Először megjelent a hungarianconservative.com portálon angol nyelven.
A PTE Diaszpóra Projekt Hálózat és a Kerko Media Kft. közös online előadássorozatának szeptember 27-i, San Francisco Magyar Közössége című állomásán kaliforniai magyar szervezetek mutatkoztak be és ismertették együttműködéseiket. A rendezvény moderátora Dr. Jarjabka Ákos rektori megbízott volt. A beszélgetés élő közvetítését tíz országból követték; a nézők meggyőződhettek a kaliforniai magyar szervezetek sokrétű tevékenységéről és példamutató összefogásáról. Az online konferencia október 25-én további kaliforniai szervezetek bemutatkozásával folytatódik.
Voisin Éva tiszteletbeli konzul röviden ismertette Kalifornia magyar vonatkozásait. A legutóbbi népszámlálás adatai szerint az Egyesült Államokban 1,4 millió magyar származású ember él, ebből feltételezései szerint kb. 120 fő lakik Kaliforniában. Többségük Los Angeles-ben és környékén, s csak kb. 6,000 fős lehet a San Francisco környéki magyar származású lakosság. Bemutatott néhány egykor és manapság Kaliforniában élő híres magyart, így Haraszthy Ágostont, aki 1850-ben indította el a borászatot Kaliforniában és hozta létre a Buena Vista borpincét; az egykor a Stanford Egyetem campusán élő Dr. Teller Ede fizikust, a „hidrogénbomba atyját”; a Nobel-díjas Dr. Harsányi Jánost, a Berkeley Egyetem egykori professzorát, Dr. Grove (Gróf) Andrást, az Intel Corporation társalapítóját és egykori vezérigazgatóját, aki San Francisco közelében, Santa Clara-ban élt; továbbá Dr. Bodai Balázs sacramentói ráksebészt. A színház és filmművészet világából ott éltek többek között Zsigmond Vilmos Oscar-díjas operatőr, a háromszoros Oscar-díjas Rózsa Miklós zeneszerző, a Kossuth-díjas Szörényi Éva színésznő – aki a Gloria Victis szobor felállítását is támogatta – és Falk Péter, a Columbo nyomozót játszó színész. Több magyar olimpiai bajnok és neves sportoló neve is elhangzott ilyen összefüggésben, így Tarics Sándor vízilabdázó, Jekelfalussy-Piller György vívó és edző, Zádor Ervin vízilabdázó és Magay Dániel vívó. Magyarország külképviseletét Kaliformiában jelenleg Gróf István Los Angeles-i főkonzul, Mészáros Nóra TéT diplomata és Voisin Éva tiszteletbeli konzul jelentik.
Szabó Éva, az Örly testvérpár alapította, 2019-től létező Örly Múzeum a Magyar Kultúráért igazgatójaként ismertette a múzeum küldetését: felhívja a figyelmet és növelje az elismerést Magyarország gazdag kultúrája, az ország hosszú és eseménydús történelme iránt. A sokszínű programok (kiállítások, könyvbemutatók, koncertek, filmvetítések, megemlékezések, előadások, találkozók és múzeumpedagógiai foglalkozások) interaktív és inspiráló élményeket nyújtanak minden korosztály számára, legyen szó magyarokról, amerikaiakról vagy bármilyen nemzetiségről. A múzeum látogatóinak száma 2021-ben 500, ‘22-ben 700, ‘23-ban pedig már 1000 fő volt, és a látogatók között többségben vannak a nem magyar érdeklődők. 2023-ban 15 kulturális eseményre, 13 kiállításra, Fulbright-fogadásra, Kodály VIP vacsorára, húsvéti és Mikulás ünnepségre került itt sor. Havonta két szombaton ingyenes a múzeum és az aznapi esemény látogatása. A készülő könyvtár és levéltár számára már 4000 magyar kötet gyűlt össze.
Gilbert Szilvia a Magyar Örökség Alapítvány küldetését így fogalmazta meg: megőrizni és továbbadni a magyarság értékeit és megismertetni a nagy nyilvánossággal, azaz az amerikai közönséggel, illetve lehetőségük szerint anyagi támogatást nyújtani a helyi nonprofit szervezeteknek. Két eseményükre a legbüszkébbek. 1958 óta a Golden Gate Parkban – amely San Francisco leghíresebb látványossága – ünneplik augusztus 20-át, amikor kb. 250-300 fő gyűlik össze az egyórás programra. 2012 óta pedig minden évben május második hétvégéjén megrendezik a Magyar Örökség Fesztivált a Twin Pines Parkban, Belmontban, amelyre alkalmanként 2500-3000 vendég érkezik. Bemutatják a magyar kulturális és gasztronómiai kincseket, népi hagyományokat olyan magyarországi vendégművészekkel, mint például Berecz András és István. Idén tavaszi népszokásokat mutattak be. Az eddigi kilenc alkalom során 1500 önkéntes segítette munkájukat.
