Április 4. és 6. között rendezték meg 44. alkalommal az Amerikai Magyar Oktatók Egyesületének (American Hungarian Educators Association) éves tudományos konferenciáját, ezúttal a Pennsylvania állambeli Pittsburgh-ben. Idén 7 témakörben, 2 helyszínen zajlottak az előadások, s legtöbbjük az irodalom- és kultúratudományok, a neveléstudomány és a politikatörténet területeivel foglalkozott. A 3 napos esemény az amerikai felsőoktatásban dolgozó magyar származású tanárok szakmai találkozója, de részt vesznek rajta magyar témával foglalkozó amerikai előadók és magyarországi szakemberek is.

Pittsburgh, a hidak városa

A 2019. évi AHEA-konferencia az identitás kérdését helyezte középpontba: Magyar, európai, globális? (Identity: Hungarian, European, Global?) címmel, amit a nyitó napi filmvetítés könnyedebb formában vezetett fel. Fekete Ibolya Anyám és más futóbolondok a családból című filmjével indult ugyanis a program, amely egy család költözéseinek nyomán az egész 20. századi magyar történelmet, és annak a generációk életére gyakorolt hatását is bemutatja. A filmről az esemény díszvendége, Kenyeres János, az ELTE Angol-Amerikai Intézetének igazgatója, habilitált egyetemi docens tartott szakmai beszélgetést. Elmondása szerint a konferencia résztvevői körében is nagy tetszést aratott a filmes családregény, csakúgy, mint a clevelandi filmklubon (ld. írásunkat IDE kattintva). A professzor vendégtanárként jelenleg magyar irodalom, film- és kultúratörténetet tanít a Torontói Egyetemen, szakterülete pedig az angol és kanadai irodalom- és filmelmélet. Emellett foglalkozik a kanadai bevándorló irodalommal is, főként a magyarral, amelyről hamarosan egy könyvet készül megjelentetni. Főszónokként ő tartotta a 44. konferencia nyitó előadását, amelyben a magyar identitás irodalmi megjelenési formáit mutatta be, a romantika korától egészen napjainkig.

Interjú dr. Kenyeres Jánossal, az ELTE Angol-Amerikai Intézetének igazgatójával

Dr. Kenyeres János egyetemi docenssel, aki jelenleg a Torontói Egyetem vendégoktatója, a 44. AHEA-konferencián készítettünk interjút. A szakmai találkozó díszvendégeként előadásában a magyar identitás irodalmi megjelenési formáit mutatta be, erről beszélgetett vele rádiónk KCSP-ösztöndíjasa, Miklós Melánia.Beszámolónk a konferenciáról: https://www.bocskairadio.org/a-44-ahea-konferencian-jartunk-videoval/

Posted by Bocskai Rádió the Voice of Hungary at WJCU on Saturday, April 20, 2019

Ezt a témát fejtegette az irodalmi szekció több előadása is, köztük Szentkirályi Endre prezentációja a clevelandi magyar emigráció írója, Eszterhás István munkásságáról – ahonnan a konferencia a mottóját kölcsönözte –, valamint a Yale Egyetem ösztöndíjas kutatója, Hoványi Márton előadása is, akit az AHEA testülete Hermann Gabriella és Mervay Mátyás társaságában előadói díjban részesített. Mindeközben a másik teremben oktatás- és nevelésügyi kérdések voltak terítéken, mint pl. a diaszpóra magyar iskoláinak szerepe a nemzettudat megőrzésében, vagy a magyar felsőoktatás nemzetközi beágyazottsága az ösztöndíjprogramok tükrében, amelyről Novák Tamás, a New York-i Főkonzulátus tudomány és technológia ügyi (TéT) attaséja tartott előadást. Míg Thomas J. Tobin, a Wisconsin-Madison Egyetem professzora az online (táv)oktatás előnyeiről beszélt, Papné Bús Enikő, a CSU Fulbright-ösztöndíjas oktatója a személyesség mellett érvelt, bemutatva kutatási témáját, amely a tanári életpályamodell motivációs lehetőségeit vizsgálja. A záró napon a magyar zeneiskolai oktatásról és a szép magyar beszéd módszertanáról is tartottak prezentációt.

ReklámTas J Nadas, Esq
Résztvevők az AHEA-konferencián

A kultúratudományok szekciójában az előadók a magyar zsidóság identifikációs kérdéseit elemezték a Horthy-rendszer idején – amerikai politikatörténeti szempontokat is érintve –, illetve az osztrák zsidóságnak az ’56-os menekültek ügyében tanúsított szerepvállalásáról értekeztek. Szocio-politikai témában volt szó az amerikai, a magyar és a kínai bankrendszer összehasonlításáról, a magyar energiapolitika geopolitikai aspektusairól, vagy a leghevesebb vitát kiváltó előadásban a liberális és illiberális demokrácia fogalmain keresztül elemzett magyarországi aktuálpolitikai jelenségről. A történelmi előadások a két világháború közötti időszakra fókuszáltak, vizsgálva pl. a paprika turizmusdiplomáciában betöltött szerepét, vagy a nemzeti és nemzetközi szépségversenyek fontosságát az etnikai versenyben. Külön blokkban tárgyalták a nemzeti identitáskeresés 19. századi, illetve 20. század eleji kérdéseit. Deák Nóra, az ELTE Angol-Amerikai Intézetének könyvtáros-kutatója Kossuth Zsuzsanna amerikai emigrációját mutatta be, Mervay Mátyás pedig – aki doktori munkájában a Kínában élő közép-európai diaszpóra történetét kutatja – a 19. századi magyar sajtóban megjelent Kína-képet elemezte.

