Először megjelent a hungarianconservative.com portálon angol nyelven.

A PTE Diaszpóra Projekt Hálózat és a Kerko Media Kft. közös online előadássorozatának legutóbbi, október 25-i állomásán további kaliforniai magyar szervezetek mutatkoztak be és ismertették együttműködéseiket. (Az első részre szeptember 27-én került sor.) A rendezvény moderátora Keresnyei János, a Kerko Média Kft. igazgatója és Dr. Jarjabka Ákos rektori megbízott voltak. A beszélgetés élő közvetítését számos országából követték; a nézők ismét meggyőződhettek a kaliforniai magyar szervezetek sokrétű tevékenységéről és példamutató összefogásáról.

Voisin Éva tiszteletbeli konzul ismertette az észak-amerikai magyar diaszpóra magyar szervezeteinek statisztikáját: többszáz szervezet, 78 templom vagy missziós hely, több mint 33 (hétvégi) magyar iskola és óvoda, 25 cserkészcsapat, tucatnyi magyar ház, múzeum és könyvtár, illetve 13 darab 1956-os emlékmű. Korábbi – szeptemberi – felsorolását folytatva újabb híres kaliforniai magyarok neveit sorolta: Pulitzer József, a Pulitzer-díj és újságíró iskola létrehozója; Simonyi Károly, a Microsoft fejlesztője és űrturista; Csíkszentmihályi Mihály pszichológus, a flow-elmélet atyja; Friedman Milton Nobel-díjas közgazdász; Szeles Mónika teniszlegenda; Károlyi Béla olimpiai bajnok tornászok edzője; Namath Joe, Csonka Larry és Groza Lou amerikai focisztárok; és a filmvilág számos nagy alakja, köztük Fox Vilmos vagy épp Tony Curtis és lánya, Jamie Lee Curtis. Ismertette az amerikai magyar helyszíneket és eseményeket gyűjtő HuGo applikációt, majd felhívta a figyelmet arra, hogy 2026-ban kettős évfordulót ünnepelhetnek az amerikai magyarok: az ‘56-os forradalom 70. és az USA alapításának 250. évfordulóját. Mint mondta, országos szinten tervezik elismerni azon magyarokat, akik 1776 óta hozzájárultak az USA fejlődéséhez.

Pataki Ildikó Mónika, a Diaszpóra Tanács USA regionális elnöke elmondta: előző nap résztvett a váratlanul elhunyt nemzetpolitikai államtitkár, Potápi Árpád bonyhádi temetésén, és koszorút helyezett el sírján az amerikai magyar diaszpóra nevében. Ezután Dr. Jarjabka Ákos javaslatára egy perc néma csenddel tisztelegtek résztvevők az államtitkár emléke előtt.

ReklámTas J Nadas, Esq

Keszei Csaba San Francisco-i fiú cserkész csapatparancsnok feleségét, a lány cserkész csapatparancsnok Etelkát is képviselve ismertette a 43. számú Lósárdy Zsuzsanna és a 77. számú Béri Balogh Ádám cserkészcsapatok tevékenységét: több mint 60 gyermek találkozik a cserkészet keretében kéthetente, de a nagyobb eseményeiken a korábbi, idősebb cserkészekkel együtt bőven 100 felett van a résztvevők száma. A cserkészet fenntartói a Magyar Katolikus Misszió és a San Francisco-i Református Egyház, amelyek helyszínt is biztosítanak foglalkozásaik, rendezvényeik számára. Együttműködnek különböző oktatási és hagyományőrző szervezetekkel, mint például a Kányádi Sándor Magyar Iskolával, illetve az Eszterlánc és Mazsola néptánccsoportokkal; utóbbiaknak köszönhető a regős (azaz hagyományőrző-néptáncos) cserkészcsoport működése is. Ismertette a cserkészet általános céljait, melyek az önállóságra nevelés, a magyar kultúra megőrzése; a magyar nyelv, irodalom, történelem és földrajz tanítása játszva, keretmeséken és természetben szerzett valós élményeken keresztül, valamint példamutatással. A hozzájuk csatlakozó gyerekek fogadalmat tesznek, hogy a 10 cserkésztörvény szerint élnek, megtanulják a fegyelmezettség fontosságát, a gondoskodást önmagukról és másokról, a szolgálat és az áldozatvállalás lényegét, és életre szóló barátságokra tesznek szert.