Rónyai-Harris Ildikó elmesélte a 2024-ben alakult Magyar Kulturális Központ előtörténetét: a magyar ház a helyi közösség régi-új álma volt, amit a helyi Református Egyház legutóbbi és a korábbi magyar ház eladásából származó, erre a célra félretett bevétele és nagylelkű támogatások tettek lehetővé. A Magyar Kulturális Központ tehát magyar szervezetek összefogásával jött létre, hogy megőrizzék, gazdagítsák és továbbadják magyar kultúránkat, örökségünket és hagyományainkat. A Református Egyház idén egy olyan ingatlant vásárolt, amelyben a templom mellett van egy különálló épület a Központ számára, amely bár egyházi tulajdonban van, világi intézményként működik. Olyan közösségi térről van szó, amely reményeik szerint a következő generáció számára is biztosítja a magyar kultúra fennmaradását. Terveik között szerepel ünnepi megemlékezések, történelmi és kulturális események szervezése és kulturális csereprogram elindítása magyarországi szervezetekkel.
Egyedi Attila az Eszterlánc Együttes üzleti vezetőjeként elárulta: az együttest 1977-ben egy magyar néptáncos alapította a Stanford Egyetemen. Jelenleg 15-18 felnőtt tagjuk van, minden péntek este három órás próbát tartanak. Céljuk a magyar néptánc és zenei hagyományok megélése, továbbadása és bemutatása más nemzetiségek számára, ezért fellépnek helyi rendezvényeken és fesztiválokon. Másik céljuk a közösségépítés, évi legalább egy táncház, élő zenekarral, ahova amerikai és kanadai együtteseket hívnak meg. A gyermektáncház számára az élőzenét maguk biztosítják, zenészük akad helyileg is. KCSP-ösztöndíjasok segítik munkájukat. Büszkék a népviseleteikre, köztük egyedi, muzeális darabokra, amelyet még régi tagjaik hoztak magukkal Magyarországról. Időnként adományként is kapnak ruhákat, illetve varrattak újakat is egy magyarországi varrónővel, az itt dolgozó KCSP-ösztöndíjas közvetítésével. Tánctáborokban képzik magukat, s élő kapcsolatot tartanak a cserkészettel, akiknek minden második hétvégén tanítanak is néptáncot. A Magyar Örökség Fesztivál állandó fellépői, a Magyar Kulturális Központtal közös szervezésben pedig hamarosan havi tánctanfolyamot indítanak a nagyközönség számára. Mint mondta, a 2007-ben alapított, 2022-ben Dajka Ilka KCSP-s által újraélesztett Mazsola Gyermek Néptánc Együttes az Eszterlánc jövőjének záloga, amelyhez egyre többen csatlakoznak. Jelenleg 15-20 gyerekkel tartanak próbákat szombat reggelenként, amely alkalmak során a gyerekek játékos formában ismerik meg a néptáncot, népdalokat és népi hagyományokat. Hosszú szünet után a tavalyi Magyar Örökség Fesztiválon lépett fel először a megújult gyerekcsoport.
