Április 28-án Clevelandben is megünnepeltük a Magyar Film Napját. A Chicagói Főkonzulátus meghívására és támogatásával a Bocskai Filmklub is csatlakozott a Magyar Nemzeti Filmalap határokon átívelő eseményéhez, amely alkalomból Mészáros Márta Aurora Borealis – Északi fény című filmjét mutattuk be a Magyar Business Klubban.

A Törőcsik Mari főszereplésével készült 2017-es film két idősíkon futó, fordulatokban gazdag családtörténet, amely anya és lánya kapcsolatának mélységeit boncolgatja. A cselekmény egy elhallgatott titok nyomán a jelenből az 50-es évek háború utáni Európájába vezet, és egy máig tabunak számító témát állít középpontba: a háborús gyerekek és szüleik drámáját. A Kossuth-díjas rendező, Mészáros Márta 26. filmje (is) érzékenyen beszél az identitásválságról, a soha nem gyógyuló háborús sebekről és a kimondás felszabadító erejéről.

Aurora Borealis a Bocskai Filmklubban

„Nem hagyhatjuk, hogy a múlt tönkre tegye az életünket” – hangzik el a főszereplő idős asszonytól védekezésként, amiért nem beszélt a múltról. A film végére azonban új értelmet nyer az idézett mondat, hiszen épp a mesélés, a valakivel való beszélgetés szabadíthat meg a traumatizált emlékektől, amelyek generációk életére lehetnek kihatással. Ezt a célt szolgálja az Aurora Borealis is, amely beleillik a Bocskai Filmklub első évadának sorozatába. A januárban indult program ugyanis az elmúlt évek magyar filmjeiből mutat be válogatást, főként történelmi témájú alkotásokat.

A közös filmnézés pedig közösséget teremt, amit a kétheti rendszerességgel megtartott klubvetítések 100-120 fős törzsközönsége is visszaigazolt. A Magyar Film Napja alkalmából megszólítottuk állandó nézőinket, akik ezúttal riport formájában is megerősítették a magyar filmek iránti igényüket, szeretetüket. Egyetértettek abban, hogy a vasárnap esti program azon túl, hogy jó alkalmat teremt a találkozásra és a feltöltődésre, a diaszpóra számára összetartó erővel is bír. Rádiónk munkatársa, Molnár Zsolt is úgy érezte, hogy az itt élő magyarság a jelenkor minden technikai vívmánya ellenére elszigetelt a kortárs magyar kultúrától, amelynek legkönnyebben fogyasztható műfaja a film, ezért hívta életre a filmklubot.

ReklámTas J Nadas, Esq
A clevelandiek is örömmel csatlakoztak a Magyar Film Napjához

Kezdeményezése, amely mellett sokan kiálltak, elnyerte a közönség tetszését. Különösen értékelték a komolyabb, elgondolkodtató filmeket – köztük a Chicagói Nemzetközi Filmfesztiválon közönségdíjat nyert Aurora Borealis-t is –, amelyek a magyar történelem olyan eseményeit dolgozzák fel, amelyekről nem sokat tudunk, vagy csak elbeszélésekből ismerünk. Érzelmeket, rácsodálkozásokat, emlékeket idéztek fel ezek a filmek, és sok közös beszélgetést eredményezett a filmklub, amiért többen köszönetüket és meghatódottságukat fejezték ki.

A Bocskai Filmklub számára megtiszteltetést és elismerést jelentett, hogy részt vehettünk a Magyar Film Napja eseményen, amelyet a Magyar Nemzeti Filmalap 2018-ban indított útjára. Idén is több száz intézmény csatlakozott az április 30-i ünnephez vetítésekkel és egyéb filmes programokkal a Kárpát-medencében, valamint a diaszpóra területeken. Észak-Amerikában Toronto és Washington DC mellett Cleveland képviseltette magát. A népszerű Magyar Film Napja így alkalmat teremtett arra is, hogy megtapasztaljuk: éljünk bárhol a világon, összetartozunk. Emellett újra rávilágított arra, hogy a filmes műfaj – dr. Bencsik Zita, chicagói főkonzul szavait idézve – jelentős kultúrdiplomáciai szerepet tölt be nemcsak más nemzetek irányába, hanem egymás felé is a nyitásra, a kapcsolódásra. Hiszen sejtjeinkben, nyelvünkben, hagyományainkban ugyanazt a történelmet és kultúrát hordozzuk, és ugyanúgy értjük, érezzük a magyar filmeket az anyaországtól távol, mint otthon.

Vetítés utáni beszélgetés a filmklubban

Az elmúlt időszakban nagyon sok jó magyar film született, amelyek alkotói újra a legrangosabb nemzetközi fesztiválokon szerepelnek, és méltán nyerik el a világ legnevesebb díjait. A közönség érdeklődése is megnőtt a magyar mozik iránt, amit a szintén népszerű Magyar Filmhét is bizonyít. Ennek záróeseménye, a Magyar Filmdíj átadója épp egy időben zajlott Budapesten a clevelandi Magyar Film Napjával. Mivel a Bocskai Filmklubban bemutatott alkotások majdnem mindegyike jelölt volt valamilyen kategóriában, az ünnepi vetítés végén a filmklubot szervező Miklós Melánia, a Bocskai Rádió Kőrösi Csoma Sándor Program ösztöndíjasa örömmel számolt be minderről. Egyben reményét fejezte ki, hogy a jövőben is folytatódik a program, és a diaszpóra közösségéhez is eljutnak a legjobb magyar filmek.

Previous articleMiklós Melánia
Next articleHumorral a történelemről – Lajkó – Cigány az űrben Clevelandben
Miklós Melánia
A Bocskai Rádió Kőrösi Csoma Sándor Program ösztöndíjasa 2018/19-ben. Rádiós és újságírói tapasztalataival 9 hónapig segítette munkánkat. Színvonalas eseménybeszámolóival, interjúival, esszéivel gazdagította írott és rádiós anyagainkat. Részt vett a Cserkész Rádió és TV szerkesztésében, a Duna TV számára készített riportok készítésében, valamint Diaszpóra hírek és Clevelandi emlékek témában saját rovatokat indított. Ötletéből született meg az 56-os karácsonyi emlékek háromrészes filmes riport. Színházi és dramaturgi tapasztalataival hozzájárult a nemzeti ünnepek méltó clevelandi megünnepléséhez az október 23-i és március 15-i műsorok összeállításával. A Bocskai Filmklub első évadának szakmai szervezője volt.

SZÓLJON ÖN IS HOZZÁ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.