Tóthné Kollár Kata az 1966-ban alapított Kányádi Sándor Magyar Iskolát mutatta be, amelynek 2001-től tanára és 2011-től igazgatója. Az ’50-es években Pannonhalmáról menekült bencés szerzetesek alapították Portola Valley-ben a Woodside Priory bencés iskolát, amely ma magángimnázium, de helyet ad a Magyar Katolikus Missziónak, a hétvégi magyar iskolának és a magyar cserkészetnek. Jelenleg összesen 75 diák tanul az óvodában és a hét iskolai osztályban, 10 önkéntes tanár irányításával. Kéthetente vasárnap két órát tanulnak, a párhuzamos mise és istentisztelet után, majd a cserkészetben gyakorolják az iskolában tanultakat. Az osztályok kor és magyar nyelvismereti szint szerint vannak kialakítva, de mivel a többedik generációs gyerekek mellett sok az újonnan érkező család is, differenciált oktatás zajlik. A cserkészcsapat társszervezeteként működnek, minden diákjuk cserkész és minden cserkész magyar iskolás, ami szerinte (Kata a Külföldi Magyar Cserkészszövetség, azaz KMCSSZ tanügyi felelőse is), egy nagyon sajátos felállás a diaszpórán belül.  (Máshol is van példa kisebb-nagyobb átfedésre a cserkészet és a hétvégi magyar iskola tagjai és tanulói között, de az ő szimbiózisuk egyedülálló.) A tananyag a mondókáktól az abc-n, és a verseken át a Pál utcai fiúk című regény értő olvasásáig terjed, melynek feldolgozása különleges fontosságú számukra, éppen a cserkészet miatt. A program része a felkészítés a KMCSSZ magyarságismereti vizsgájára (magyar nyelv és irodalom, történelem és földrajz tárgyakból), amelyet diákjaik 85%-os sikerrel teljesítenek. Évente 80-100 cserkész teszi le a magyarságismereti vizsgát az amerikai magyar diaszpórában; az utóbbi időben három alkalommal is az ő diákjuk kapta a vizsgán a legmagasabb pontszámot.

Pataki Ildikó Mónika, a Diaszpóra Tanács USA regionális elnöki feladatai mellett 19 éve a Kányádi Sándor Magyar Iskola tanítója és 2023 óta társigazgatója is. Elmondta: a Gryllus-testvérek közreműködésével elsőként vehették fel a költő nevét (nem sokkal halála után), és testvériskolai kapcsolatot ápolnak az erdélyi nagygalambfalvi iskolával, ahol a költő született, és ahol el is van temetve. Rendszeresen több versmondó versenyen vesznek részt, például az említett erdélyi iskoláén is. Az iskolások minden nemzeti és egyházi ünnepen szerepelnek, a tanárok pedig folyamatosan járnak különböző szakmai továbbképzésekre, például a Nemzetpolitikai Államtitkárság szervezte Hétvégi Magyar Iskolák Találkozójára, a New York-i Amerikai Magyar Iskolák Találkozójára (AMIT), vagy épp a Balassi Intézet továbbképzéseire.

Szabó Éva a Rachidi Mária által 2016-ban alapított Walnut Creek-i Magyar Iskola, az East Bay Hungarian Educational Group igazgatóhelyetteseként ismertette, hogy elsődleges küldetésük a magyar felmenőkkel rendelkező gyermekek kulturális oktatása és magyar nyelvi fejlesztése. Óráikat szombatonként, havi három alkalommal tartják, van egy múzeumpedagógiás csoportjuk, de programjaik között szerepelnek magyar nyelvórák felnőtteknek, valamint tanórán kívüli foglalkozások, és közösségi családi programok is, ünnepségeikre pedig nemcsak az iskolás családok jönnek el. Tevékenységeik közé tartozik a zene, a néptánc, a népdal, az olvasás-írás, a történelem tanítása (legújabban agyagozás is) 3-12 éves gyerekek számára, de felnőtteknek is kínálnak kezdő és haladó órákat a magyar nyelv tanulására és gyakorlására online vagy személyesen. Emellett online tartanak múzeumpedagógiai, videószerkesztési, és -vágási, médiahasználati órákat, korhatár nélkül.