A művészeti szekcióban hallottunk előadásokat a dadaizmusról, El Kazovszkij festményeiről, a Marosvásárhelyi Kultúrpalota építészetéről, a legényesről, az operett magyar identitásban játszott szerepéről, vagy a 19. századi német hegedűművész, Joseph Joachim magyar zsidó eredetéről. Az irodalmi szekcióban Szolláth Dávid, a Magyar Tudományos Akadémia ösztöndíjas kutatója Mészöly Miklós és Polcz Alaine „kreatív viszonyának” elbeszélői stílusáról és gender vonatkozásairól adott elő, Böszörményi Zoltán költészetének metafizikai vonásait Hargitai Péter, a Floridai Nemzetközi Egyetem volt professzora elemezte, Böszörményi legutóbbi kötetét pedig az amerikai fordítója, Paul Sohar mutatta be a „határon túli” menekült-identitás szempontjából.

Rengeteg érdekes és szerteágazó téma került tehát megvitatásra az idei AHEA-konferencián, amelyből a teljesség igény nélkül merítettünk, hogy érzékeltessük, milyen sokféle területtel foglalkoznak az amerikai magyar oktatók, illetve a meghívott hazai és amerikai vendégek. Idén az USA 15 államából, Kanadából és Magyarországról érkeztek a résztvevők. A Pittsburgh-i egyetemi város méltó környezetet biztosított a nagymúltú rendezvénynek, ahol lehetőség nyílt a híres The Cathedral of Learning (A tanulás katedrálisa) épület és a nemzetiségi tantermek megtekintésére egy vezetett túra keretében. A konferencia ideje alatt szakmai kiadványokból, a Helena History Press angol nyelvű, magyar vonatkozású szakkönyveiből is válogathattak az érdeklődők. A program aktív jelenlét mellett zajlott, s bár a helyi egyetemisták és oktatók többnyire hiányoztak a közönség soraiból, az előadók közül sokan végig részt vettek a konferencián, és figyelmükkel, szakmai hozzászólásaikkal kísérték a kollégák előadásait. Az alapítókon kívül a fiatalok is szép számban képviseltették magukat, ami reményre ad okot: bekapcsolódásukkal az oktatói információcsere felfrissítésére. Hiszen sokan kutatnak és tanítanak amerikai-magyar témákban otthon és Észak-Amerikában is, igény tehát van a szakmai összejövetelre.

A tanulás katedrálisa

A fiatalok támogatására az említett díjon kívül egy másik, új ösztöndíj is kapcsolódik az AHEA-hoz, amelyet a nemrégiben elhunyt történészprofesszor, Várdy Béla emlékére alapítottak a Helena History Press adományából. A magyarság és az amerikai-magyar diaszpóra történetét (is) feltáró tudós szellemi örökségét továbbvivő ösztöndíjra a történelmi témákban kutatók pályázhatnak. Idén, első alkalommal Poznan Krisztinának adták át a záró banketten, aki a közép-európai nemzetek transznacionális migrációtörténetét kutatja amerikai bevándorlási területen, illetve az anyaországgal való kapcsolat és az Osztrák-Magyar Monarchia vonatkozásában. Várdy Béla özvegye, Várdy Huszár Ágnes író meghívására a konferencia részvevői a családi házban tartott, megemlékezéssel egybekötött fogadáson betekintést nyerhettek a megbecsült professzor alkotói közegébe és hagyatékába is.

A jövő évi jubileumi, 45. AHEA-konferenciát – mint minden 5. évben – a Kárpát-medencében rendezik meg: június 25. és 27. között a Pécsi Tudományegyetemen.

Fotóalbum a 44. AHEA-konferenciáról: IDE kattintva

AHEA Konferencia 2019

Április 4. és 6. között rendezték meg 44. alkalommal az Amerikai Magyar Oktatók Egyesületének éves tudományos konferenciáját, ezúttal a Pennsylvania állambeli Pittsburgh-ben. A nagymúltú eseményre a Bocskai Rádió is meghívást kapott. A Duna Televízió 5 kontinens – egy nemzet című műsorának tudósítottunk.

Posted by Bocskai Rádió the Voice of Hungary at WJCU on Saturday, April 13, 2019

A szerző rádiónk Kőrösi Csoma Sándor Program ösztöndíjasa.

Previous article615. honismereti rejtvényjáték – 2019.04.21.
Next articleClevelandi emlékek – The Night in Budapest (2): Ilona Massey
Miklós Melánia
A Bocskai Rádió Kőrösi Csoma Sándor Program ösztöndíjasa 2018/19-ben. Rádiós és újságírói tapasztalataival 9 hónapig segítette munkánkat. Színvonalas eseménybeszámolóival, interjúival, esszéivel gazdagította írott és rádiós anyagainkat. Részt vett a Cserkész Rádió és TV szerkesztésében, a Duna TV számára készített riportok készítésében, valamint Diaszpóra hírek és Clevelandi emlékek témában saját rovatokat indított. Ötletéből született meg az 56-os karácsonyi emlékek háromrészes filmes riport. Színházi és dramaturgi tapasztalataival hozzájárult a nemzeti ünnepek méltó clevelandi megünnepléséhez az október 23-i és március 15-i műsorok összeállításával. A Bocskai Filmklub első évadának szakmai szervezője volt.

SZÓLJON ÖN IS HOZZÁ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.