fuggoseg
A függőség jelei
Az internet egy olyan szolgáltatás, amely teljes mértékben kiszolgálja az embereket. Céljaink eléréséhez csupán minimális befektetés szükséges, és még az utcára sem kell kilépnünk hozzá. Ez a lehetőség elvezethet az elmagányosodáshoz. Hiába szerzünk rengeteg barátot, teremtünk virtuális kapcsolatokat, a személyes, kézzel fogható élmények háttérbe szorulnak, elmaradnak. Ez elvezet a teljes elszigetelődéshez.
Az internet lehetőséget nyújt rá, hogy egyre több ember meneküljön a mindennapok valóságából a virtuális világba. Ezt az emberek sokkal kecsegtetőbbnek tartják. Különböző alakok felvételét teszi lehetővé, kifordulást önmagunkból, egy teljesen új én felvételét. Közvetlen kapcsolat hiányában mindenki azt állít magáról, amit jónak tart.
A világhálón könnyebb új barátokat szerezni, egy elképzelt életet kialakítani. Nincsenek kötöttségek, sem pedig felelősség, a netfüggő, ha kirekesztett volt a régi környezetében, itt akár népszerű is lehet, hiszen álarca mögé bújva egy teljesen új emberré válik.
Akinél kezd kialakulni a függőség, az egyre több időt tölt az interneten. Többet, mint azt előtte elhatározta. Túlórázik munkahelyén csak azért, hogy hozzájuthasson a hálóhoz. Időérzékét a számítógép előtt teljesen elveszíti. A környezetében élőket, családtagjait, barátait teljesen elhanyagolja, így megromlanak emberi kapcsolatai. Egy idő után romlik teljesítőképessége, ha pedig nem jut számítógép közelbe, akkor ingerült, levert, esetenként agresszív lehet a függő.
Az Internetfüggő mindig több időt tölt a monitor előtt, mint azt korábban elhatározta Ha nem jut fel egy ideig a világhálóra, ingerültté, vagy levertté válik Lassan már az ebédet sem családi körben, hanem a monitor előtt fogyasztja el A Netfüggő könnyen elveszíti az időérzékét, ha leül a monitor elé, az órák is csak perceknek tűnnek Környezetét, családját és barátait teljesen elhanyagolja.
A függőség legtöbb esetben nem fizikai, tehát nem maga az Internet nyújtotta előny (olcsóbb levelezés, könnyebb információgyűjtés) okoz örömet a netfüggőknek, hanem maga a virtuális világ, amelynek maga is részese lehet.
Ez azonban számtalan veszéllyel jár; elszigetelődés a valós világtól, mely néha akár a munka, vagy éppen a család elvesztésével járhat.
Ez a fajta függőség legalább olyan veszélyes és destruktív, mint bármely más szenvedélybetegség, ennek megfelelően az Internetfüggők is szakorvos segítségére, s megfelelő kezelésre szorulnak.

Egyre több kamasz képtelen hosszú időre eltávolodni az internettől, és ha mégis kénytelen, feszültté válik.

Szakemberek világszerte vizsgálják a mindennapossá vált internethasználat hosszú távú hatásait. Elsősorban arra kíváncsiak, befolyásolja-e a viselkedésünket, a társas kapcsolatainkat az, ha egy nap több órát a világháló előtt ülünk. Egy connecticuti orvoscsoport ezzel összefüggésben azt akarta bizonyítani, hogy az internet nagy mértékben felelős a fiataloknál a depresszió kialakulásáért, a dohányzásért és a droghasználatért, épp ezért kifaggattak helyi 3500 diákot a szokásaikról.

Kiderült, hogy a tinédzserek többsége naponta több órát is gép előtt tölt, vannak fiúk, akik hetente 20 órát, a megkérdezetteknek pedig legalább 4%-a már internetfüggő. Az esetükben a függőség azt jelenti, hogy nehezen válnak meg az internettől, ha mégis kénytelenek, akkor idegesek, ingerültek, úgy érzik, lemaradnak valamiről.

A szakértőmegállapították azt is, hogy az internetfüggő fiataloknál nagyobb eséllyel alakul ki depresszió, hajlamosabbak dohányozni, vagy drogot fogyasztani, de egyértelmű összefüggést a két dolog között nem tudtak kimutatni.

ReklámTas J Nadas, Esq

Egy felmérés szerint ha az emberektől – akár csak egészen rövid időre is – megvonják az internethez való hozzáférést, dühösnek és magányosnak érzik magukat.

A felmérést az Intersperience nevű közvélemény-kutató cég készítette, akik több mint ezer embert kérdeztek meg arról, milyen a viszonyuk az internethez, az okostelefonokhoz és egyéb hasonló eszközökhöz, majd megkérték őket, hogy 24 órán át nélkülözzék valamennyi fenti technológiát. A megkérdezettek 53 százaléka ismerte el, hogy dühítette, hogy nem tud felmenni a netre, 40 százalékuk pedig arról számolt be, hogy magányosnak érezte magát a világháló nélkül. A vizsgálatban részt vevők egy része azt a megállapítást tette, hogy az internettől való tartózkodás olyan volt számukra, mintha az ivásról vagy a dohányzásról kellett volna lemondaniuk, sőt egyikük odáig is elment, hogy az érzést ahhoz hasonlította, mintha levágták volna az egyik kezét.

“Az online és digitális technológia egyre nagyobb területet foglal el az életünkben, kihat a barátságokra, a családi életre, a munkára, a vásárlási szokásokra” – mondta Paul Hudson, az Intersperience vezérigazgatója.

Korábban a Maryland Egyetem kutatói több száz diákot kértek meg szerte a világon, hogy bírjanak ki 24 órát mindenféle technológiai eszköz nélkül, beleértve a tévét és a rádiót is. A kísérlet résztvevői nem írhattak emailt, nem használhatták a közösségi oldalakat, még újságot sem olvashattak, csupán a vezetékes telefont és a könyveket nem vonták meg tőlük.

A vizsgálat végén a szakértők megállapították, hogy az önkéntesek olyan pszichológiai és fizikai tüneteket produkáltak, mint a dohányzásról vagy drogról leszokni próbáló függők. Legtöbbjük nyugtalannak és elszigeteltnek érezte magát, és állandóan a mobiljuk után nyúlkáltak, annak ellenére, hogy az nem is volt náluk.

Gyógymódja

A tapasztalat azt mutatja, hogy ha a házastársak együtt küzdenek, biztosabb a győzelem. De az egyedülállók is erőt kaphatnak egy-egy jó baráttól, családtagtól, lelki gondozótól. Nagyon fontos hogy, nyíltan kell beszélni a problémáról! A szenvedőnek és a segítőnek egyaránt tudnia kell, hogy vannak visszaesések és sok nehézség adódhat. Az internetfüggőnek tudatosan, szívbeli elhatározással kell szembefordulnia önmagával…

SZÓLJON ÖN IS HOZZÁ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ez a honlap Akismet szűrőt használ, hogy kevesebb spam legyen. Olvasson többet arról, hogy hozzászólása, hogyan van feldolgozva.