Dr. Egyed Zoltán bemutatta a 2018-ban alapított, általa és Dr. Patvarczki József vezette Szilícium Völgyi Magyar Innovációs és Tudományos Társaság, röviden Innovátor Klub tevékenységét. Küldetésük a kapcsolattartás elősegítése magyar tudósok, mérnökök, orvosok és innovációs szakemberek között; közös projektek létrehozásának megkönnyítése, kölcsönös szervezeti kapcsolatépítés, valamint szakirányú pályakezdők szakmai gyakorlatához és tapasztalatszerzéséhez szükséges kapcsolatok megteremtése. Tagjaik jelen vannak a legnevesebb nagyvállalatokban és az új startupokban, sok szinten és sokféle szakterületen. Szervezetük szakértői bázist képez a San Francisco környékén élő és az odalátogató magyar innovációs és tudományos szakemberek számára. Eddig 63 rendezvényt tartottak, és számos további van tervben. Eseményeik fókusza, amelyeken világszintű szakértők adnak elő: innováció, stratégia, startupok, tudomány, technológia. Új projektjük a mentorálás, azaz a tudásmegosztás révén visszaadni valamit a közösségnek, támogatni a következő generáció sikerét és ápolni a magyar kultúrát. Ennek során támogatják a személyre szabott szakmai fejlődést és segítséget nyújtanak a kulturális beilleszkedéshez.

Voisin Éva az általa 1990-ben alapított Magyar Amerikai Kereskedelmi Kamara (MAKK) nevében jelezte: partnerei az Innovátor Klubnak (például utóbbi találkozásainak helyszínét biztosítják), ahogy az alkonzulátus TéT (tudományos és technológiai) képviselőjének és az EU Kamarának is. Céljuk a két ország gazdasági kapcsolatainak építése, támogatása, valamint az amerikai magyar vállalkozók összekapcsolása, mentorálása, megjelenési felület biztosítása számukra. Főbb programjaik témái az új adózási kötelezettségek, digitális törvények, karrier tanácsadás, borkóstoló, kötetlen beszélgetések. A magyar vállalkozói kiválóságokat elismerő Bodai Balázs-díjukat idén Keszei Zsófia mérnök kapta a 3D nyomtatás terén végzett munkájáért.

Fischer Judit igazgatótanácsi tag elmondása szerint a Kodály Alapítvány küldetése a világhírű magyar zeneszerző hitvallásán alapuló zeneoktatás fejlesztése a kaliforniai Kodály Központ támogatásán keresztül, amely Kodály Pedagógia Mesterképzést, nyári okleveles programot és haladó Kodály témájú szemináriumokat kínál tanárok, karvezetők és gyermekek zenei fejlődése iránt érdeklődők számára. Megtudtuk az 1969-ben a Holy Names Egyetemen alapított Kodály Központ létrejöttének körülményeit is: 1966-ban Szabó Gyula és felesége meghívta oaklandi otthonába Kodály Zoltánt és feleségét, Saroltát, majd a Holy Names Egyetem egyik apáca oktatója meghallgatta a zeneszerző előadását, és ezek a találkozások a Kodály Központ létrehozásához vezetettek. A Kodály Központot 2023-ban átvette a Redlandsi Egyetem, az alapítvány pedig fennmaradásának biztosítására jött létre. Feladata a képzések és ösztöndíjak anyagi fedezetének megteremtése, adománygyűjtés a személyi állomány (két főállású tanár és egy adminisztratív pozíció) biztosítására, a zenei programok és események népszerűsítése, pénzügyi támogatás nyújtása a kapcsolódó szakkönyvek és audiovizuális anyagok kiadásához. 

Horváth János ismertette: a 2012-ben alakult Tokaj-Sonoma testvérvárosi kapcsolat kaliforniai alapítója a Haraszthy Ágoston által létrehozott Buena Vista Borászat, célja pedig a tokaji és sonomai közösségek közötti kapcsolattartás és a magyar kultúra népszerűsítése. E kapcsolat keretében létrejött a Borász Gyakornok Csereprogram, mely révén jelenleg évente két fiatal magyar és két francia borász érkezik Sonomába. Ezen kívül jótékonysági eseményeket szerveznek, ahol bemutatják a magyar konyhát, népzenét és népviseletet.

Bakonyi Ferenc ezredes az Amerikában egyedi, 2001-ben alapított Első Kaliforniai Huszár Regimentet mutatta be, amely a Los Gatos Horseman’s Association keretein belül működik, és a Magyar Hagyományőrző Szövetség tagja. Tevékenységük a magyar huszárkultúra megőrzése, felelevenítése és népszerűsítése az amerikai magyar közösség és az amerikai társadalom körében. 