Pápai Éva ismertette a Magyar Katolikus Misszió hármas jelszavát: hit, kultúra és jótékonyság, amely meghatározza hármas tevékenységüket. Megtudtuk, hogy az 1950-es évek elején Dr. Jaszovszky József magyar pap kezdte el egyesíteni a San Francisco környéki katolikus magyarságot és tartott számukra alkalmanként istentiszteleteket. 1956-tól pannonhalmi bencés szerzetesek telepedtek le San Francisco környékén: Dr. Jávor Egon és hat társa bencés közösséget és főiskolai előkészítő iskolát alapított Portola Valley-ben. A bencés jelenlét hatása egyre érezhetőbbé vált a magyar kulturális légkörben, a magyar közösség és a cserkészek életében is. A San Francisco környéki bencés misszió hivatalosan az 1960-as évek elején alakult meg. Jaszovszky atya vezetése alatt a magyar misét áthelyezték a Woodside Priory bencés közösség és iskola területére. A Misszió hangsúlyos célja volt a magyar kulturális identitás megőrzése. A Magyar Református Egyházzal közösen alapították meg a helyi cserkészetet. Jaszovszky atya 1984-ben nyugdíjba vonult, utódja Hites Kristóf bencés atya lett, tőle 1994-ben Németh Maurusz atya vette át a vezetését, aki jelenleg Máté atyával vezeti a missziót. Manapság – a korábbi kétheti alkalom helyett – már minden vasárnap 11 órakor van magyar nyelvű szentmise, amely online is megtekinthető és visszanézhető. A misét követő agapé nagyon megerősítette a közösséget. A hit és a magyarság megtartása mellett a legfontosabb céljuk, hogy a jótékonysági események bevételét célzottan továbbítják az erdélyi és kárpátaljai magyarság, a budapesti Vakok Intézete, árvaházak és katolikus templom felújításának támogatására, amelyet Maurus atya gyakran személyesen visz el a kedvezményezett közösségnek. A nemzeti ünnepek kiemelt fontosságúak a számukra, amelyet vagy a kápolnában vagy azon kívül, valamilyen kulturális esemény keretében ünnepelnek meg. Az iskolában három közösségi helység is van, amelyekben rendszeresen szerveznek kulturális eseményeket, és Magyarországról érkező művészeket is fogadnak. Mint elárulta: számukra az elsőáldozás és a bérmálás új esemény, mert a kápolna csak nemrégiben kapott erre engedélyt, régebben egy másik templommal volt e szentségek kiszolgálására szerződésük. Nagyon szorosan együtt dolgoznak a cserkészekkel: a Mikulás ünnepség és betlehemezés közös program, amelynek a Misszió ad otthont. Saját rendezvényük pedig a disznótoros vacsora. Örvendetes fejlemény, hogy nemrég egy fiatalokból álló csapat átvette az alapító tagoktól a kulturális programmal összekötött vacsorák rendezésének hagyományát.
Nt. Magyari-Köpe Gábor lelkész bemutatta a San Francisco és Környéki Református Egyházat, amelynek gyülekezete a környék legidősebb közössége, történetük 1927-re, Nt. Szabó Antal lelkészig nyúlik vissza. 1951 pünkösdjén alakult meg hivatalosan az egyház. A gyülekezet első épületét 1956-ban Nt. Illés Lajos lelkész vásárolta meg a 35 tag és adományozók jóvoltából. Nt Borbás Antal tábori főesperes vezette a közösséget a leghosszabb ideig, ‘61-’82 között, határozott és ügyes kézzel, 35-től 100 fölé emelve létszámát. ‘84-ben eladásra került az épület, a gyülekezet pedig Redwood City-be költözött, ahol ‘89-ben sikerült megvásárolni a második templomot, ahol az ebédlő lehetővé tette a kulturális rendezvények szervezését is. Nt. Katona Jenő lelkipásztor 13 éves szolgálata mozgalmas gyülekezeti életet eredményezett, a szolgálatot pedig 2003-tól két év megszakítással a jelenlegi lelkész látja el. 2022-ben ismét eladták a templomépületet, 2024 májusában pedig megvásárolták az elmúlt két évben bérelt épületet. Elmondása szerint ez hatalmas, a gyülekezet történetében talán legnagyobb eddigi lépés, amiért nagyon hálásak. Minden vasárnap van istentisztelet, havi egyszer angolul, s kéthetente bibliaórákat tartanak. Az egyházi és nemzeti ünnepek megtartása mellett rendszeresen szerveznek világi rendezvényeket, ilyenek például a disznótoros piknik, a süteményvásár, az őszi bazár, továbbá koncertek, irodalmi előadások.
A konferencia végén Pataki Ildikó Mónika a Diaszpóra Tanács észak-amerikai regionális elnöke ismertette a 2011-ben alapított szervezetet, amely a szétszórtságban élő magyarok közös érdekképviseleti fóruma. Miután méltatta a KCSP ösztöndíj-programot, felhívta a figyelmet az Amerikai Magyar Iskolák Találkozójára október 5-6-án a New York-i főkonzulátuson.
A szervezők kérésére bemutatkozott Antal-Ferencz Ildikó (New Jersey) újságíró, aki bő két éve él Amerikában, és azalatt már több mint 200 cikket írt a diaszpóráról magyarszági lapok számára. Diaszpóra-interjúit eddig két kötetben, Magyarnak lenni Amerikában I-II címmel jelentette meg a clevelandi Bocskai Rádió jóvoltából. Jelenleg a sorozat harmadik kötetén, valamint egy angol nyelvű válogatásköteten dolgozik. Ismertette munkáját Julio Schmidt (Bogota, Kolumbia), az anéKdotiKas vlog szerzője, a Beszélő-Mesélő Kör egyik alapítója is, amely minden hónap első csütörtökén tematikus fórumot tart.
Antal-Ferencz Ildikó
szabadúszó újságíró
Először megjelent a hungarianconservative.com portálon angol nyelven.
A cikkben feltüntetett képek a szervezetek archívumából származank.