adódott. A felnőttekkel együtt körülbelül kétszázötven ember fordult meg a táborba a nyolc nap alatt.
Az idei meghívott zenekarok az erdélyi Heveder és a budapesti Üsztürű zenekar volt, utóbbi egyik tagjával, nevezetesen Szász Lőrinccel készítettünk egy rövid interjút, amelyben a tábori élményekről és magáról a bandáról kérdeztük.
Velük együtt érkezett három profi néptánc tanár páros is, akiknek a néptánc tanítás volt a fő feladatuk. Szintén a meghívottak között volt Navratil Andrea népdalénekes, aki énekhangjával járult hozzá a napi programok színesebbé tételéhez. Andrea először járt a Csipke táborba ezért is voltunk kíváncsiak a véleményére, amelyet egy rövid interjúban ki is fejtett.
Találtunk még másokat is, akik szintén először jártak ebben a néptánctáborba. Közülük egyik Vitos Etelka, aki egyenesen Erdélyből, csángóföldről, Gyimesből érkezett ide svájci születésű férjével Vucsics Zsigmonddal együtt. A velük készült rövid beszélgetésben arra voltunk kíváncsiak, hogy milyen benyomásokat keltettek bennük az elmúlt hét színes eseményei.
Természetesen a sok önkéntes munkának hála minden a legnagyobb rendben zajlott, látszik hogy a szervezők az előző kilenc tábor tapasztalataiból levonták a megfelelő következtetéseket.
Az idén szászcsávási csárdást és sóvidéki táncot tanultak az ide érkező minden korosztályt képviselő vendégek. A táborzáró gálaműsor számomra legfelemelőbb része az volt, amikor megjelentek a szebbnél-szebb magyar népviseletbe öltöztetett gyermekek. Kicsik és nagyok, lányok és fiúk, mindenki izgatottan várta, hogy bemutathassa a héten elsajátított tudását. Ennyi magyar gyereket én még hegedűvel a kezében nem láttam egy színpadon és főleg, amikor felcsendült egyszerre a magyar csárdás, hát az volt számomra maga a beteljesedés.
Ezekből is látszik, hogy a Csipke Tábor egy profi módon megszervezett, színvonalas, mondhatni világszerte egyik legelismertebb magyar hagyományőrző tábor. A rendezők egy rövid, frappáns kijelentéssel zárták a X. Csipke tábort:
Folytatjuk !!!