Elmesélte: ő maga a ‘80-as években kezdett el lovagolni, illetve bábolnai magyar lovakkal foglalkozni. Négy bábolnai lovuk van, melyek a Kincsem, Bátor, Szilaj és Vitéz nevekre hallgatnak, és amelyeket Los Gatos-ban tartanak bérelt helyen. A regiment tagjai (18 fő) eleinte főképp saját lovaikkal rendelkező amerikaiak voltak, a Covid-járvány után viszont már csak nyolcan maradtak. Nemrég 14 db 1848-as korhű egyenruhát készítettek a maguk számára. Kulturális előadásaik (45 perces zenés lovasbemutatók, színes, szórakoztató lovas kihívásokkal) nagyon népszerűek az amerikai közönség körében; műsoraik során kiemelik a magyar és amerikai történelmi-kulturális közös múltat. Történelmi érdekességként megemlítette, hogy Kováts Mihály magyar huszártiszt alapította meg az amerikai katonai lovasságot George Washington kérésére, 1776-ban. Közösségi szerepvállalásaik közé tartozik: a magyar nemzeti ünnepeken és jótékonysági rendezvényeken való rendszeres részvétel, és amerikai középiskolákban előadások tartása a magyarok hozzájárulásáról Amerika fontos történelmi fordulópontjainál.

Kelemen János elmondása szerint a San Francisco / San Jose Magyar Foci csapat 1990-ben alakult meg, a Bakonycsernyéről származó Veres Józsefnek köszönhetően. Azóta folyamatosan működnek önálló szervezetként; a nagyobb eseményeikre adományt gyűjtenek, már sportbált is szerveztek a költségeik fedezésére. Céljuk a magyar identitás erősítése, és az egészséges életmód népszerűsítése  a sporton keresztül. Több mint 2000 alkalommal mérkőztek meg a FIFA amerikai bajnokságában. A csapat sportdiplomáciai misszióként is működik, kapcsolatban állnak magyarországi labdarúgókkal és egyesületekkel, háromszor csapatostól is eljutottak Magyarországra. Minden szombaton három órás edzést tartanak, nyáron szerdánként is. 30 állandó játékosuk van. Az eddigi 26 Árpád Kupából 13-at nyertek meg, például az 1997-es másodikat és az ideit is. Az Árpád Kupát 1996-ban, a honfoglalás 1100-as évfordulója tiszteletére alapította a Las Vegas-i Berényi György építész. Az észak-amerikai magyar diaszpóra legfontosabb magyar sporteseményét 20 éven át Las Vegas-ban tartották, 2017 óta pedig vándorbajnokságként működik, legutóbb Detroitban volt, jövőre pedig a floridai Tampában rendezik meg. Eredetileg feltétel volt, hogy a csapatok magyar törzsekről legyenek elnevezve, és a 11 játékosból legalább hét játékos magyar legyen. A forradalom 50. évfordulóján id. Dárdai Pál személyesen is jelen volt az Árpád Kupán, de annak idején meglátogatta őket Buzánszky Jenő magyar focilegenda is. 

Voisin Éva röviden bemutatta a tiszteletbeli konzulátus változatos tevékenységét, amely 6-10 ezer magyar számára nyújt szolgáltatást Monterrey megyétől északra, egészen Oregon határáig. Mint mondta, a konzulátus diplomáciai posztként képviseli Magyarországot, „az ország hangja és szeme a világ fele”. Feladataik közé tartozik: közösségi támogatás konzuli ügyekben (évi kb. 300 megkereséssel); kapcsolattartás városi, megyei, állami és szövetségi kormányzati szervezetekkel, EU-s és más diplomáciai képviseletekkel; gazdasági, tudományos, kulturális és akadémiai kapcsolatok, együttműködések elősegítése, valamint a magyar kultúra és történelem népszerűsítése rendezvényeken és delegációkon keresztül. Ismertetőjét és egyben a konferenciát így zárta: bár ez már a második rendezvény a gazdag kaliforniai magyar oktatási, kulturális, gazdasági és tudományos szervezetekről, három komoly szervezet még így sem tudott csatlakozni és bemutatkozni: a Siófok-Walnut Creek testvérvárosi kapcsolat, a Szabadságharcos Szövetség és a Hungaria Nostra.

Végül a szervezők kérésére Antal-Ferencz Ildikó (New Jersey) újságíró is bemutatkozott, aki röviden elmondta: az elmúlt két év alatt írt több mint 200 diaszpóra témájú cikkéből 75 diaszpóra-interjút (köztük számos, ezen a konferencián is jelenlévőt megszólaltató interjút) jelentetett meg eddig két kötetben, Magyarnak lenni Amerikában I-II címmel a clevelandi Bocskai Rádió segítségével. Jelenleg a sorozat harmadik kötetén, valamint egy angol nyelvű válogatásköteten dolgozik.

Antal-Ferencz Ildikó
szabadúszó újságíró

Először megjelent a hungarianconservative.com portálon angol nyelven.

SZÓLJON ÖN IS HOZZÁ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.