A néprajz és néptánc elméleti, gyakorlati és virtuális világába kalauzolta december elején a résztvevőit a II. Chicagói Szabadegyetem. A Vásárhelyi László-díjas néptáncossal, Szűcs Jánossal beszélgettünk arról, hogyan vezetett az útja a Hajdú-Bihar vármegyétől a magyar diaszpóra néptánccal és népzenével foglalkozó szervezeteinek érdekképviseletéig. Közösségről, egy portrén tükrében.

YouTube player

Szűcs János 2018 szeptemberében szállt le O’Hare repterén, mint KCSP-ösztöndíjas. János a magyarországi Hajdúböszörményből származik, különösen is izgalmas volt számára a Bocskai Rádió adásában beszélgetni, hiszen ő maga Bocskai fővárosából érkezett. Bocskai Istvánról elnevezett általános iskolába járt, amely a Bocskai téren terül el, és a tizenöt éven át a Bocskai Néptáncegyüttes vezetője volt a településen. A több mint 70 éves néptánc-csoport – János vezetése alatt – kiemelkedő sikereket ért el, többek között megszerezte a kiváló táncegyüttes minősítést. Szűcs János előbb pedagógusként diplomázott Debrecenben, majd egyetemi végzettséget szerzett néptánc szakirányon.

Az Örökös Aranysarkantyús táncosnak kedves békéscsabai barátja, Farkas Tamás néptáncpedagógus-koreográfus ajánlotta figyelmébe a Kőrösi Csoma Sándor Ösztöndíjprogramot. Mivel Bocskai Néptáncegyüttes addigra elért egy olyan szintre, hogy önállóan is működhessenek akár, János nem habozott sokáig: lelkesen vállalkozott a kilenc hónapos kiküldetésre, motiváltan vágott neki az ismeretlennek. A szűk egy év jóval hosszabbra nyúlt, hiszen egy váratlan szerelmes mosoly megváltoztatta az életét: Toka Noémi volt a kedves gesztus elkövetője, akivel mára házasok, és boldogan nevelik kislányukat, Emmát. KCSP-ösztöndíjasként János elsődleges feladata az volt, hogy a körülbelül tíz-tizenegy, Chicagóban működő magyar szervezetet megismerje, és segítségéről biztosítsa őket. Két KCSP-s társával különféle tevékenységekbe belefogtak, de János fő fókusza mégis arra irányult, ami számára a leginkább testhezálló volt, a Borozda Néptáncegyüttesre. Arra lett figyelmest, hogy a kontinensen működő táborok, néptáncos fesztiválok ugyan tudnak egymásról, de nincs közöttük élő kapcsolat. Eldöntötte, hogy megreformálja a kommunikációt. Ennek lett a gyümölcse egy chicagói szakmai konferencia, amely pedagógusokat, táncosokat, koreográfusokat, zenei vezetőket egyesít és előrébb visz. János számára a szabadegyetem megfogalmazás tűnt a megfelelő megnevezésnek, ami sok esetben nem volt egyértelmű fogalom angol nyelvterületen, eleinte. Ötletéhez Id. Magyar Kálmán ötleteit kérte ki, Kanadát is bevette a közös gondolkodásba. Amikor már a tettek mezejére lépett volna, kitört a covid-járvány. A szabadegyetem víziója 2021 őszéig a fiókban lapult, ahogy nyitott a világ, úgy János benyújtotta pályázatát a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt.-hez, hogy forrásokat kérvényezzen az I. Chicagói Szabadegyetem életre hívására.

ReklámTas J Nadas, Esq

Amikor zöld utat kaptak, kiváló szakemberekkel karöltve valósították meg A magyar néptánc és népzene helyzete az Észak-Amerikai kontinensen címet viselő konferenciát. A tizenöt perces előadásokat nagy siker övezte, már az első alkalommal megfogalmazódott az igény a folytatásra. Az első szabadegyetem után nem állt meg az élet, létrejött egy munkacsoport – tagjai között Jánossal – akik azonnal hozzákezdtek az Észak-Amerikai Folklór Szövetség létrehozásához. A megalakulás ünnepélyes bejelentésre 2023 december végén került sor a Borozda Magyar Néptáncegyüttes által szervezett II. Chicagói Szabadegyetem megnyitóján. A non-profit szervezet feladata, hogy a néptánccal, népzenével foglalkozó szervezeteket összefogja, az információáramlást biztosítsa közöttük, pályázatokban segítse őket, szakmai mentorálást nyújtson, érdekeiket képviselje.

A konferencia tartalmát tekintve foglalkoztak a néptánc oktatási lehetőségeivel, különös tekintettel a diaszpórára, táncházat tartottak a Gyanta Zenekarral és a Borozda Magyar Néptáncegyüttessel, felszólalt a főkonzulátus nevében Kovács Tamás főkonzul úr. A szakmai előadók között volt többek között a Magyarországról érkezett Sikentánc Szilveszter népművész, Szabó János palóc táncművész, ifj. Magyar Kálmán, a Gyanta Zenekar vezetője. A kétnapos program vacsorával és egy felhőtlen hangulatú bállal végződött.

Az Észak-Amerikai Folklór Szövetség (Hungarian Folklife Association) életéről itt tudhat meg többet:  https://hungarianfolklife.org/

Dorgay Zsófia

Ha tetszett ez a riport, esemény összefoglaló, kérjük, támogassa a Bocskai Rádiót működtető Magyar Média Alapítványt. Számítunk az önök nagylelkűségére! Évi 52 dollár, azaz heti 1 dollár sokat jelent a külhoni magyar média működésében!

Támogatom!

SZÓLJON ÖN IS HOZZÁ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.