Beérett a gyümölcs. Több mint kétévnyi aktív felkészülés és csak a résztvevők tudják, hány eltáncolt cipő van mögöttük az elmúlt időszakban. Hogy az utolsó hajrában jellemző drukkról ne is beszéljünk. November 18-án, szombat este volt Lakewood-ban a Clevelandi Cserkész Regös Csoport 50 éves fennállásának, az elvégzett munkának és a kötelességnek az ünnepe. Hogy miért hozom ide a kötelességet? A diaszpórában való megmaradáshoz tudatosság kell. Valaki meg is fogalmazta a színpadon az első felvonás elején: nem szabad hagyni elhalkulni a nép hangját, ez lelkiismereti kérdés. Azt gondolom, a cserkészek körében tiszta lehet az a lelkiismeret, sőt!

„A regöscserkészet minden eszközzel arra törekszik, hogy az egész cserkészmozgalmat gyökeres magyar színekkel itassa át” – fogalmazott Sík Sándor.  

A regöscserkészet az egyik legnagyobb múltra visszatekintő csoportosulás a cserkészmozgalomban. Tevékenységük jóval túlmutat a néptáncon, a magyar népi kultúra aktív megélése, a néprajzi ismeretek beszippantása ugyanúgy a szerves része. Ami viszont talán kevesebbszer kap hangsúlyt, de legalább olyan fontos (ha nem fontosabb): a regös tagok, barátok. Szeretik egymást. Hogy ez a szeretet a néptáncból ered és táplálkozik, vagy fordítva, azt nem tudjuk, de a közönség soraiba is átsugárzott a regösöket összekötő különleges erő. 

Az Aranylakodalom tematikára felépített előadásban kiválóan tetten érhető volt az élet folytonos körforgása. Ahogy az alumni regösök forogtak, majd a jelenlegi aktív tizenévesek után apró talpú kis cserkészeket láttunk, óhatatlanul elképzeltük őket is alumniként. Az volt a közönség magától értetődő vágya, hogy belőlük is legyenek majd nagyszereplésre érkező szépkorúak valamikor a 140. évfordulón. Ezt a boldog reménységet adta az egész gála. Bizonyosságot nyert, hogy ez nem is csalfa reménység. Ahogy Pigniczky Eszti, az esemény főszervezője fogalmazott a finálét követő vastaps után csillogó szemekkel: Megmutattuk, hogy mi nem csak élünk, erősek vagyunk! Az 50. évforduló ünnepélyes lezárásával megnyílt az út a 60., 70. évforduló, valamint a centenárium felé. A nagyszereplés közönségének nevében mondhatom: megvalósult a múltban sokak által kétségesnek tartott, szkeptikusan szemlélt, nagybetűs MEGMARADÁS.

ReklámTas J Nadas, Esq

Először voltam regös nagyszereplésen, de a végén az a gondolat fogalmazódott meg bennem: bárcsak minden évben lenne gálaműsor! Ám lehet, hogy akkor nem lenne ez a különleges varázs. A szervezők pedig, akik a 2023-as műsorban valamiképp részt vettek, biztosan nem egyeznének bele az én óhajomba. Talán önzőség volt a gondolat, de ez is arra mutat rá, mekkora értéket vittek színre. 

Hadd szerepeljen itt az utókor számára a szervezők rövid listája: Béres Anikó, Pigniczky Eszti, Szabó János és Tihanyi László a produkció rendezői voltak, főként tartalmi szempontból. A népviselet tervezésében és varrásában Béres Anikó, Pigniczky Eszti, Szabó János, Tábor Fricke Andrea vettek részt. A viselettáros ugyancsak Pigniczky Eszti volt. Az előadást színesítő multimédiás anyagok Pigniczky Rékának köszönhetőek, a képi összeállításokat Daróczy Zsuzsa készítette. A színpadi rendező Hokky Károly, a technikai mérnök Carlton Guc volt. A fény- és videotechnikán Szabó János és Keyshaun Smith dolgozott. Az adminisztratív dolgokban, pénzügyekben és kutatómunkában Solomon Gulden Ilonának, Kovács Chmielewski Emesének és Tábor Beának mond köszönetet a cserkészközösség. Bár az online újságírásban nincs karakterbeli korlát, mégis nagyon hosszú lenne egyenként mindenkit felsorolni, aki hozzátett ahhoz egy kis fogaskerék mintájára, hogy a nagy gép olajozottan működjön. (A fenti felsoroláshoz az ünnepi programfüzetet tekintettem forrásnak.)

Rengeteg energia, szaktudás, bizalom és hit volt szükséges a regösökkel foglalkozó 30 vezető részéről az elmúlt 50 évben, arra szánt idő, tudatosság, koncentráció és elkötelezettség kellett a regös csoport eddigi 400 tagjától ahhoz, hogy ezt a mérföldkövet elérjék a cserkészek. 

Remélem, a résztvevők érezték a közönség felől érkező – taps formájában megnyilvánuló – köszönetet és hálát, amiért megmártózhattak gazdag kultúránkban, az idősebb korosztály visszarepülhetett a fiatalkorába, a nem cserkész gyermekek szemében pedig felcsillanhatott az érdeklődés a népművészet iránt, hiszen látták ismerőseik arcán tánc közben a letörölhetetlen mosolyt és felhőtlen örömet.  

Adja Isten, hogy még sokáig működjön a közösség, a hagyomány, a nyelv és a szeretet közöttük és a világ magyarjai között. A mindenkori regös csoport büszkesége a clevelandieknek, az anyaországnak, a Kárpát-medencének és a világmagyarságnak! 

Dorgay Zsófia

Ha tetszett ez a riport, esemény összefoglaló, kérjük, támogassa a Bocskai Rádiót működtető Magyar Média Alapítványt. Számítunk az önök nagylelkűségére! Évi 52 dollár, azaz heti 1 dollár sokat jelent a külhoni magyar média működésében!

Támogatom!

SZÓLJON ÖN IS HOZZÁ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.